Daudziem elektrības patērētājiem, kam brīvajā tirgū būs jāiesaistās no 1. novembra, būs sākotnēji pieejams, visticamāk, tikai a/s Latvenergo piedāvājums. Šodien Ministru kabineta komitejas sēdē tiks skatīti strīdīgie Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumu grozījumi, kas paredz, ka no šā gada 1. novembra regulētais elektroenerģijas tarifs tiks saglabāts tikai mājsaimniecībām.
Visiem pārējiem patērētājiem elektrība būs jāiepērk brīvajā tirgū, kas nozīmē, ka aptuveni 6000 jau esošajiem elektrības tirgus klientiem pēc pāris mēnešiem pievienosies vēl 20 tūkstoši. Šie grozījumi, kas publiski tapa zināmi vien 12. jūlijā, radījuši asu uzskatu sadursmi starp diviem lielākajiem elektroenerģijas tirgotājiem Latvijā - a/s Latvenergo un SIA Enefit.
«Latvenergo vēlas, lai tik sasteigtā termiņā pieņemtie noteikumu grozījumi nodrošinātu tam darbības iespējas bezkonkurences apstākļos, jo Enefit nevar tik īsā laika periodā sagatavot 20 tūkstošiem jauno klientu savu piedāvājumu. Līdz ar to jaunajiem klientiem būs divas iespējas - ņemt pēdējā garantētā piegādātāja cenu, kas ir Latvenergo vienpusēji diktēta, vai arī slēgt Latvenergo piedāvāto tirgus līgumu, no kura pirms termiņa varēs atkāpties, tikai samaksājot soda naudu. Bezkonkurences apstākļos patērētājam nebūs iespējams izvērtēt, vai viņam ir piedāvāta laba vai slikta cena,» DB sacīja SIA Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers.
Skaidrojot iemeslus, kāpēc Enefit nav gatavs plānotai elektrības tirgus paplašināšanai no 1. novembra, J. Bethers norāda, ka vēl pirms pāris mēnešiem neesot bijis nekādas informācijas par šo soli. «Nevar taču gaidīt, lai uzņēmums veiktu būtiskas investīcijas, balstoties uz teorētiskiem tirgus paplašināšanas pieņēmumiem,» tā viņš. «Jaunajiem tirgus dalībniekiem ir laiks izvēlēties elektroenerģijas tirgotāju līdz 10. oktobrim, protams, tas ir diezgan mazs laiks, lai saprastu atvērtā tirgus darbības principus. Līdz ar to es piekrītu, ka lielākā daļa no jaunpienācējiem iepirks elektroenerģiju no pēdējā garantētā piegādātāja,» tā SIA Enerģijas avots pārdošanas vadītāja Estera Tūlika, piebilstot, ka jaunajiem klientiem ir iespēja izmantot arī elektrības iepirkumu tieši no Nord Pool biržas. Bez jau minētajiem elektrības tirgotājiem Latvijā darbojas arī BCG Riga un InterRAO Latvia.
«Kāpēc gan mums būtu jāsatraucas, ja konkurenti tirgus paplašināšanai nav gatavi? Pamatā līgumi tirgū tiek slēgti uz vienu gadu, bet var slēgt kaut vai uz mēnesi. Turklāt līgumā minēto cenu nosaka nevis mēnesis, kurā līgums noslēgts, bet elektroenerģijas vairumtirgus. Tā kā neviens nezina, kāda būs situācija un cena elektrības vairumtirgū, nav pamata patērētājus baidīt,» DB sacīja a/s Latvenergo valdes loceklis Uldis Bariss, vēlreiz apliecinot Latvenergo jau pausto viedokli par to, ka cenas ziņā jaunie tirgus klienti, visticamāk, pret pašreizējo brīdi nezaudēs. Latvenergo Tirdzniecības attīstības daļas vadītājs Gatis Junghāns minējis, ka pašreiz elektrības cena tirgū ir 3,2 sant/kWh, kamēr regulētajā tarifā iekļautā - 3,5 sant./kWh.