«Kā elektriķi esam iesaistīti politiskās spēlēs, kas nav pieņemami,» saka Sadales tīkls valdes loceklis Raimonds Skrebs. Atbildīgās amatpersonas pilnībā noliedz jebkādu nelikumīgu darbību veikšanu, organizējot elektrības padeves līniju tīrīšanu un norāda, ka šonedēļ vērsīsies Konkurences padomē (KP), aicinot izvērtēt, kāpēc jaunajā līniju tīrīšanas iepirkumā uzņēmēji piedāvājuši līdz pat 55% augstāku cenu nekā iepriekšējā konkursā.
V.Skrebs norādīja, ka iepirkumā 16 uzņēmēji piedāvājuši cenu, kas ir par 30 līdz 50% dārgāka nekā iepriekšējā, turklāt starp uzņēmumu piedāvājumiem svārstības bijušas vien 10% līdz 20% apmērā. Ņemot šos faktus vērā, nolemts vērsties pie KP, lai tā izvērtē, vai nav notikusi savstarpēja uzņēmumu vienošanās. Izbrīnu radījis fakts, ka neviena kompānija nav piedāvājusi iepriekšējā konkursa cenu. Jaunajā konkursā ir aicinātas piedalīties pārējās mežistrādes kompānijas, lai saņemtu labāku piedāvājumu.
Kā ziņots, pamatojoties uz aizdomām par nelikumīgu savstarpēju vienošanos augstajam cenu piedāvājumam, AS "Sadales tīkls" februāra sākumā pārtrauca iepirkumu procedūru elektrolīniju trašu tīrīšanai.
Komentējot Saeimas deputātu Andreja Elksniņa (SC) un Romāna Naudiņa (VL-TB/LNNK) vēršanos ar iesniegumu pie ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera, lūdzot izvērtēt iespējamu koruptīvu noziedzīgo nodarījumu veikšanu AS "Sadales tīkls" no atbildīgo amatpersonu puses, tērējot 6 450 726 latus par koku nozāģēšanu, šos darbus nododot izpildei privātajiem uzņēmumiem, kompānijas amatpersonas šodien preses konferencē norādīja, ka neesot nekādas bažas, ka līdz šim būtu veikts kas pretlikumīgs. Amatpersonas ironizēja, ka vienu brīdi pārmests, ka elektrolīnijas netiek tīrītas un ziemā koku lūšanas dēļ ir elektrības pārrāvumi, bet tad tagad uzņēmums tiek kritizēts par elektrolīniju uzkopšanu.
Tāpat šodien uzņēmuma vadība informēja, ka plānojuši 35% elektrolīniju darbus pārņemt savā pārziņā, pērkot frēzes un komplektējot jaunas komandas.
Kā ziņots, iepriekš Sadales tīkla valdes loceklis Skrebs skaidroja, ka uzņēmums ir spiests pārtraukt pērn izsludināto iepirkumu par elektropārvades līniju trašu tīrīšanu, jo ir radušās pamatotas aizdomas par iespējamu nelikumīgu vienošanos starp vairākiem no 16 komersantiem, piedāvājot vienlīdz augstu cenu. Tādējādi trašu tīrīšanas darbu izmaksas gadā pieaugtu par 55% jeb no 16 līdz 25 latiem par kubikmetru.
Strīdu karstumā par to, cik plašā teritorijā ap elektrolīnijām zāģējami bīstamie koki, nejauši atklājies, cik Latvenergo maksā par koku zāģēšanu elektrolīniju tuvumā. Par augsto koku izciršanas maksu Dienas Bizness ziņoja jau piektdien, taču tagad atklājies, ka, pēc pieredzējušu mežinieku teiktā, sadārdzinājums šiem darbiem ir pat vairākkārtīgs.
Vēstule Saeimas Tautsaimniecības komisijas šefam Vjačeslavam Dombrovskim un Ekonomikas ministrijai, kurā, strīdoties par to, kam jāizved gar elektrolīnijām izzāģētie, Sadales tīklu valdes priekšsēdētājs Andis Pinkulis piedraud celt tarifus, jo koku izvešana un pārdošana izmaksāšot 1,4 miljonus latu un sadārdzinājums trāpīšot pa visiem elektrības lietotājiem, atklāj kādu līdz šim nezināmu faktu - cik Latvenergo meitas kompānija Sadales Tīkls maksā par elektrolīniju uzkopšanu. Par viena koka nozāģēšanu un atstāšanu tur pat mežā Sadales tīkli maksā 21 latu 40 santīmus. Vidējais gada plāns esot 150 tūkstoši koku. Tātad kopā - 3 miljoni 210 tūkstoši latu. Darbus nodrošina privātfirmas, kas šo iespēju ieguvušas konkursā, vēsta raidījums Nekā Personīga.
Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs, Saeimas deputāts Eduards Smiltēns (Vienotība) raidījumam norāda: «Aptaujājot meža nozares un lauksaimnieku organizācijas par šīm te cenām, kopumā tas izsauca tādu nelielu sajūsmu ar tēzi, ka man vajadzētu mainīt darbu, jo principā, ja es noliktu deputāta mandātu un ietu strādāt mežā, gan jau es kādus 20 kokus dienā nocirstu. Un tas man būtu algas palielinājums, es domāju, vairākas reizes.»
Viņš arī atklāj - ja Latvenergo izcenojumu salīdzina ar Latvijas valsts mežu (LVM) piedāvāto cenu par līdzīgu cirti, kas ir atsevišķu koku nogāšana augošā mežā, tad atšķirība ir pieckārtīga, jo LVM par to prasa nepilnus četrus latus par koku.
Tikmēr Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātes dekāns Dagnis Dubrovskis, noskaidrojis, ka izmaksas ir tikai par koka nogāšanu - bez izvešanas vai sagremošanas, norāda, ka «tad tās ir vienkārši neadekvātas izmaksas - ļoti augstas».
Arī lielākie mežu īpašnieki un mežizstrādes kompānijas raidījumam apliecināja, ka Sadales tīklu maksātā summa krietni pārsniedz vidējās izmaksas tirgū.
Skandināvu mežīpašnieku pārstāvis Latvijā Gundars Skudriņš raidījumam, atbildot uz jautājumu, cik varētu izmaksāt sanitārajās cirsmā koku nogāšana, norāda, ka aptuveni 5 lati par kubikmetru. Komentējot Sadales tīklu izcenojumu, speciālists sacīja, ka «cena ir dubultā».
Nejauši dienasgaismu ieraudzījušie skaitļi par koku ciršanu izmaksām energouzņēmumā radīja nervozu gaisotni. Latvenergo vadība no komentāriem kategoriski atteikusies.
Skaidrojot izcenojumu pamatojumu uzņēmumā, atklājām, ka Sadales tīkls nejauši, vai apzināti, bet maldinājis gan Valsts prezidentu, gan Saeimu, gan Ekonomikas ministriju. Jo šobrīd nolīgtās firmas saņem mazāk, nekā minēts iepriekš minētajā vēstulē, lai gan arī šīs summas ir krietni virs vidējās tirgus cenas - 18 lati par bīstamu koku izciršanu un 16 lati kubikmetrā par kokiem mežainā apvidū.
Divu gadu laikā šim mērķim iztērēti teju 6,5 miljoni latu.