Pār 4371 kapitālsabiedrību, kas nav iesniegusi pamatkapitāla palielināšanas apmaksas dokumentus, savilkušies likvidācijas draudi.
To liecina SIA Lursoft pētījums pēc Uzņēmumu reģistra datiem. Kā rāda pēdējo gadu statistika, kapitālsabiedrības necenšas izpildīt normatīvo aktu prasību par savlaicīgu pamatkapitāla apmaksu līdz reģistrētajam, bet šo procesu ievelk.
Likums ļauj
"Komerclikums ļauj jaundibinātiem uzņēmumiem - SIA - pamatkapitālu apmaksāt 50 % apmērā (to apliecinot ar attiecīgu maksājumu dokumentu Uzņēmumu reģistrā), bet atlikušo daļu pieaudzēt viena gada laikā," skaidro SIA Lursoft valdes loceklis Ainars Brūvelis. Savukārt jaundibinātām akciju sabiedrībām ir jāiemaksā ne mazāk kā 25 % no reģistrētā pamatkapitāla un atlikusī summa jāiemaksā viena gada laikā no līguma parakstīšanas dienas, skaidro Uzņēmumu reģistra galvenais valsts notārs Jānis Endziņš. Otra kategorija ir kapitālsabiedrības (SIA un a/s), kuru dalībnieki nolemj palielināt pamatkapitālu un kurām maksājuma dokumenti par pamatkapitāla palielināšanu Uzņēmumu reģistrā ir jāiesniedz ne vēlāk kā 6 mēnešus pēc attiecīgā dalībnieku sapulces lēmuma.
J. Endziņš atzīst, ka pēc noteiktā termiņa Uzņēmumu reģistrs brīdina attiecīgo kapitālsabiedrību, ka tā nav iesniegusi maksājuma vai citus dokumentus, kas apliecina, ka pamatkapitāls ir ticis palielināts līdz reģistrētajam. Ja šādu brīdinājumu (tiek dots laiks līdz pat 3 mēnešu ilgam termiņam iesniegt dokumentus Uzņēmumu reģistrā) kapitālsabiedrība "laiž gar ausīm", tad Uzņēmumu reģistrs vēršas tiesā ar lūgumu atzīt konkrēto sabiedrību par darbību izbeigušu (likvidējamu).
Daudz grēcinieku
"Uz 12. martu kopumā 8116 kompānijas nav apmaksājušas pamatkapitālu 99.37 milj. Ls apmērā, taču daļai kapitālsabiedrību vēl ir laiks to izdarīt," uzsver A. Brūvelis. Viņš norāda, ka 4371 sabiedrībai maksājumu dokumentu iesniegšanas termiņš par 25.3 milj. Ls pamatkapitāla palielināšanu ir jau beidzies.
Vairums šo sabiedrību - 1667 - lēmumi par pamatkapitāla palielināšanu pieņemti 2005. gadā un līdz ar to viena gada termiņš ir pagājis. Turklāt 89 % gadījumu kompānijas - SIA - nav apmaksājušas pamatkapitālu pilnā 2000 Ls apmērā.
Kopumā tādas ir 3876 kapitālsabiedrības. Otra kapitālsabiedrību grupa ir tāda, kuru minimālais likumā noteiktais pamatkapitāls ir apmaksāts, taču nav ziņu par apmaksas izdarīšanu pēc paziņojuma par pamatkapitāla palielināšanu. Piemēram, 32 kapitālsabiedrības ir tādas, kuru pamatkapitāla iemaksu dokumentu nav par 100 000 Ls vai vairāk, un tikai 4 - par neiemaksātajiem milj. Ls, lielākais ir 3.7 milj. Ls.
Interesanti, ka lielākie grēcinieki - pamatkapitāla palielināšanas maksājumu dokumentu neiesniedzēji - ir dibināti pēc Komercreformas pabeigšanas- 2005. un 2004. gadā. Tāpēc arī ir loģiski, ka pēc neapmaksātā pamatkapitāla kopsummas vislielākās summas - 11.26 milj. Ls ir tām kapitālsabiedrībām, kuras lēmumu par to pieņēmušas 2005. gadā.
Nodarbina grēkāži
"Tas, ka pēdējo gadu laikā teju vai lavīnveidīgi ir pieaudzis pamatkapitālu nepalielinājušo komercsabiedrību skaits, ir saistīts ne tikai ar pašu uzņēmēju aizmāršību attiecīgos dokumentus iesniegt Uzņēmumu reģistrā, bet arī pašas komercreģistra iestādes kontroles dienesta lielo noslogojumu saistībā ar komercreģistrā nepārreģistrēto teju vai 23 000 kapitālsabiedrību izsijāšanu," uzsver J. Endziņš. Viņš norāda, ka tuvākajā laikā darbs ar komercreģistrā nepārreģistrētajām kompānijām ir finiša taisnē un tad vislielākā uzmanība tiks veltīta tieši tiem, kuru reģistrētais pamatkapitāls ir mazāks par apmaksāto.
Daudzi nebīstas
"Līdzšinējā prakse liecina, ka kapitālsabiedrība, kura nav iesniegusi maksājuma dokumentus par iemaksām pamatkapitālā, nav izpildījusi arī kādas citas likumu prasības, piemēram, nav iesniegts gada pārskats utt.," pieredzē dalās J. Endziņš.
Tiesa, "grēcinieki" nopietni pārbīstoties tikai tad, kad prasība jau iesniegta tiesā, un tad meklējot ceļus, kā ne tikai iesniegt visus nepieciešamos dokumentus Uzņēmumu reģistrā, bet arī kā izbeigt uzsākto tiesvedību par kompānijas atzīšanu par darbību izbeigušu, stāsta J. Endziņš.
Daļai vēl ir laiks
"3745 kapitālsabiedrībām termiņš par pamatkapitāla -72 milj. Ls - palielināšanu vēl nav pagājis, taču tas beidzas šogad," skaidro A. Brūvelis. Viņš arī atzīst, ka no 8116 kompānijām, kas nav apmaksājušas pamatkapitālu, šī pamatkapitāla parāds ir 1000 Ls un lielākoties tā ir puse no reģistrētā. "Tas nozīmē, ka, dibinot SIA, ir tikusi iemaksāta puse no 2000 Ls lielā pamatkapitāla, bet atlikušo pusi - 1000 Ls īpašnieks ir aizmirsis vai nu iemaksāt vai arī reģistrēt komercreģistrā maksājumu dokumentu par to, ka tas ir izdarīts," uzsver A. Brūvelis.
Pēc SIA Lursoft datiem, kopējais reģistrētais uzņēmumu pamatkapitāls ir 7.056 miljardi Ls, kamēr neapmaksātā pamatkapitāla apjoms nepārsniedz 94 milj. Ls.
Piegriezīs skābekli
"Uzņēmumu reģistrs veido elektronisko sistēmu, kura pati automātiski sekos līdzi kompāniju pamatkapitāla apmaksas dokumentu iesniegšanas termiņiem," norāda J. Endziņš. Viņš atzīst, ka tā varētu atvieglot ne tikai kontroles dienesta darbu, bet arī operatīvāk reaģēt uz tiem "aizmāršām", kuri attiecīgus maksājuma dokumentus aizmirsuši iesniegt pirms vairākiem mēnešiem vai pat gadiem. "Tad arī šie brīdinājumi kompānijām tiks izsūtīti daudz vairāk nekā līdz šim," uzsver J. Endziņš.
Minēto iemeslu dēļ arī Uzņēmumu reģistra vadītājs iesaka pamatkapitālu nepalielinājušajām kapitālsabiedrībām, kurām tas bija jāizdara, negaidīt brīdinājumus, nemaz jau nerunājot par pavēstēm ierasties tiesā. "Gadījumos, ja pamatakapitāls nav apmaksāts un kapitālsabiedrība tiek atzīta par maksātnespējīgu, dibinātājiem un dalībniekiem saistības par pamatkapitāla apmaksu ir jāpilda," uzsver J. Endziņš.
Viņš atzīst, ka vairums uzņēmēju ir aizmirsuši, ka savulaik Uzņēmumu reģistrs ar tiesu palīdzību par neesošām un likvidējamām atzina vairākus tūkstošus SIA un J. Endziņam negribētos, lai vēsture atkārtojas.