Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) patlaban izvērtē novēloto AS Rīgas kuģu būvētava akcionāres ziņojumu par vērtspapīru pārdošanu, kā arī turpina pārbaudi par uzņēmuma akcionāru struktūru, norāda FKTK.
Publiskais paziņojums par Irinai Meļņikai piederošo 0,23% AS Rīgas kuģu būvētava akciju pārdošanas darījumu ir publicēts pēc norādījuma, pēc tam, kad FKTK rīcībā bija nonākusi informācija par šo darījumu.
Attiecīgi FKTK vērsās pie AS Rīgas kuģu būvētava akcionāres Irinas Meļņikas, norādot uz publicēšanas termiņa neievērošanu.
Par informācijas neiesniegšanu Finanšu instrumentu tirgus likumā norādītājā termiņā FKTK ir tiesības izteikt personai brīdinājumu vai uzlikt soda naudu līdz 14,2 tūkstošiem eiro. Attiecīgi pēc visu faktisko apstākļu noskaidrošanas un izvērtēšanas FKTK lems par iespējamo sankciju piemērošanu.
Saskaņā ar Finanšu instrumentu tirgus likumu citiem akcionāriem adresētu piedāvājumu atpirkt tiem piederošās akcijas obligāti izsaka persona vai personas, kas rīkojas saskaņoti, ja tās tieši vai netieši iegūst no akcijām izrietošās balsstiesības tādā daudzumā, ka šo personu balsstiesības sasniedz vai pārsniedz 50% no akciju sabiedrības balsstiesīgo akciju kopskaita. Ja komisija iegūs pierādījumus, lai būtu pamats uzskatīt, ka konkrētas personas attiecībā uz Rīgas kuģu būvētava rīkojas saskaņoti, tad uzņēmuma akcionāriem būs jāizsaka obligātais atpirkšanas piedāvājums. Šajā lietā pārbaude turpinās.
Latvijas finanšu instrumentu tirgus regulējums neparedz, ka vīram un sievai piederošās akcijas var automātiski summēt kopā. Fakts, kas divas personas, kuras vienlaikus ir laulātie, rīkojas saskaņoti Finanšu instrumentu tirgus likuma izpratnē, ir jāpierāda ar konkrētiem faktiskajiem apstākļiem, norāda FKTK.
Db.lv jau rakstīja, ka Lietuvas Investoru asociācija aicina Latvijas regulatoram izmeklēt Rīgas kuģu būvētavu kontrolējošā akcionāra Vasilija Meļņika ģimenes locekļu darījumus ar akcijām, kuru mērķis ir samazināt līdzdalību RKB pamatkapitālā un tādējādi izvairīties no obligātā akciju atpirkšanas pienākuma, norāda asociācija.
V. Meļņika sieva apmēram pirms pusgada noslēdza akciju pārdošanas darījumu, ar kuru pārdeva 0,23% no RKB pamatkapitāla, tomēr neievēroja likuma prasības un publiski par šo darījumu paziņoja tikai 10. februārī.
«2013. gada 25. jūlijā asociācija informēja Latvijas masu medijus, ka V. Meļņiks kontrolē RKB un vairākus gadus izvairās no pienākuma atpirkt RKB akcijas no mazajiem akcionāriem, kā tas ir paredzēts gan Eiropas Savienības direktīvās, gan Latvijas likumos. Tā ir neveiksmīga sakritība, ka dienu pirms mūsu paziņojuma V. Meļņika sieva darīja zināmu, ka ir pārdevusi RKB akcijas,» saka Lietuvas Investoru asociācijas valdes priekšsēdētājs Vitautas Plunksnis.
Tādējādi Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus komisija tiek aicināta pārbaudīt, vai šis darījums nav noticis ar atpakaļejošu datumu.
Saskaņā ar V. Plunkšņa teikto, starptautiskajā praksē kontrolējošās akciju paketes samazināšana neatbrīvo no pienākuma atpirkt akcijas no mazajiem akcionāriem. V. Meļņika kontrolētajai kompānijai Remars – Rīga pieder 49,86% no RKB. Kopā ar sievu un citām Remars-Rīga amatpersonām, V. Meļņiks kontrolē vairāk nekā 50% no RKB akcijām.
«Mēs sagaidām, ka Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus komisija drīzumā pabeigs ieilgušo pārbaudi un liegs V. Meļņikam un viņa sabiedrotajiem izmantot piederošo RKB akciju balsstiesības, un uzliks par pienākumu atpirkt akcijas no mazākuma akcionāriem,» teica V. Plunksnis.
RKB akciju cena šobrīd ir 0,45 eiro, tādējādi kopējā RKB akciju vērtība veido 5,452 miljonus eiro. Saskaņā ar Latvijas likumdošanu, obligātā akciju atpirkšanas piedāvājuma cena būtu 2,76 eiro, un tas nozīmē, ka V. Meļņika izvairīšanās no akciju atpirkšanas samazina mazo akcionāru akcijas vērtību apmēram sešas reizes, saka investori.
Lietuvas Investoru asociācija ir lielākā mazākuma akcionāru organizācija Lietuvā un ir starptautiskās Pasaules Investoru asociācijas dalībniece.