Bijušais AS Rīgas kuģu būvētava (RKB) valdes loceklis Igors Komarovs maksājis apakšuzņēmējiem par faktiski neveiktiem darbiem, tādēļ patlaban kompānijā notiek audits, informē RKB pārstāvji, piebilstot, ka tādējādi iespējams arī skaidrot šo apakšuzņēmēju pēdējā laika aktivitātes, kas vērstas pret RKB.
Patlaban RKB rūpnīcā tiek veikts apjomīgs neatkarīgs audits, pirms kura pilnīgas pabeigšanas RKB ir apņēmusies atturēties publiskot kopējos rezultātus. Taču jau patlaban iegūts pietiekami plašs faktoloģiskais materiāls, lai izdarītu secinājumus, ka I. Komarovs savus pienākumus ir pildījis nolaidīgi, norāda RKB pārstāvji.
Kā piemēru viņi min, ka viens no apakšuzņēmējiem ir iesniedzis rēķinus par faktiski neveiktiem darbiem, taču visi dokumenti ir noformēti un pat no RKB ir saņemta apmaksa par šiem darbiem. Līdzīgi pārkāpumi tiek atklāti arī sadarbībā ar citiem apakšuzņēmējiem. Ņemot vērā, ka tieši I. Komarovs bija atbildīgs par sadarbību ar apakšuzņēmējiem, RKB valde ir spiesta pārbaudīt visus darījumus, lai identificētu visus nelikumīgās naudas izkrāpšanas gadījumus no RKB, norāda uzņēmums, piebilstot, ka RKB jau ir vērsusies tiesībsargājošās iestādēs, lai likumā noteiktā kārtībā aizstāvētu savas mantiskās intereses un vērstos pret vainīgajām personām.
Pierādījumu nostiprināšanai RKB piesaistījusi neatkarīgu auditu, lai pilnībā izvērtētu lietvedības dokumentus un salīdzinātu tos ar faktiski veiktajiem apakšuzņēmēju darbiem.
Audita laikā izlases kārtībā tiek pārbaudīti vairāki desmiti uzņēmumu, un tiem, par kuru sniegtajiem pakalpojumiem ir pamatotas aizdomas, pagaidām netiek apmaksāti visi iesniegtie rēķini. Taču RKB pēc audita pabeigšanas norēķināsies ar visiem kontraģentiem, kas patiešām ir snieguši visus pakalpojumus, bet rēķini par nesniegtajiem pakalpojumiem tiks apstrīdēti, izmantojot likumā paredzētās iespējas, uzsver uzņēmums.
«Šāda RKB rīcība ir izraisījusi vairāku uzņēmumu pretdarbību, turklāt pretējā puse izvēlējusies nevis konsekventi iet juridisko ceļu, bet radīt ažiotāžu, ar kuras palīdzību acīmredzot tiek mēģināts izdarīt spiedienu uz uzņēmuma jauno vadību, lai tiktu pārtraukts audits un tā rezultāti paliktu bez sekām,» norāda RKB.
Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde sakarā ar amatpersonu iespējami prettiesisku rīcību, apstiprinot samaksu apakšuzņēmēju sabiedrībām par neveiktiem darbiem, šā gada 13. martā ir pieņēmusi lēmumu ierosināt kriminālprocesu pēc piederības pie noziedzīga nodarījuma grupas objekta saskaņā ar Krimināllikuma XVIII nodaļu.
RKB pārstāvji norāda, ka uzņēmums veic arī Latvijas Aizsardzības ministrijas un NATO pasūtījumus, un Latvijas Jūras kara spēku vajadzībām ir uzbūvējis jau piecus kuģus. «Notiekošais liek aizdomāties, vai šādas darbības netiek veiktas, lai vājinātu arī valsts aizsardzības spējas,» teikts RKB paziņojumā. RKB uzsver, ka uzņēmums turpina strādāt stabili, ūdenī tiek nolaisti jauni kuģi, ir noslēgti līgumi gan par jaunu kuģu būvi, gan par remontu. Uzņēmuma darbinieki bez iekavējumiem saņem algu, tiek maksāti visi nodokļi.
Db.lv jau rakstīja, ka Ukrainas uzņēmums Morski Tehnologii tiesā iesniedzis maksātnespējas pieteikumu pret AS Rīgas kuģu būvētava (RKB) par ļaunprātīgu maksājumu neveikšanu vairāk nekā 120 tūkstošu eiro apmērā, liecina uzņēmuma maksātnespējas pieteikumā esošā informācija. Savukārt pagājušajā nedēļā uzņēmums Komandor Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesā iesniedzis maksātnespējas pieteikumu pret RKB par neizpildītām saistībām vairāk nekā 43 tūkstošu eiro apmērā.