Pavisam nesen kļuva pieejami ceturtās paaudzes sakari jeb 4G internets, bet jau tiek domāts par 4,5G un 5G; ierīces kļūst arvien viedākas un «draudzējas» ar citām, tāpēc aktualizējas datu drošības jautājums
Tā intervijā DB atklāj Ķīnas informācijas un telekomunikāciju tehnoloģiju kompānijas Huawei vadītājs Baltijas valstīs Džordžs Džangs (George Zhang). Šodien daudziem cilvēkiem ir vairākas mobilās ierīces un bieži vien tajās tiek lietots brīvi pieejams internets, piemēram, kafejnīcā. «Drošības jautājums ir aktuāls visai industrijai – ne tikai infrastruktūras nodrošinātājiem un viedtālruņu ražotājiem, bet arī valstij, operatoriem, regulatoriem un gala lietotājiem. Par piemēru varam izmantot satiksmes kontroli – valsts būvē ceļus un ļauj cilvēkiem nokļūt no punkta A līdz punktam B, kā arī sagatavo satiksmes noteikumus. Mašīnu ražotājiem jānodrošina, lai auto labi strādā, lai tam būtu drošības jostas, kvalitatīvas bremzes. Savukārt automašīnas vadītājam jānokārto eksāmens, lai iegūtu vadītāja atļauju, jāievēro noteikumi. Līdzīgi ir ar internetu – nevar teikt, ka datu drošība ir tikai vienas puses atbildība, visām iesaistītajām pusēm ir par to jārūpējas,» viņš uzskata.
Arvien gudrāk
«Viedtālruņi kļūst par standartu un lietu, kas tiks apvienota ar kaut ko citu, piemēram, klēpjdatoru, planšetdatoru un tālvadības pulti. Tāpēc viedtālruņu jomā ir daudz inovāciju, turklāt tās attiecas ne tikai uz dizainu un ekrāniem, bet arī uz lietotnēm,» saka Dž. Džangs. Konkurence viedtālruņu vidū ir liela, tirgū ir daudz dažādu zīmolu, modeļu, taču, pēc viņa domām, ka ar laiku tirgus dalībnieku skaits varētu samazināties. «Huawei, Samsung un Apple ir populārākie viedtālruņi. Šie uzņēmumi daudz investē attīstībā, bet tie, kuri to nedara, cieš zaudējumus. Bez investīcijām inovācijās, zīmols kādu laiku var būt spēcīgs, bet ar laiku soli pa solim tas zaudē savu spēku,» saka Dž. Džangs.
Pēdējos gados viena no izteiktākajām tendencēm ir t.s. valkājamo tehnoloģiju attīstība. «Jau tagad vairākas kompānijas apvieno šīs tehnoloģijas ar viedtālruņiem, datu centriem, veselības monitoringu, pat bērnu uzmanīšanu. Mēs šajā jomā saskatām lielu potenciālu. Nevaru teikt, ka šobrīd valkājamās tehnoloģijas ir saistošas ikvienam, bet soli pa solim tās kļūs populārākas, pieaug arī to sniegtās iespējas,» saka Dž. Džangs. Vaicāts, vai šobrīd nēsājamās tehnoloģijas vairāk domātas izklaidei vai biznesam, viņš norāda, ka viedtālrunis tiek lietots pasaules izpētei, bet gudrās aproces – sevis izzināšanai. Runājot par nākotnes «karstajām» lietām, viņš paredz, ka tās būs saistītas ar dažādu ierīču un mašīnu savienojamību.
Visu rakstu Tehnoloģijas attīstās arvien ātrāk lasiet 9. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.