Uz Getliņiem pārvirzīs gan visu atkritumu, gan finanšu līdzekļu plūsmu - veidojas jauns monopols.
«Rīga kļūs par atkritumu nozares pilnvērtīgu saimnieku. Mēs pilnībā izskaudīsim to, ka daži atkritumu radītāji nemaksā par atkritumu izvešanu, bet met savus maisiņus citu konteineros vai kur pagadās - laukā pa mašīnas logu,» tādu pamatojumu Rīgas sadzīves atkritumu apsaimniekošanas saistošo noteikumu izstrādei min Rīgas domes deputāts Raimonds Timma (LPP/LC).
Šādu noteikumu Rīgā dažādu pretrunu dēļ jau nav vairākus gadus. Taču tagad Rīgas atkritumu apsaimniekošanas sistēmu paredzēts mainīt pašos pamatos - pašreiz ar atkritumu vākšanu Rīgā nodarbojas seši privātie operatori, kas, pašu vārdiem runājot, asiņainā konkurencē un dempingojot nodrošina Rīgas iedzīvotājiem ļoti zemu atkritumu apsaimniekošanas tarifu, bet pēc 2014. gada Rīgas pašvaldība pamazām pārņems šo nozari vienpersoniski savās rokās. Uz atkritumu poligona Getliņi Eko bāzes, kas ir Rīgas pašvaldībai piederošs uzņēmums, tiks izveidots pašvaldību atkritumu operators, kas gan iekasēs naudu par savāktajiem atkritumiem, gan tos pārstrādās, šķiros un noglabās, gan perspektīvā arī pats nodarbosies ar atkritumu savākšanu - tāds ir Rīgas pašvaldības tālejošais plāns.
Taču teju visiem privātajiem atkritumu operatoriem pašlaik ir noslēgti ilgtermiņa līgumi darbībai Rīgā līdz 2020. gadam, tāpēc to laušana draudētu ar starptautiskām tiesām un lielām kompensācijām. Tāpēc Rīgas pašvaldība atkritumu biznesu pārņems pakāpeniski. Pirmais solis ir maksājumu plūsmas maiņa.
Pašlaik iedzīvotāji slēdz līgumu ar atkritumu operatoru un maksā tam par atkritumu izvešanu, savukārt operators maksā Getliņiem par poligonā noguldītajiem atkritumiem. Turklāt ir vēl tāda īpatnība, ka iedzīvotājs maksā par izvestajiem atkritumu kubikmetriem, bet operators Getliņiem - par tonnām. Tiek pieņemts, ka vienā kubikmetrā ir aptuveni 200 kg atkritumu, kas gan ne vienmēr atbilst faktiskajai situācijai. Taču nākotnē būs tā, ka nekustamā īpašuma īpašnieks vai apsaimniekotājs slēgs līgumu ar poligonu, kas būs modificējies kā pašvaldības atkritumu operators, arī naudu par izvestajiem atkritumiem (tagad jau tonnās vai kilogramos) maksās Getliņiem, savukārt Getliņi maksās privātajam operatoram par atvesto atkritumu daudzumu, jo atkritumus konkrētās adresēs vismaz līdz 2020. gadam turpinās vākt tie paši privātie operatori, kas līdz šim. Turklāt, lai labāk tiktu galā ar nemaksātājiem un nekontrolētu atkritumu mešanu, kur pagadās, Rīgas dome ieviesīs jaunu informācijas sistēmu PARIS, pēc kuras uzreiz būšot redzams, ja kāds īpašnieks nemaksā par atkritumu izvešanu vispār vai maksā būtiski mazāk nekā pārējie. Šajā gadījumā iejaukšoties Pašvaldības policija. «Pašlaik taču nevarējām Pašvaldības policijai likt strādāt privāto komersantu interesēs,» tā RD Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes priekšnieks Askolds Kļaviņš.