Hasbro ziņo, ka paātrinās savu ražotņu pārcelšanu no Ķīnas
Globālie tirdzniecības kari sākuši mainīt pasaules kārtību, un vairākas lielās Rietumvalstu kompānijas izsver savas ražošanas nākotni šajā valstī. Šonedēļ, piemēram, pasaules lielākais rotaļlietu ražotājs Hasbro ziņojis, ka paātrinās savu ražotņu pārcelšanu no Ķīnas uz Vjetnamu un Indiju.
Jāpiebilst, ka Hasbro ražo vairākas pasaulē ļoti populāras rotaļlietu franšīzes, piemēram, Frozen un Avengers. Šobrīd uzņēmums aptuveni divas trešdaļas savu rotaļlietu rada tieši Ķīnā. Uzņēmuma vadība gan klāstījusi, ka jau nākamgad šis īpatsvars varot sarukt līdz 50%.
Tādējādi Hasbro ir vēl viens liels uzņēmums, kas pēdējā laikā ziņojis par savas stratēģijas mainīšanu, visticamāk, saistībā ar asāku ASV un Ķīnas tirdzniecības karu un šo valstu savstarpējo tarifu vētru.
Jau gluži vai ierasts, ka pasaulē nozīmīgs piegāžu ķēdes posms ir tieši Ķīna, kas būtībā ir globālais nosacīti augstas kvalitātes un lētu izmaksu ražošanas centrs. Šobrīd eksperti sliecās domāt, ka šī pasaules kārtība mainās uz palikšanu, un kompānijas vai nu domā par savu ražošanas centru diversifikāciju, vai jau attiecīgi sper šādus soļus.
Nozīmīgs faktors ir arī tas, ka, Ķīnas ekonomikai attīstoties, šī valsts kļuvusi arvien dārgāka. Rezultātā kompānijām nākas izskatīt to, vai dažādu ierīču sastāvdaļu ražošanu nepārcelt uz tādām valstīm kā Vjetnama, kurai ir salīdzinoši gados jauns darbaspēks, zemas algas un pieeja ostām. Katrā ziņā kompānijas mēģinās atrast kādus pareizos balansa punktus un izsvērt, kā var samazināt savas izmaksas. To nozaru ražošana, kurām ir nepieciešami daudz darbinieki, visticamāk, vēl kādu laiku paliks Āzijā, kam joprojām šajā ziņā ir konkurences priekšrocības. Tomēr tajā paša Ķīnā algas kopš 2010. gada ir aptuveni dubultojušās, liecina pieejamie dati. Situāciju saasinājuši arī ASV prezidenta Donalda Trampa tarifu kari, kas uzņēmējiem var likt domāt par Ķīnas izslēgšanu no piegāžu ķēdes. Tiek lēsts, ka no Ķīnas savu ražošanu prom uz citiem reģioniem pārcels ne tikai Rietumvalstu uzņēmumi. Pašai Ķīnai mainot savu izaugsmes modeli (vairāk to tendējot uz iekšējā patēriņa attīstīšanu), pat šī valsts daļu savas ražošanas var pārcelt uz pārējo Dienvidāziju.
No Āzijas valstīm kā nākotnes ekonomikas izaugsmes lokomotīves daudzi eksperti pārsvarā izceļ Indonēziju (264 milj. iedzīvotāji), Pakistānu (valstī ir 213 milj. iedzīvotāju), jau pieminēto Vjetnamu (95 milj.) un Bangladešu (163 milj.)Gada laikā Hasbro akcijas cena ASV Nasdaq biržā palēkusies par 21,2%, bet kopš šā gada sākuma – par 47%.