Administratīvā apgabaltiesa ceturtdien noraidīja maksātnespējīgās «PNB bankas» lūgumu apturēt Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) lēmumu pārtraukt bankas darbību, pavēstīja Administratīvās apgabaltiesas priekšsēdētāja palīgs Sandis Zellis.
Apgabaltiesa atzina, ka lēmuma pieņemšana par bankas darbības apturēšanu bija samērīga, lai nodrošinātu bankas finanšu stāvokļa maksimālu saglabāšanu, panākot taisnīgumu iespējamā maksātnespējas procesa ietvaros.
Turklāt banka ar Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas 2019.gada 12.septembrī spēkā stājušos tiesas spriedumu ir pasludināta par maksātnespējīgu, kas būtībā padara par neiespējamu lēmuma darbības apturēšanu, jo turpmāku bankas darbību noteic maksātnespējas procesu regulējošās tiesību normas, kas var novest pie bankas likvidēšanas.
«Tādējādi lēmuma darbības apturēšana šobrīd objektīvi nav iespējama. Tāpat nevar neņemt vērā arī to apstākli, ka liels skaits bankas noguldītāju jau ir izmantojuši savas tiesības saņemt garantēto atlīdzību. Tas nozīmē, ka lēmuma darbības sekas vairs nav iespējams pavērst atpakaļ,» skaidroja tiesā.
Ievērojot minēto, apgabaltiesa atzina, ka FKTK pieņemtais lēmums ir pirmšķietami tiesisks administratīvais akts, kura darbības apturēšana šobrīd objektīvi vairs nav iespējama.
Tiesas lēmumu var pārsūdzēt Senāta Administratīvo lietu departamentā 14 dienu laikā.
Jau vēstīts, ka «PNB bankas» darbība tika apturēta 2019.gada 15.augustā, bet 12.septembrī Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa pasludināja «PNB banku» par maksātnespējīgu.
«PNB bankas» darbība tika apturēta, lai nepieļautu bankas līdzekļu aizplūšanu.
Eiropas Centrālā banka (ECB) kā «PNB bankas» tiešais uzraugs 2019.gada 15.augustā nolēma atzīt «PBN banku» par tādu finanšu iestādi, kas ir nonākusi vai nonāks finanšu grūtībās, savukārt Eiropas Vienotā noregulējuma valde pieņēma lēmumu neveikt «PNB bankas» noregulējumu, kas nozīmē neveikt pasākumus, lai bankas darbību stabilizētu. Ņemot vērā minēto, FKTK nolēmuma apturēt finanšu pakalpojumu sniegšanu «PNB bankā» un lēma par noguldījumu nepieejamību.
ECB kā «PNB bankas» tiešais uzraugs pieņēmis šādu lēmumu, konstatējot, ka banka nav ievērojusi regulējošās prasības un izvērtējot bankas finansiālo situāciju.