«Imigrantu strādnieki atdod savu jaunību, sviedrus un asinis, lai uzbūvētu pilsētas, kurās mēs dzīvojam,» rezumē Reuters fotogrāfs Alijs Songs (Aly Songs), kurš fotoattēlos iemūžinājis kāda jauna Šanhajas dzīvojamā rajona būvniecības projektā strādājošo cilvēku brīvo laiku.
Fotogrāfs sākotnēji vēlējies iemūžināt attēlos jauna dzīvojamā rajona būvprojektā strādājošo cilvēku atpūtu, cerībā fotomirkļos notvert «krāsainas vietas un interesantas lietas, ko imigrantu strādnieki dara vakaros». Tomēr viņam atklājusies pavisam citāda aina – ik dienas pēc darba strādnieki dodas atpakaļ uz saviem mājokļiem, kur tie paēd, pļāpā, dažkārt spēlē pokeru un reizi mēnesī, iespējams, dodas noskatīties filmu zem klajas debess. «Tas arī viss,» aprakstot strādnieku ikdienu, A. Songs raksta savā blogā.
Fotogrāfs atzīst, ka uzskata strādājošos par vēl «neapdziedātiem Ķīnas strauji augošās ekonomikas varoņiem».
Reuters fotogrāfs pretēji gaidītajam atklājis, ka būvniecības objektos strādā arī daudzas sievietes. Pārsvarā viņas ieradušās darbā kopā ar saviem vīriem vai kopā ar draugiem. Iepriekš sievietes palikušas mājās audzināt bērnus, bet, tiem sasniedzot noteiktu vecumu, arī viņas devušās darbā uz pilsētu kopā ar vīriem, raksta A. Songs. Būvobjektos sievietes dara «vieglus darbus», piemēram, veic smilšu transportēšanu, krāso un uzkopj, jo kvalificēta darba darīšanai sievietēm nepietiek zināšanu.
Sieviešu atalgojums ir zemākais šajā nozarē – no 13 līdz 21 ASV dolāram dienā, kas ir aptuveni 50 – 70% no atalgojuma, ko saņem vīrieši.
Saskaņā ar Pasaules Bankas datiem Ķīnā strādā aptuveni 68% sieviešu, kas ir vecākas par 15 gadiem. Salīdzinājumam, ASV strādājošo sieviešu īpatsvars ir 58%, Francijā - 51% un Vācijā - 53%. Ķīnā aptuveni trešdaļa no laukos un pilsētās strādājošajiem imigrantiem ir sievietes.
Dzīvojamo namu rajons, ko būvē fotogrāfijās iemūžinātie cilvēki, atrodas aptuveni 30 kilometru attālumā no Šanhajas centra.
#1/21
45 gadus vecā Ou Meja (Ou Mei) mazgā matus pēc darba dienas būvobjektā. Ķīnā aptuveni trešdaļa no laukos un pilsētās strādājošajiem imigrantiem ir sievietes.
#4/21
Ou Mejas vīrs un arī dēls kopš 16 gadu vecuma strādā būvniecības nozarē. Pēc tam, kad dēls uzsāka darba gaitas, arī Ou Meja uzsāka darbu būvniecībā. Viņas darba pienākumos ietilpst cementa pārvadāšana.
#6/21
41 gadu vecā Zuo Ksiaohonga (Zuo Xiaohong) pēc darba būvobjektā netālu no Šanhajas.
#7/21
Zou Junli (Zou Yunli) (38 gadi) mazgā kājas pēc darba. Viņa ir divu bērnu māte, un visu līdzšinējo dzīvi strādāja lauksaimniecībā. Pirms sešiem gadiem viņa nolēma uzsākt darbu būvniecības nozarē, lai iekrātu naudu izglītības apmaksai bērniem. Z. Junli stāsta, ka vispirms strādāja metālapstrādē, bet tur strādāt esot bijis grūti gaisa piesārņojuma dēļ.
#9/21
Sievietes būvobjektā vāc atkritumus. Pārsvarā sievietes šajā nozarē nestrādā kvalificētus darbus zināšanu trūkuma dēļ, vēsta Reuters.
#12/21
Kāda strādniece darba starplaikā. Sievietes būvniecības nozarē saņem aptuveni 13- 21 ASV dolāru dienā, kas ir aptuveni 50 – 70% no atalgojuma, ko saņem vīrieši.
#15/21
Kāršu spēle ir viens no iecienītiem bvrīvā laika pavadīšanas veidiem imigrantu strādnieku vidū būvniecības nozarē.
#18/21
Imigrantu strādnieki pēc darba dienas ietur maltīti un dzer alu savā dienesta viesnīcā.