Nekustamā īpašuma projektu attīstītāji tiesiskās aizsardzības procesu lūgs piemērot arvien biežāk, — prognozē aptaujātie nozares dalībnieki, raksta laikraksts Dienas bizness.
Maksātnspējas reģistrā atrodama informācija, ka šogad tiesiskās aizsardzības process ir ierosināts 11 uzņēmumiem, tostarp divām nekustamā īpašuma attīstīšanas kompānijām — SIA Remarks nekustamie īpašumi un SIA Pilsētmāju institūts Urban Art (Urban Art). Tas ir pasludināts 2 uzņēmumiem, tostarp SIA Remarks nekustamie īpašumi, bet piecām firmām tas ir izbeigts.
«Es domāju, ka tiesiskās aizsardzības prasīšana būs ļoti populāra tuvākajā laikā. Ja kāds attīstītājs spēj pašreizējos tirgus apstākļos izķepuroties, tas ir brīnums. Visu cieņu tiem, kas šobrīd spēj pildīt savas saistības.
Iegūstot tiesisko aizsardzību, uzņēmums iegūst laiku un iespējas plānot turpmāko darbību, pasargāt sevi no kreditoru žņaugšanas. Vai izdosies atjaunot maksātspēju, lielā mērā ir atkarīgs no tā, cik naudas tirgū būs pieejams. Ir vajadzīgas lielas injekcijas, lai tiktu veicināta tirgus asinsrite. Neizskatās, ka valdībai būtu tām resursi. Cerams, ka, valstij aizņemoties, zināmā mērā varbūt pat piespiežot kredītiestādes, resursi tiks laisti tirgū, jo šobrīd kredītu tirgus ir izbeidzies,» pauda Edgars Šīns, SIA Latio un Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas LANIDA vadītājs.
Pēc Viktora Savina, SIA Arco Development valdes locekļa, domām, laiks rādīšot, vai lēmums lūgt tiesisko aizsardzību bijis pareizs, varbūt vajadzēja uzreiz visu laist ūtrupē. «Pie mums tā ir jauna lieta, bet pasaules praksē lielākoties tomēr tas beidzas ar vienu. Ja ierosinot maksātnespējas procesu, ap 99 % galu galā neizķepurojas, tiesiskās aizsardzības gadījumā procents ir mazāks. Domāju, ka šī lieta Latvijā tagad aizies «uz urrā».
Runājot par Urban Art un Remarku, tie ir divi dažādi gadījumi — labais un sliktai piemērs. Urban Art ir pieredzējusi kompānija, turpretī par Remarku to nevarētu teikt. Taču likums ir viens, tas nešķiro. Tiesiskā aizsardzība var tikt piemērota gan tam, kam pienāktos, gan tam, kam nepienāktos. Tiem pircējiem, kuru mājas jau ir uzbūvētas, uztraukties nevajadzētu. Tiem, kas ir iegādājušies mājokļus puspabeigtos vai pat neiesāktos projektos, būtu jārēķinās, ka nauda, visticamāk, ir palaista vējā. Var jau būt, ka administratoram izdosies kaut ko izsolēs no šiem objektiem atgūt,» viņš teica.
Visu rakstu lasiet šodien, 17. decembrī, laikrakstā Dienas bizness.