Naftas cenas kritums un kapitāla aizplūšana no Krievijas veicina rubļa vērtības kritumu. Trešdien atkal Krievijas CB paziņoja, ka par 1 % palielina rubļa cenas tirdzniecības koridoru attiecībā pret eiro/dolāram piesaistīto valūtu grozu. Pēdējo pāris mēnešu laikā šī jau ir 7. rubļa mini devalvācija, ko veikusi Krievijas banka (turklāt jau otrā reize šonedēļ).
"Tā kā rubļa vērtības devalvācija notiek pret eiro un dolāra grozu, tad sakarā ar dolāra cenas krišanu pasaulē Krievijas iedzīvotāji neizjūt būtisku rubļa vērtības pazemināšanos pret dolāru (Krievijā lielākā uzmanība tiek pievērsta tieši dolāra cenai rubļos)," skaidro Nordea Markets analītiķis Andris Lāriņš. Krievijas CB pēdējo mēnešu laikā jau ir iztērējusi aptuveni ceturto daļu no valūtas un zelta rezervēm rubļa atbalstīšanai. Taču, tā kā Krievijas CB nevēlas iztērēt visas rezerves rubļa atbalstīšanai, tā pieļauj pakāpenisku rubļa vērtības pazemināšanos. Jāpiezīmē gan, ka Krievijas CB joprojām ir milzīgas ārvalstu valūtu rezerves (ap 440 miljardiem dolāru), tā A. Lāriņš.
Samazinās pret latu
Rubļa vērtība pēdējā laikā jūtami samazinājusies arī pret latu. Trešdien viens RUB maksāja 1.83 santīmus: novembra beigās par rubli varēja saņemt nedaudz vairāk kā 2 santīmus.
Pašreizējā situācijā, pie naftas cenas krituma 2/3 apmērā no augstākajiem līmeņiem, kad apstājies visas pasaules kreditēšanas bums un kapitāls pastiprināti aizplūst no attīstības valstīm, ir diezgan skaidrs, ka Krievijas rublis, skatoties nākotnē, ir pārvērtēts attiecībā pret citām valūtām, uzsver Swedbank Valūtas tirgus nodaļas vecākais dīleris Pēteris Strazdiņš. Eksperti lēš, ka šis process turpināsies, un neizslēdz iespēju, ka kādā brīdī pašreizējie devalvēšanas tempi varētu tikt paātrināti, lai gūtu ātrāku labumu tekošā konta deficīta mazināšanā. Kopš 10. novembra, kad sākās aktīvāka RUB kursa koridora paplašināšana, RUB vērtība ir zaudējusi 8.18 %.