Gatavojoties sarunu festivālam «LAMPA», Cēsu pils parka kokos top īpaša trīs līmeņu platforma «KO-KĀ». Uz tās Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) ar partneriem aicina diskutēt par klimata pārmaiņām, katra atbildību un rīcību pārmaiņu mazināšanā.
Savstarpēji savienotās platformas, kas veido trīs līmeņu būvi, top no baļķiem, kas tiek stiprināti ar virvēm, izmantojot īpašus sējumus, būtiski palielinot būves izturību, stāsta Matijs Babris, RTU Arhitektūras fakultātes maģistrantūras students un «TreeHouse Place» līdzdibinātājs. «TreeHouse Place» ir RTU studentu biznesa pirmsinkubatora «IdeaLAB» absolventi, kuri turpina attīstīt savu projektu Eiropas Inovāciju un Tehnoloģiju institūta Climate-KIC projektā «ClimateLaunchpad 2018».
«KO-KĀ» ir trīs līmeņu būve, kas idejiski sasaucas ar RTU un sadarbības partneru festivālā «LAMPA» aktualizēto jautājumu par individuālo, kolektīvo un valstisko atbildību klimata pārmaiņu novēršanā trīs laika nogriežņos (pagātne, tagadne, nākotne) un trīs atbildības līmeņos. «Katrs no mums pieņem individuālos lēmumus kā rīkoties, ko attīstīt, atbalstīt. Mēs vēlamies caur savu noformējumu atspoguļot iniciatīvas, kas tapušas, pateicoties jauniešu entuziasmam, zināšanām, izpratnei un cieņai pret vidi un mums dotajiem resursiem,» teic Liene Rubina, RTU Dizaina fabrikas projektu vadītāja, «Climate-KIC HUB Latvia» vadītāja.
«Mēs ne tikai ar vārdiem, bet arī darbiem parādām, ka mums rūp vides izmaiņas un ir būtiski būt videi draudzīgiem,» papildina M. Babris. Vienlaikus šādu trīs līmeņu risinājumu izvēlēties mudinājuši racionāli apsvērumi. Platformas augstākais līmenis atvēlēts diskusiju un sarunu dalībniekiem, vidējais līmenis – klausītājiem, zemākais – tiem, kuri vēlas apstāties, padomāt, satikties un atpūsties.
Platformas būvē ieinteresēti jaunieši, tajā skaitā RTU Arhitektūras un Būvniecības inženierzinātņu fakultātes studenti, kuri piedalās meistarklasē jeb vasaras skolā. Viņi mācās darboties ar virvēm, siet mezglus, stiprināt baļķus, plānot būvniecību, apgūst iemaņas, kas nepieciešamas darbam augstumā utt. Nodrošinātas arī pieredzējušu arboristu lekcijas par koku veselību, tiek attīstīta radošā domāšana. «Lielākās investīcijas ir laiks, kas nepieciešams saskaņošanai, kas ir 2 mēneši. Savukārt plānošanai un būvniecībai 10 dienas,» stāsta L. Rubina.
RTU šogad pirmo reizi piedalās sarunu festivālā «LAMPA», kas notiks 29. un 30. jūnijā Cēsu pils parkā. Sarunu sesiju uz platformas «KO-KĀ» vienojošais elements ir tēma – klimata pārmaiņas. Paralēli lekcijām un sarunām, kur piedalīsies dažādu jomu Latvijas un ārvalstu eksperti, tiek organizēta «Ideju skatuvei zaļākai Latvijai», aicinot interesentus meklēt domubiedrus un dalīties ar idejām un jau eksistējošiem produktiem, pakalpojumiem un iniciatīvām, kas varētu palīdzēt padarīt Latviju zaļāku.