Ja būtu nesen ievēlēts tautas priekšstāvis, tad šādi varētu saprast VARAM vēstījumu deputātiem 5. februāra rītā Saeimas komisiju namā. Divas jaukas VARAM ierēdnes stāsta pērn savēlētiem Vides un klimata apakškomisijas Saeimas deputātiem par to, kā daba jāsargā, kā mums ar SEG emisijām veicas. Tiešāk - neveicas, jo neizdodas un neizdodas izpildīt Eiropai sasolīto.
Kādēļ neveicas? Lauksaimnieki stipri gāzē. Ik gadu viņiem emisiju aizvien vairāk un vairāk un būs vēl vairāk! Pēc šādas uzrunas pat piecgadniekam, kurš lasīt neprot, ir skaidrs, ka lauksaimnieki ir valsts lielākie gāzētāji - emisiju grēkāži. Rīgā cilvēki kā cilvēki, emisijas nepalielina, bet no lauka kā nes pēc mēsliem, tā nes un ar katru gadu aizvien vairāk.
Viens gan visā referātā deputātiem skan kaut kā mazliet ačgārni. Saīsināti - Latvija SEG emisiju ziņā uz vienu iedzīvotāju izskatās labi, jo mums praktiski nav ražošanas. Tiešāk - tās ir ļoti maz. Ir citi aprēķini un kritēriji, pēc kuriem izskatāmies slikti, bet atsevišķās nozarēs, kā, piemēram, lauksaimniecībā, izskatāmies ļoti slikti. Ierēdnes monotonā runa rosina klusu, bet ķecerīgu domu - Latvija Eiropas priekšā izskatītos ideāli, ja vispār nebūtu lauksaimniecības ar savām govīm, cūkām, zemes aršanu un visu citu, kas rada SEG emisijas.
Pēc pieminētā VARAM ierēdne politiķiem saka, ka politisku lēmumu, kam dot vairāk ierobežojumu un kam piemērot dažādus SEG emisiju samazināšanas instrumentus, kaut kad vajadzēs. Izklausījās, ka deputātiem lūdz pātagu, nevis burkānu, argumentējot, ka Brisele asarām netic! Tikai viens teikums liek noprast, ka kaut kas nav pateikts līdz galam. OIK neesot bijis pareizs instruments, bet mērķis bijis labs. Punkts. Sāpīga tēma, un kas zina, kā deputāti plašākus izteikumus uztvertu.
Es uzskatu, ka tā nedrīkst. Nevar prasīt politiskus lēmumus, visu par lietu nepasakot. Nedrīkst veselu nozari padarīt par grēkāžiem tikai tādēļ, ka ir politisks solījums OIK likvidēt. Nav taču politiska solījuma likvidēt lauksaimniecību!
Ir tikai divas iespējas – mēslus pārstrādāt vai govis likvidēt. Izklausās, ka ierēdņi, ļoti gudri pamatojot, aicina likvidēt govis, kas īstenībā nemaz nav gudri. Es negribētu, lai paklusēšana par neērtām tēmām noved pie lauksaimniecības iznīcības.