Šogad palēnināsies jaunu darba vietu radīšana, gaidāms mērens atalgojuma pieaugums, kas gan būs nevienmērīgs starp nozarēm, bet vidējais patēriņa cenu kāpums sasniegs 1.9%. Nenoteiktība Dienvideiropā saglabāsies, kas nozīmē, ka Latvijas uzņēmumiem ir izdevīgs brīdis investīcijām.
Tā secināts jaunākajā Swedbank ekonomikas apskatā, ko šodien prezentēja Swedbank galvenais ekonomists Latvjā Mārtiņš Kazāks un Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna.
Apskatā norādīts, ka neskatoties uz vārgumu Eiropas ekonomikā, Latvijas uzņēmēji turpina palielināt eksportu, tā balstot arī iekšzemes pieprasījumu. Eksports aug lielā mērā pateicoties krīzes laikā uzņēmēju pieņemtajiem sāpīgajiem lēmumiem. Swedbank atgādina, ka daudzas Eiropas valstis saskaras ar konkurētspējas problēmām un tās risina, īstenojot līdzīgu stratēģiju, kā Latvija pirms dažiem gadiem – tostarp mazinot algas. Swedbank atzīmē, ka Latvijas uzņēmējiem šādi instrumenti vairs nav pieejami un tagad jāizmanto iespējas investēt ražotnēs un jaunu kvalitatīvu produktu vai pakalpojumu izstrādē. Ja tas netiks izdarīts, konkurētspēja pamazām izplēnēs.
Swedbank ekonomisti paaugstinājuši Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmes prognozi 2012. gadam līdz 5,4% (iepriekš 4%), jo spēcīga izaugsme saglabājās ilgāk, nekā gaidīts. Swedbank norāda, ka šogad izaugsmes tempi kļūst lēnāki – proti, IKP pieaugs par 4,1% atspoguļojot pasaulē valdošo nenoteiktību, vājo pieprasījumu un sīvāku konkurenci eksporta tirgos. Banka prognozē, ka ekonomikas izaugsme atkal kļūs spējāka šī gada otrajā pusē un 2014.gadā sasniegs 5%.
Swedbank prognozē, ka pasaules ekonomika joprojām augs zem potenciāla – par 3,1% un tikai nedaudz straujāk 2014. gadā. Pozitīvā ziņa esot, ka nenoteiktība pasaulē ir mazinājusies un sliktākais, šķiet, ir aiz muguras.
Šobrīd Latvijas uzņēmumu stiprā puse ir to salīdzinoši zemais parādsaistību līmenis un laba finanšu situācija, kas ļauj aizņemties un investēt ražotnēs, jaunu produktu izstrādē un tirgu apguvē – Dienvideiropas konkurentiem pašlaik šādu iespēju vairumā gadījumu nav, norāda banka.
Šī Latvijas uzņēmējiem ir pagaidu priekšrocība, un to nevajadzētu palaist garām, uzsver banka. Pērnā gada sākumā reģistrētais iespaidīgais investīciju kāpums gada laikā strauji noplaka (t.i., gada izaugsmes temps no 39% 1 ceturksnī līdz vien 2% 3. ceturksnī), kas rada zināmas bažas. Jaudu noslodze apstrādes rūpniecībā ir pirmskrīzes līmenī. Gan pārkaršanas, gan recesijas gados bija dramatisks investīciju iztrūkums ražošanas līdzekļos un kvalitatīvā publiskā infrastruktūrā, un tas joprojām nav aizpildīts, skaidro Swedbank.
Swedbank arī paredz, ka jaunu darba vietu radīšana šogad kļūs lēnāka. «Jaunu darba vietu radīšana šogad palēnināsies, bet, pasaules ekonomikai 2014.gadā augot straujāk, visticamāk, Latvijas eksportētāji aktīvāk piesaistīs jaunus darbiniekus. Paredzams, ka vidējā neto darba alga šogad pieaugs par 4.7% un nākamgad par 6.5%. Daļa šī kāpuma nāks no iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazinājuma par 1 procentpunktu 2013.gadā un par 2 procentpunktiem 2014.gadā,» ekonomikas apskatā secina banka.
Banka prognozē, ka gan nodarbinātības, gan algu kāpums aizvien būs nevienmērīgs starp nozarēm un kvalifikāciju līmeņiem, un ne visi strādājošie izjutīs darba tirgus uzlabošanos. Tomēr gaidāms, ka mērens algu pieaugums aptvers arvien plašāku strādājošo loku.
Uzņēmumu vēlme nepieļaut izmaksu pieaugumu un lēnais patēriņa cenu kāpums mazinās strādājošo iespējas prasīt algas pieaugumu, turpretim emigrācijas riski un kvalificētu darbinieku trūkums (t.i., prasmju neatbilstība darba tirgus prasībām) būs faktori, kas spēlēs par labu algu kāpumam, pieļauj banka.
Swedbank norāda, ka gaidāms, ka vidējais patēriņa cenu kāpums 2013. gadā sasniegs 1.9%. «Gan ārējais, gan iekšējais spiediens uz cenām joprojām būs vājš. 2014.gadā cenu kāpums kļūs straujāks, sasniedzot vidēji 3.5% − to virzīs iekšzemes spiediena pieaugums, mērens izejvielu cenu kāpums pasaulē, kā arī ar eiro ieviešanu saistītās vienreizējās izmaksas. Patēriņa cenu kāpums joprojām būs mazāks par vidējās algas pieaugumu, tādējādi strādājošo pirktspēja turpinās uzlaboties un mājsaimniecības varēs palielināt tēriņus,» prognozē banka.