Saeima šodien konceptuāli atbalstīja likuma grozījumus, ar ko paredzēts piešķirt Ministru kabinetam deleģējumu pār vakcinācijas pret Covid-19 fakta pieprasīšanas, izsniegšanas un pārbaudes kārtību.
Iepriekš atbildīgās komisijas sēdē Veselības ministrijas Juridiskās nodaļas vadītāja vietniece Anita Jurševica skaidroja, ka priekšlikums ir saistīts ar Digitālo zaļo sertifikātu. Lai to ieviestu, nepieciešams likumā paredzēt deleģējumu Ministru kabinetam, kas savukārt noteiks attiecīgo kārtību.
Grozījumus plānots veikt Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā.
Iepriekš pieļauts, ka šie grozījumi, visdrīzāk, noņemtu juridiskus šķēršļus tālākai lemšanai par iespēju vakcinētiem cilvēkiem vērot hokeja spēles klātienē.
Jautājums par iespēju vakcinētiem cilvēkiem vērot hokeja spēles klātienē gan vēl būtu jāskata atsevišķi, un to šodien plānots skatīt valdībā. Tāpat vēl Saeimā ir iesniegti citi ar atļaušanu skatītājiem vērot hokeja spēles klātienē saistīti grozījumi.
Šodien atbalstītais priekšlikums paredz, ka, "lai varētu atļaut izmantot izņēmumus epidemioloģiskās drošības pasākumiem personām, kuras ir vakcinētas pret Covid-19 infekciju, pārslimojušas to vai kuru veiktie testi pret Covid-19 infekciju ir negatīvi, tiek izsniegti sadarbspējīgi sertifikāti, kas apliecina vakcinācijas vai pārslimošanas faktu vai informāciju par veikto testēšanu pret Covid-19 infekciju".
Tāpat tas paredz, ka "Ministru kabinets nosaka sadarbspējīgu vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikātu pieprasīšanas, sagatavošanas, izsniegšanas, pārbaudes un izmantošanas kārtību, kā arī sadarbspējīgā vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikātā iekļaujamās informācijas apjomu un informācijas apjomu, kas ir pieejams institūcijām un pakalpojumu sniedzējiem".
Opozīcijas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis gan šodien debatēs pauda neizpratni, kāpēc Veselības ministrija tikai tagad virza šādus grozījumus, kā arī, vaicāja, vai valdība jau tagad var izsniegt attiecīgu apliecību par vakcinēšanos. Dombrovska ieskatā valdība to varēja jau veikt pašlaik, tāpēc šeit rodas jautājums par dezinformāciju no pie varas esošo puses.
Sākotnēji pirms nedēļas esot pateikts, ka nedrīkst ļaut pilnībā vakcinētiem cilvēkiem skatīties klātienē hokeju veselības risku dēļ, taču pēc tam Veselības ministrijas vēstulē tas nav bijis norādīts un vienīgi kā nepieciešamība minēti šie likuma grozījumi, norādīja deputāts. Dombrovskis pieļāva, ka šajā gadījumā pie varas esošie cenšas slēpt savu iepriekš pieļauto neizdarību.
Politiķis arī pauda neizpratni, kāpēc ir norādīts, ka IT risinājuma pārbaude prasīs tik ilgu laiku kā viena minūte un kāpēc VM norāda, ka negarantē IT risinājuma nepieciešamo slodzi.
Dombrovskis arī interesējās, kura ir tā vieta, kur koalīcijas deputāti cenšas saprast, kādi ir piedāvātie risinājumi un gaidāmās sekas. Tas nenotiek Saeimas sēdēs, komisijas sēdēs, tāpat lielākā daļa valdības partiju deputātu nepiedalās koalīcijas sanāksmēs, ja tur gadījumā notiktu risinājumu apspriešana, atzīmēja politiķis.
Zinātne nedod nekādas citas atbildes kā vien vakcīnas, norādīja politiķis. Sabiedrības intereses ir pateikt paldies tiem, kuri izvēlas vakcinēties un līdz ar to samazina gan savas saslimšanas iespēju, gan samazina iespēju inficēt citus, uzsvēra Dombrovskis.
Savukārt Saeimas opozīcijas deputāte Jūlija Stepaņenko (LK) aicināja neatbalstīt likumprojektu, jo tas, viņasprāt, novedīs pie iedzīvotāju segregācijas jeb šķirošanas. Aizvien vairāk cilvēku sāk saprast, ka šāda veida cilvēku šķirošana nebūs pieņemama, viņa sacīja.
Šāda spēle ar cilvēku likteņiem kādam šķiet aizraujoša un viņiem ir ļoti viegli aizrauties ar šādu soli, kad jau gadu cilvēkiem ir ierobežotas dažādas tiesības, paredzēto pieeju kritizēja Stepaņenko. Politiķe uzsvēra, ka šāda valdīšana, kas var novest pie vakcinēto un nevakcinēto sanaidošanas, ilgi nevarēs turpināties. Deputāte pārmeta pie varas esošajiem, ka viņi ir panākuši sabiedrības šķelšanu.
Reizē politiķe atzina, ka četri LK deputāti apzinās, ka ir mazā skaitā, taču cer, ka citi politiķi atmodīsies un neatbalstīs šo "murgaino pieeju".