Piektdien, 2.novembrī, Satversmes tiesa pieņēmusi spriedumu lietā Nr.2006-08-01, ar kuru Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likuma pārejas noteikumu 7.punkta otrais, trešais un ceturtais teikums tika atzīts par atbilstošu Satversmes 91. un 106.pantam, informēja Satversmes tiesas preses sekretāre Līna Kovalevska.
Satversmes 91.pants noteic, ka visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā un cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas, bet Satversmes 106.pants nosaka ikvienam tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos un darbavietu atbilstoši savām spējām un kvalifikācijai.
Lieta tika ierosināta pēc Valentīnas Andžānes konstitucionālās sūdzības. Viņa norādīja, ka saskaņā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likuma pārejas noteikumu 7.punkta otro, trešo un ceturto teikumu (apstrīdētā norma), viņai kā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbiniecei bez augstākās izglītības bija līdz 2005.gada 1.oktobrim jāuzsāk studijas augstskolā. Pieteikuma iesniedzēja noteiktajā laikā studijas neuzsāka un 2005.gada nogalē tika atbrīvota no ieņemamā amata sakarā ar neatbilstību ieņemamajam amatam. V.Andžāne, piekrītot, ka KNAB darbiniekiem ir nepieciešama augstākā izglītība, tomēr norāda, ka prasībai līdz noteiktam termiņam iestāties augstskolā neesot leģitīma mērķa, tā neatbilstot samērīguma un vienlīdzības principam, kā arī ierobežojot viņas tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos un darba vietu.
Satversmes tiesa atzina, ka ne vien prasībai par augstāko izglītību KNAB darbiniekiem (ko neapstrīd pieteikuma iesniedzēja), bet arī apstrīdētajai normai ir leģitīms mērķis – citu cilvēku tiesību aizsardzība. KNAB amatpersona realizē valsts varu un var būt tiesīga ierobežot citu cilvēku tiesības, tādējādi KNAB amatpersonas kompetencei, izglītībai un inteliģencei ir īpaša nozīme. Precīzāku un stingrāku kritēriju noteikšana nodrošina KNAB amatpersonu darba sekmīgāku veikšanu.
Satversmes tiesa arī secināja, ka apstrīdētā norma tika ieviesta, lai nodrošinātu saudzējošu pāreju uz jauno regulējumu – lai personas, kurām nav augstākās izglītības, to attiecīgā laika posmā varētu iegūt un tām nebūtu jāpamet darbs KNAB.
Satversmes tiesas spriedums ir galīgs un nepārsūdzams. Tas stāsies spēkā publicēšanas laikrakstā Latvijas Vēstnesis dienā. Sprieduma teksts ir pieejams arī Satversmes tiesas mājas lapā http://www.satv.tiesa.gov.lv.