Nedēļas nogales G7 valstu samits būtu bijis mazāk haotisks, ja ASV prezidents Donalds Tramps to nebūtu apmeklējis vispār. Viņš ieradās samitā Šarlevuā, Kanādā, bet aizgāja no tā tviterī – savā iecienītajā komunikācijas kanālā ar pasauli, turklāt izdarīja to ar aizskarošiem apvainojumiem namatēvam – Kanādas premjeram Džastinam Trudo.
Seši plus viens
Paziņojis tviterī, ka ir licis ASV pārstāvjiem neparakstīt Šarlevuā samita gala komunikē, D. Tramps nosauca Dž. Trudo par lēnīgu, maigu un negodīgu. Proti, ka visa samita gaitā Kanādas premjers ir bijis retorikā maigs, bet savā noslēguma preses konferencē paziņojis, ka Kanāda tomēr ieviesīs savus tirdzniecības tarifus kā atbildi ASV noteiktajiem tērauda un alumīnija tarifiem.
Tas gan nav nekas jauns un atbilst Kanādas līdzšinējai nostājai. Iepriekš paziņojot par to Pasaules Tirdzniecības organizācijai (PTO), Kanāda un arī Eiropas Savienība savus atbildes tarifus ieviesīs no 1. jūlija.
Iepriekš Vācija un Francija lika noprast, ka varētu neparakstīt Šarlevuā samita komunikē, ja neizdosies panākt ASV piekāpšanos svarīgos politikas jautājumos, kas bez tirdzniecības ietver arī globālo klimata politiku un Irānas kodollīgumu, no kura Vašingtona nesen ir izstājusies. Iznākumā tomēr sešas no G7 dalībvalstīm – Kanāda, Francija, Vācija, Itālija, Japāna un Lielbritānija, kā arī ES, kas tehniski nav šā industriālo valstu kluba biedre, bet piedalās tā darbā – atrada kopēju valodu un gala paziņojumu ar apņemšanos stiprināt starptautiskā sadarbībā balstītu tirdzniecību parakstīja.
Līdzšinējo G7 matemātiku tas ir padarījis par sava veida G6+1 formātu. Emocionāli uzstājoties nokaitētajā samita gaisotnē, D. Tramps arī izteicās, ka šāds kluba formāts nav pilnīgs bez Krievijas līdzdalības, kuru no tālaika G8 izslēdza pēc 2014. gada Krimas aneksijas. Lai gan arī Itālija pēdējā laikā ir flirtējusi ar šādu domu, pārējās G7 dalībvalstis ir bijušas vienprātīgas par sankciju pret Krieviju paturēšanu spēkā, kamēr nav īstenota Minskas vienošanās par konflikta noregulējumu Ukrainā, un tam, ka sankciju atcelšana nav ātri atrisināms jautājums, piekrīt arī Itālija. Tikmēr Kremļa runasvīrs Dmitrijs Peskovs ir komentējis, ka Maskava par dalības atjaunošanu G7 nedomā un tā vietā fokusējas uz citiem sadarbības formātiem, piemēram, BRICS valstu ietvarā.
Tarifi vispirms
Katrā ziņā nedēļas nogales samits ir vēl viens apliecinājums D. Trampa revizionismam, no savas puses mainot globālās politiskās un ekonomiskās sadarbības loģiku, ko Vašingtona pati ir gadiem ilgi veidojusi kā demokrātu, tā republikāņu administrāciju vadībā. ASV prezidenta personiskā pārliecība ir par starptautisko politiku kā nulles summas spēli, proti, ja kāds tajā iegūst, tad citam ir jāzaudē, un tas attiecas arī uz tirdzniecību.
Tas ir radikāli atšķirīgi no liberālā tirdzniecības režīma, kas balstās aprēķinā par visu pušu ieguvumiem, kaut dažādiem un diferencētiem, mazinot tirdzniecības barjeras.
Visu rakstu Tirgū kļūst vēl nemierīgāk lasiet 12. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.