Ārvalstu žurnālistiem sarīkotā preses konferencē Vācijas sociāldemokrātu kandidāts uz kanclera amatu Martins Šulcs paziņojis, ka viņa vadībā izdevumi aizsardzībai netiks ievērojami palielināti atbilstoši NATO prasībām un ka Berlīne par prioritāru uzskata Eiropas Savienību (ES).
«Nedomāju, ka NATO būtu vienojusies sasniegt aizsardzības izdevumos šo divu procentu mērķi,» ārvalstu preses pārstāvjiem Berlīnē sacīja Šulcs. «Divdesmit miljardi eiro vai vairāk aizsardzības izdevumu palielināšanai noteikti nebūs mērķis, ko centīsies sasniegt mana valdība.» NATO samitā Velsā 2014.gadā alianses dalībvalstis vienojās par «vadlīnijām», kas paredz desmit gadu laikā aizsardzības izdevumu palielināšanu līdz diviem procentiem no iekšzemes kopprodukta (IKP), taču Šulcs apgalvo, ka nekā tamlīdzīga neesot bijis.
«Ja es interpretēju pareizi, vienīgais par ko bija vienošanās, ir tas, ka mēs mēģināsim tam tuvoties,» norādīja jaunais SPD līderis. «Man tā nešķiet augstākā prioritāte tērēt 20 miljardus vairāk tikai tam, lai iegūtu līdz zobiem bruņotu armiju Eiropas viducī.»
Ar šo paziņojumu Šulcs nāca klajā, atbildot uz jautājumu, kā viņa ārpolitika atšķirsies no tās, kuru īsteno pašreizējā kanclere Angela Merkele?
Stundu ilgās preses konferences laikā SPD līderis vairākkārt uzsvēra, ka viņš ES stādīs augstāk gan par jebkuru citu starptautisko sadarbību, gan par šauru definētām Vācijas nacionālajām interesēm.
Lai gan Merkele ir pazīstama kā viena no aktīvākajām ES aizstāvēm šodienas Eiropā, bijušais Eiropas Parlamenta prezidents Šulcs, kurš pēdējos 13 savas karjeras gadus ir aizvadījis Briselē, uzskata, ka ir iespējams būt vēl proeiropeiskākam.
«Manā vadībā nebūs kaulēšanās ar Eiropu,» uzsvēra Šulcs. «Neskanēs apgalvojumi, kas viss labais ir nacionāls, bet viss sliktais nāk no Briseles. Esmu par ES stiprināšanu un reformēšanu.»
Tomēr vienlaikus viņš norādīja, ka lēmumus, kurus labāk pieņemt vietējā vai nacionālā līmenī, jāpieņem ir tur.
Taču SPS līderis uzsvēra, ka tādas lietas kā globālās ekonomiskās attiecības, cīņa pret nodokļu paradīzēm, klimata politika, palīdzība jaunattīstības valstīm, cīņa ar terorismu un drošība esot tādi jautājumi, ar kuriem «šodien neviena valsts viena pati nevar tikt galā».
Viņš arī atkārtoti norādīja, ka ārpolitikas problēmas esot jārisina ES, nevis Vācijai vienai pašai.