Valdība atbalsta VARAM ierosinājumu maksu par atpakaļ nododamo dzērienu iepakojuma materiālu neaplikt ar PVN, taču tirgotāji baidās no papildu izmaksām un iespējamām kļūdām sistēmā.
Ieviešot depozīta sistēmu, depozīta maksa tiks pievienota preces cenai un norādīta atsevišķi. Šobrīd maksa par iepakojumu ir iekļauta produkta cenā.
Eiropas komisijas direktīva attiecībā uz atpakaļ nododamu iepakojuma materiālu izmaksām dalībvalstīm pieļauj divus izvēles variantus – neieskaitīt materiālu izmaksas summā, kurai uzliek pievienotās vērtības nodokli (PVN), un veikt vajadzīgos pasākumus, lai nodrošinātu šīs summas koriģēšanu, ja iepakojuma materiālu nenodod atpakaļ, vai arī ieskaitīt šīs izmaksas summā, un nodrošināt summas koriģēšanu, ja iepakojuma materiālu tiešām nodod atpakaļ.
Neieskaitot materiālu izmaksas summā, kurai piemēro PVN, apgrozāmo līdzekļu izmaksas gan iepakotājiem, gan tirgotājiem būs ievērojami mazākas, nekā izvēloties otru pieeju, uzskata VARAM. Šādu pieeju atbalsta arī Finanšu ministrija, dzērienu ražotāji un daļa tirgotāju. Savukārt Latvijas Tirgotāju asociācija iebilst, sakot, ka iespējamas kļūdas mazo tirdzniecības uzņēmumu pārdevēju darbībā attiecībā uz PVN piemērošanas atšķirībām dzērienam un tā depozīta iepakojumam.
DB jau ziņots, ka izskanējuši iebildumi no komersantiem par to, ka ražotājiem un tirgotājiem sākotnēji būs nepieciešami būtiski ieguldījumi, lai varētu uzsākt depozīta sistēmas ieviešanu vienreiz lietojamam dzērienu iepakojumam. Proti, būs nepieciešamas investīcijas iepakojuma pieņemšanas punktu izveidei, iepakojuma pieņemšanas automātu iepirkšanai un uzstādīšanai, kā arī pārstrādes iekārtu iepirkšanai un uzstādīšanai.
Direktīva paredz PVN aprēķinu par precēm un pakalpojumiem katrā ražošanas, izplatīšanas un pakalpojuma sniegšanas ķēdes posmā un iekasē, izmantojot daļēju maksājumu sistēmu. Šāds mehānisms nozīmē, ka PVN ir neitrāls un nav atkarīgs no darījumu skaita - preču piegādātājs vai pakalpojumu sniedzējs (PVN maksātājs) par precēm vai pakalpojumiem samaksāto nodokli maksā valsts budžetā, iepriekš atskaitot PVN, ko tas jau samaksājis saviem piegādātājiem.
Atkārtoti lietojamais iepakojums pēc pieņemšanas atpakaļ no patērētāja galā nonāk pie dzērienu ražotāja atkārtotai dzērienu pildīšanai. Savukārt, vienreiz lietojamais iepakojums pēc pieņemšanas atpakaļ no patērētāja, šķirošanas un apstrādes nonāk pie pārstrādātāja, kas attiecīgo iepakojumu pārstrādā jaunā produktā vai izejmateriālā, informē VARAM.
Jau ziņots, ka depozīta sistēmā tiktu iekļauti PET, stikla un metāla bezalkoholisko dzērienu, alus un dzērienu ar zemu alkohola saturu iepakojumi.
VARAM iecere paredz, ka Latvijā darbosies viens nacionālais operators, ko veido ražotāju un tirgotāju asociācijas. Operatora pienākumi būs loģistika - izvietojums, tehniskie risinājumi, informācijas uzskaite un kontrole, depozīta sistēmas iesaistīto tirgotāju un ražotāju reģistrācija, līgumu slēgšana ar apakšuzņēmējiem, depozīta sistēmas norēķinu veikšana ar ražotājiem, pārstrādātājiem un tirgotājiem un tamlīdzīgas lietas.
VARAM prognozē, ka efektīvas depozīta sistēmas ieviešanas rezultātā jau pēc gada no patērētājiem tiks atpakaļ savākti 80% no atkārtoti lietojamā dzēriena iepakojuma, bet no vienreiz lietojamā dzēriena iepakojuma tiks pārstrādāti 60%.
Grozījumiem paredzēts stāties spēkā no 2015. gada 1. Janvāra, vienlaikus ar depozīta sistēmas darbības uzsākšanu.