Sakarā ar labajām ražām pasaulē graudu iepirkuma cenas Latvijā pēdējās trīs nedēļās ir kritušās par 20 - 30 %, salīdzinot ar pērno gadu, un tām ir lejupejoša tendence.
Šogad Latvijā situācija ar graudiem ir divējāda - augstas ražas ir Zemgalē un centrālajā Vidzemē, kur labība ienācās agrāk un agrāk arī tika nokulta, bet lietavu dēļ nespēja laikus novākt, līdz ar to slikta kvalitāte un zema ražība ir pārējā Latvijas daļā, to Db apgalvoja gan aptaujātie zemnieki, gan graudu, minerālmēslu un augu aizsardzības līdzekļu tirgotāja Agro Trade Latvijas valdes loceklis Olavs Legzdiņš. Atsevišķiem zemniekiem ir pat par 20 -30% lielāka raža nekā pērn. 2007. gadā Zemgalē rapši tika ievākti 3- 4 t/ha, šogad - 4-5 t/ha. Ziemas kviešiem ražība pērn bija 6-8 t/ha, šogad - jau 8-10 t/ha. Savukārt daudzas zemnieku saimniecības, pārsvarā mazās, ražu nav paspējušas novākt un apsver, vai vispār vērts ar tehniku doties uz lauka, jo «labība guļ zemē». Šo situāciju jo īpaši smagu dara graudu cenu kritums par 20 - 30 %.
Veiksmīgi vienīgi rapši
Pērn septembrī, oktobrī lopbarības cena bija 120-130 Ls/t, šogad tā ir 80-90 Ls/t. Pārtikas kviešus iepirka par 140-170 Ls/t, šogad iepirkuma cena ir 110 - 130 Ls/t. Līdzīgi ir arī ar rudziem. Pērn vienu brīdi cena sasniedza 150 Ls/t, tagad tā pārtikas rudziem ir 75 - 85 Ls/t, stāsta O. Legzdiņš.Visveiksmīgākais produkts šogad ir rapši. Pērn tie maksāja ap 200 Ls/t, šogad cena ir 270-290 Ls/t. Taču jau septembra vidū rapšiem sācies cenu kritums, un tagad iepirkuma cena ir 230 Ls/t.
Augstas ražas pasaulē
Agro Trade Latvijas valdes loceklis Olavs Legzdiņš: «Graudu cenas sāka kristies septembra sākumā. Tas bija paredzams jau jūlija beigās, kad tika prognozētas labas ražas Ukrainā, Vācijā, Krievijā, centrālajā Eiropā. Pērn bija daudz pārtikas graudu, un lopbarībai bija ļoti augsta cena - tikpat, cik sliktiem pārtikas graudiem. Šogad cena ir «zemē», jo pasaulē ir ļoti daudz sliktas kvalitātes graudu. Ukraina un Krievija ar tiem ir pārplūdinājusi pasaules tirgu. Tas ietekmē arī Latviju. Tā kā visu veidu graudu pasaulē ir pietiekoši, neredzu ne mazāko iemeslu, ka kādai no graudu kultūrām cena varētu celties. Vienīgā graudaugu kultūra, kurai varētu nebūt straujš cenu kritums, ir augstas kvalitātes (virs 13 % proteīna saturs) ziemas kvieši.» Tirgu ļoti ietekmējušas arī spekulācijas biržās, it īpaši, ja tirgū ir deficīts. Taču tā kā šogad ir pārprodukcija, spekulācijas neesot iespējamas. Svārstīšanās notiek 10 eiro līmenī mēneša vai divu ietvaros. «Cerīgā lieta mūsu ražotājiem - ja būs ļoti auksta ziema vai būs pirmās prognozes par to, ka galvenās graudu ražotājvalstīs ir izsaluši vai izsutuši ziemāju sējumi, tad pasaulē varētu parādīties cenu svārstības,» saka speciālists.
Der vien lopbarībai
Jelgavas rajona SIA Lielvircava Agro, kura apstrādā 2 500 ha, vadītājs Uldis Antipins Db apstiprināja, ka raža ir laba (kviešiem vidēji 7.55 t/ha ar proteīna saturu 14.4 %), bet neapmierina pašreizējās iepirkuma cenas. Daļa ražas jau pārdota, lai nomaksātu rēķinus, bet lielākā daļa «stāv mājās un pieturēšu, lai gaidītu labāku cenu». Viņaprāt, tā būtu 160 Ls/t par augstas kvalitātes pārtikas kviešiem. ?Ventspils rajona zemnieku saimniecības Rožnieki īpašnieka Aivara Kalniņa un Gulbenes rajona SIA Ploskupi īpašnieka Aigara Medņa šogad izaudzētie graudi lielākoties derot vien lopbarībai. «Raža ir laba (kviešiem ? 5 t/ha), lai gan lietavu dēļ esam zaudējuši 20 ? 25 % no ražas, taču neapmierina cena,» tā A. Kalniņš, kura 1200 ha lielajā saimniecībā aug graudaugi un rapši. «Neceļas roka pārdot graudus zem pašizmaksas, kas ir apmēram 85 Ls/t. Ko darīšu Ņemšu kredītu, gaidīšu.» A. Mednis lēš, ka šogad, iespējams, nāksies strādāt ar zaudējumiem, jo par lopbarības kviešu tonnu maksā tikai 75 Ls. Raža gan bijusi laba ? ziemas kviešiem 7.5 t/ha. «Ja 30 ? 35 Ls/t jāatstāj kaltē, 10 Ls ir transporta izmaksas, tad ieguvums paliek vien 30 ? 40 Ls. Šī nauda ir par niecīgu, lai segtu visus izdevumus. Kāda ir izeja Ir jākooperējas, lai celtu savas kaltes.» Zemnieks arī spriež, ka tik daudz lopbarības, cik šogad ir Latvijā, pašmāju patēriņam ir par daudz.?Pērn Latvijā graudu kopraža pēc Agro Trade Latvija datiem bija 1.6 milj. t. Šogad O. Legzdiņš prognozē kopražu 1.7 ? 1.9 milj. t. Eksports varētu sasniegt pat 1 milj.t.
Lētāki graudi tomēr neļaus saražot lētāku pārtiku
Graudu iepirkumu cenu samazinājums, visticamāk, lētāku pārtiku neļaus saražot. Par to liecina Db veiktā dažādu nozaru - maizes, gaļas, olu ražotāju aptauja.
Lētāka nebūs
Maiznieki norāda, ka miltiem vajadzētu kļūt par vairāk nekā 10 % lētākiem. Latvijas maiznieku biedrības valdes priekšsēdētājs Valdis Circenis atzīst, ka miltu cenai, ņemot vērā graudu iepirkumu cenu samazinājumu, vajadzētu sarukt vismaz par 25 Ls jeb aptuveni 15 % vai 30 - 40 Ls/t. Šobrīd notiek aktīvas sarunas ar pārstrādātājiem, un līdz oktobra sākumam būs skaidrība, cik maksās milti. Tiesa gan, maize, visticamāk, lētāka nekļūs, jo būtisku ietekmi dos gāzes cenas pieaugums no 1. oktobra un elektrības cenas kāpums par 20 - 40 % tiem ražotājiem, kam ir vairāk nekā 50 darbinieku un apgrozījums lielāks par 7 milj. Ls. SIA Dona valdes priekšsēdētājs Kārlis Zemešs norāda, ka pagaidām grūti paredzēt, par cik samazināsies miltu cena: «Tai vajadzētu kristies proporcionāli graudu cenām, taču, visticamāk, tas nenotiks.» Tirgū varētu būt ļoti sīva konkurence miltu piegādē, jo jau patlaban interese ir par piegādēm no Lietuvas. K. Zemešs arī paredz, ka maizei cena nesaruks, taču nevajadzētu būt arī kāpumam.
Piesardzīgi prognozēs
Lielākie graudu pārstrādes un miltu ražošanas uzņēmumi ir piesardzīgi jautājumā par miltu cenu. Kā Db skaidroja Sandis Jansons, AS Rīgas dzirnavnieks ģenerāldirektors, šogad cenu kritums katrai graudaugu grupai ir atšķirīgs. «Pārtikas kviešiem cena ir kritusies par apmēram 15%, un šis samazinājums tiks ņemts vērā, nosakot jauno miltu cenu. Jāapzinās, ka ir dažādas miltu kategorijas ar atšķirīgām cenām, bet ražošanas izmaksu kāpums un elektroenerģijas sadārdzinājums neļauj visu graudu cenas kritumu noņemt no miltu cenas,» tā S. Jansons. Raksturojot konkurenci miltu tirgū, S. Jansons teic, ka šogad tā ir diezgan aktīva, jo miltu tirgus samazinās un katrs ražotājs, gan lielais, gan mazais, cīnās par savas tirgus daļas saglabāšanu. Rīgas dzirnavnieks šobrīd iepircis lielāko daļu plānoto graudu apjoma, un to kvalitāte esot laba. A/s Dobeles dzirnavnieks miltu un kombinētās lopbarības pārdošanas cenas pazeminās par 3% - 5%. «Pavasarī, kad pieauga gāzes, elektrības un degvielas cenas, mēs savai produkcijai cenas nepaaugstinājām, tādēļ cenu pazeminājums nav precīzi proporcionāls graudu iepirkumu cenu pazeminājumam. Graudu iepirkumu cenas šoruden pazeminājās par aptuveni 5 - 10%, salīdzinot ar gadu iepriekš. Jāņem vērā, ka šogad graudu kvalitāte ir zema un liela daļa graudu derīgi tikai lopbarības produkcijas ražošanai. Šo izmaiņu rezultātā noteikti saasināsies konkurence miltu un kombinētās lopbarības tirgū,» Db komentēja a/s Dobeles dzirnavnieks valdes priekšsēdētājs Dainis Dominieks.
Ietekmē citas izmaksas
Lopbarības cenu samazinājums ražošanu ietekmēs, bet, tā kā augušas citu resursu izmaksas, olas, visticamāk, lētākas nekļūs, atzina olu ražotāja a/s Madona valdes priekšsēdētājs Genādijs Jeršovs. Viņš teica, ka patlaban cenas ir tādā pašā līmenī kā pavasarī, savukārt realizācija nedaudz sarukusi salīdzinājumā ar pagājušā gada septembri. Kas attiecas uz cūkgaļas cenām, zemākas lopbarības cenas varētu ļaut tās samazināt, taču tas notiks ne ātrāk kā pēc 9-10 mēnešiem, kad būs izaudzēti jauni sivēni. SIA Ulbroka valdes priekšsēdētājs Aivars Kokts piebilda, ka daudz kas būs atkarīgs no gaļas plūsmas pasaulē. Savdabīgu risinājumu situācijā, kad cenas ir zemas un izaudzēto nav kur likt, iesaka Latgales uzņēmējs Vitolds Kveders. Viņš rosina auzas un citus graudaugus izmantot kā kurināmo, kas dod labu siltumefektu. Uzņēmējs domā, ka būtu vajadzīga valsts atbalsta programma. Diskusijā par to zemkopības ministrs Mārtiņš Roze atzina, ka tas ir politisks jautājums un vajadzīgas debates, vai laikā, kad pasaulē trūkst pārtikas, vajadzētu realizēt šo ieceri.