Nekaunīgi provokatīvas, puskailas jaunas sievietes no grupas Femen kļūst par uzkrītošu, lai gan nelūgtu, spēlētāju uz Ukrainas politiskās skatuves, vēsta Reuters.
Anna Hutsola (Anna Hutsol), 26 gadus vecā Femen līdere, stāstījusi, ka viņa vada nelielu «armiju», kas sastāv no 300 aktīvistēm (galvenokārt studentēm), kas ir gatavas atkailināties sabiedriskās vietās, lai atbalstītu Ukrainas sieviešu tiesības.
Grupai paplašinot savu darbību, tādējādi aptverot plašāku jautājumu loku, viņa apgalvojusi, ka Femen neatkāpsies, saskaroties ar pastiprinātu policijas pretdarbību.
Jāatgādina, ka Femen aktīvistes izraisīja nelielu diplomātisku kņadu pagājušajā mēnesī Krievijas premjerministra Valdimira Putina vizītes laikā. Pagājušajā nedēļā divas daļēji ģērbtas Femen dalībnieces pārtrauca Irānas izstādi, ar savu protestu atbalstot Irānas sievietes, kas atrodas apcietinājumā par tādām lietām kā, piemēram, laulības pārkāpšana.
Reuters raksta, ka Ukrainas iestādes, kas reiz smējās par Femen aktivitātēm, nodēvējot tās par bezkaunīgu, bet nekaitīgu ķēmošanos, tagad zaudē pacetību. Tas lielā mērā saistīts tieši ar pret Putinu vērstajiem protestiem, kas draudēja sabojāt sensitīvās attiecības ar spēcīgo kaimiņu. Kad oktobra beigās Putins viesojās Ukrainā, sešas Femen aktīvistes izģērbās līdz viduklim Ļeņina pieminekļa priekšā un izkliedza seksuāla rakstura saukļus, prasot Krievijas līderim turēt savas rokas nost no Ukrainas. Viens no tiem: «Ukraina nav Alīna.» Tas sasaucas ar mediju spekulācijām, ka Putinam ir romantiskas attiecības ar vingrotāju Alīnu Kabajevu.
«Policija kļūst agresīvāka, bet tas liecina vismaz par to, ka mūs uztver nopietni,» intervijā Reuters, kas norisinājusies kādā kafejnīcā Kijevā, stāstījusi Hutsola.
Kijevas universitātes studenšu grupas 2008.gadā izveidotās Femen galvenais mērķis esot uzlabot sieviešu lomu Ukrainas postpadomju sabiedrībā, kur dominē vīrieši.
«Mēs vēlamies parādīt, ka sievietēm ir pazemojoša loma mūsu sabiedrībā. Par viņu vietu tiek uzskatīta virtuve vai gulta,» stāstījusi Aleksandra Ševčenko, 22 gadus veca ekonomikas studente, kura regulāri ieņem vadošo lomu puskailajos protestos.
Seksa tūristi un ārzemju biznesmeņi, kas «baro» Ukrainas seksa industriju esot grupas galvenie mērķsubjekti.
Tā ir protestējusi arī pret seksuālo uzmākšanos studentēm augstskolās un nostājusies pret starptautiskajiem skaistuma konkursiem, piemēram, Miss Universe.
Pat Mikola Azarovs (Mykola Azarov) - valsts premjerministrs - saskāries ar Femen nosodījumu, kad viņš paziņoja par valdību, kur pārstāvēti tikai vīrieši.
Vienlaikus Reuters norāda, ka šī nav klasiska sieviešu kustība. Sarunā Femen aktīvistes paudušas, ka bijusī premjere Jūlija Timošenko (Yulia Tymoshenko), Ukrainas atpazīstamākā sieviete, viņām ir tikai tikai vēl viens aktieris uz valsts politiskās skatuves.
Femen protestu seksuālais raksturs - jaunas sievietes izģērbjas līdz viduklim, uzvedas provokatīvi un bļauj piedauzīgus saukļus - gan radot jautājumu, vai tās aktīvistes negrauj pašas savas kustības vērtības. Taču viņas nekādas pretrunas nesaskatot.
«Mēs sākām protestēt, esot apģērbtas, bet secinājām, ka neviens nepievērš uzmanību. Es esmu liela drēbju novilkšanas atbalstītāja. Tas ir veids, kā mēs piesaistām uzmanību savam viedoklim,» skaidrojusi Ševčenko.
«Ķermeņi, tas ir viss, kas mums ir. Mēs par to nekaunamies,» sacījusi 20 gadus vecā žurnālistikas studente Inna.
Hutsola stāstījusi, ka protestos piedalās aptuveni 300 jaunas sievietes, bet interneta un epasta kontakti liecina, ka grupu atbalsta aptuveni 25 tūkstoši cilvēku.
Finansējums tai nākot no uzņēmējiem, kuriem simpatizē viņu aktivitātes.