Uzņēmumi, kurus skar ierobežojumi saistībā ar vienreizlietojamo plastmasas izstrādājumu aizliegumu, meklē zaļākus risinājumus.
Eiropas Parlamenta deputāti nule kā atbalstījuši vienreizlietojamo plastmasas izstrādājumu aizliegumu. Tas nozīmē, ka, sākot no 2021. gada aizliegums tiks piemērots no plastmasas darinātiem ēdamrīkiem, vates kociņiem, salmiņiem un maisāmkociņiem. Tāpat Eiropas Parlamenta deputāti aizliegto priekšmetu sarakstā iekļāvuši oksonoārdāmas plastmasas un noteikta veida polistirola izstrādājumus. Tas ir materiāls, ko visbiežāk izmanto līdzņemamo ēdiena trauciņu izgatavošanai, līdz ar to ne tikai atsevišķu plastmasas izstrādājumu ražotājiem, bet arī ēdināšanas uzņēmumiem būs jādomā, kādos iepakojumos jau tuvākajā nākotnē ievietot pircējiem paredzēto produkciju.
Latvijā faktiski nav uzņēmumu, kas ražotu sarakstā esošos plastmasas izstrādājumus. Izņēmums ir Liepājā bāzētais uzņēmums SIA iCotton, kas nodarbojas ar vates plāksnīšu, mitro salvešu, vates kociņu un citas līdzīgas produkcijas ražošanu. Eiropas izvirzītās prasības šo uzņēmumu gan skar. Tomēr kā norāda SIA iCotton izpilddirektors Sergejs Binkovskis, par to, kā risināt šādu jautājumu, uzņēmums sācis domāt pirms vairākiem gadiem. «Mēs jau iepriekš paredzējām šādu iespējamo notikumu attīstību, tāpēc uzņēmums iCotton jau 2016. gadā sāka ražot vates kociņus kuriem pats kociņš tiek izgatavots no papīra. Toreiz šādas produkcijas ražošanas apjoms bija aptuveni 5% no kopējā saražotā vates kociņu apjoma. Šobrīd tas jau ir sasniedzis apmēram 20%. Tuvākā nākotnē esam iecerējuši sākt ražot produkciju, kuras pamatā būs dabīgās izejvielas un, iespējams, ka pilnībā aizstāsim šobrīd esošos standartus,» piebilst S. Binkovskis.
Savukārt kartona iepakojuma ražošanas uzņēmuma VG Kvadra Pak ģenerāldirektors Roberts Vasiļevskis, runājot par iepakojuma tendencēm kopumā, atzīmē, ka ir jūtama tendence pāriet no plastmasas iepakojuma uz citu, videi draudzīgāku. «Kartona iepakojuma nozarē katru gadu vērojams ražošanas jaudu un patēriņa pieaugums, kas saistāms ar pāreju uz atjaunojamiem resursiem. Pēdējā laikā īpaši redzamas dažādas aktivitātes pārejai no plastmasas iepakojuma uz kartonu vai papīru, piemēram, pārejot uz papīra salmiņiem. Tas tiek atbalstīts gan no Eiropas Savienības, gan valsts, gan no nevalstisko organizāciju un sabiedrības puses, tādējādi paredzams, ka jau tuvā nākotnē daudz vairāk izmantosim papīra un kartona iepakojumu, kas pēc būtības ir dabai visdraudzīgākais iepakojuma veids,» saka R. Vasiļevskis. Šobrīd zemi piesārņo aptuveni astoņi miljoni tonnu plastmasas, no kurām lielākā daļa bioloģiski nesadalās.
Visu rakstu Paši meklē alternatīvas lasiet otrdienas, 30.oktobra laikrakstā Dienas Bizness! Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!