Energoefektivitātes prasības gremdē lielo patērētāju konkurētspēju, uzņēmēji veic pasākumus, lai izvairītos no soda «sitiena» – nodevas 7% apmērā par iepriekšējā gadā patērētās elektroenerģijas izmaksām
Tādu ainu ieskicē DB aptaujātie uzņēmēji. Šādu situāciju ir radījis Enorgoefektivitātes likums. Tajā paredzēta arī virkne obligāto prasību, kas noteiktiem komersantiem jāīsteno un kuru veikšanai nepieciešamas papildu investīcijas, kas mērāmas desmitiem un pat simtiem tūkstošos eiro, secina ZAB Sorainen zvērināta advokāte Viktorija Smirnova-Čerkasa. Viņa atzīst, ka daļa pienākumu, kas jāpilda, nav pietiekami izvērtēti un nesasniedz sākotnējo ieceri. «Energoresursu racionāla izmantošana un pārvaldība, lai sekmētu ilgtspējīgu tautsaimniecības attīstību un ierobežotu klimata pārmaiņas, ir Energoefektivitātes regulējuma mērķis, kur valstij katru gadu ir jānodrošina gala patērētāju energoefektivitātes pasākumi, kas ļautu ietaupīt 1,5% no visas valstī gala patērētājiem piegādātās enerģijas,» likuma mērķi atgādina V. Smirnova-Čerkasa.
Energoefektivitātes likums uzliek par pienākumu lielajiem uzņēmumiem un lielajiem patērētājiem reizi četros gados veikt uzņēmuma energoauditu vai ieviest sertificētu energopārvaldības sistēmu. «Ar lielo uzņēmumu tika apzīmēts uzņēmums, kas nodarbina vairāk nekā 249 darbiniekus vai kura pārskata gada apgrozījums pārsniedz 50 milj. eiro un gada bilance pārsniedz 43 milj. eiro,» skaidro V. Smirnova-Čerkasa. Viņa arī vērš uzmanību, ka uzņēmumam pašam nav jāvērtē sava atbilstība kritērijiem, to viņa vietā izdara Centrālā statistikas pārvalde, kas iekļauj to lielo uzņēmumu sarakstā, ja divus pārskata gadus pēc kārtas tas atbilst uzskaitītajiem kritērijiem. Lielo uzņēmumu saraksts ir pieejams Ekonomikas ministrijas mājaslapā, kur aktuālajā sarakstā par 2016. gadu ir uzskaitīti 234 uzņēmumi.
Visu rakstu Soda sitiens lielajiem uzņēmumiem lasiet 3. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.