Iekšējās devalvācijas scenārijs ir devis rezultātus, taču darba tirgus atveseļošanās liecinot, ka konkurētspējas uzlabošana caur darbaspēka izmaksu samazināšanu un deflāciju lielā mērā sevi jau izsmēlusi. Konkurētspējas uzlabošana esot jāturpina, kāpinot produktivitāti, secināts Swedbank Ekonomisko Pētījumu daļas apskatā.
Šā gada otrajā ceturksnī pirmo reizi kopš 2008.gada vidus vērojams nodarbinātības pieaugums, turklāt beidzies arī algu kritums. Minētie apstākļi veicināja arī mājsaimniecību patēriņu. Tomēr darba tirgus atveseļošanās joprojām ir ļoti trausla, un uzlabojumiem ir daļēji sezonāls raksturs, skaidro Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna.
Viņa norāda, ka izmaiņas darba tirgū liecina, ka konkurētspējas uzlabošana caur darbaspēka izmaksu samazināšanu un deflāciju lielā mērā sevi ir jau izsmēlusi. Šobrīd plaisa starp produktivitāti un algām jau ir gandrīz izzudusi un, turpinoties produktivitātes kāpumam, ir pamats arī algu pieaugumam. Tomēr situācija dažādās nozarēs ir atšķirīga. «Straujš produktivitātes kāpums, pateicoties saražotās produkcijas apjomu pieaugumam, vērojams apstrādes rūpniecībā, kamēr dažās uz iekšzemes pieprasījumu orientētās nozarēs produktivitāte joprojām stagnē,» norāda eksperte.
Tomēr viņa arī piebilst, ka iekšējās devalvācijas scenārijs ir devis rezultātus, taču konkurētspējas uzlabošana esot jāturpina. Eksporta nozaru (īpaši apstrādes rūpniecības) panākumi esot acīmredzami, bet, lai veiksmīgi konkurētu pasaules tirgos arī nākotnē, produktivitātes kāpināšana jāturpina. Uz iekšzemes pieprasījumu vērsto nozaru rezultāti neesot tik viennozīmīgi. Lai gan darbaspēka izmaksas tika būtiski samazinātas, produktivitātes kāpums joprojām esot visai pieticīgs, un importa aizvietošana izrādījusies vājāka, nekā gaidīts, uzsver L.Strašuna.