Indijas premjerministrs Narendra Modi pēc tikšanās ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu ceturtdien paziņoja, ka Maskava valstī, kas ciešs no energoresursu nepietiekamības, būvēs desmit kodolreaktorus.
Putins ieradies Indijā, lai stiprinātu abu valstu attiecības enerģētikā un aizsardzībā, cerot tādējādi atdzīvināt Krievijas ekonomiku, kas cietusi no rietumvalstu sankcijām, kuras ieviestas, reaģējot uz Maskavas agresiju pret Ukrainu un Krimas aneksiju.
Kopīgajā preses konferencē Modi, kurš pēc nākšanas amatā centies stiprināt attiecības arī ar ASV, solīja nemazināt Indijas atbalstu Krievijai.
«Šo attiecību svarīgums un to unikālā vieta Indijas ārpolitikā nemainīsies,» uzsvēra premjers.
Viņš piebilda, ka enerģētiskā drošība ir «izšķiroša Indijas ekonomikas attīstībai un darbavietu radīšanai jaunatnei».
Premjers pavēstīja, ka Deli sagatavojusi ambiciozu kodolenerģijas sektora attīstības plānu, kas paredz vismaz desmit jaunu reaktoru būvniecību.
Krievija jau piegādājusi divus kodolreaktorus Indijas dienvidos esošajai Kudankulamas atomelektrostacijai (AES) un cer uz jauniem kontraktiem.
Abu valstu līderu sarunu laikā galvenā uzmanība saskaņā ar Putina teikto tika pievērsta «starptautiskiem jautājumiem», taču parakstīti arī 20 divpusējie līgumi, kas cita starpā paredz sadarbības pastiprināšanu aizsardzībā un kopīgus energoresursu iegulu izpētes projektus Arktikā.
«Mūsu pieeja svarīgākajiem globālajiem un reģionālajiem jautājumiem ir vai nu līdzīga, vai ļoti tuva,» norādīja Kremļa saimnieks.
Ciešas Deli un Maskavas attiecības pastāvējušas vēl kopš pagājušā gadsimta piecdesmitajiem gadiem. Taču pērn abu valstu tirdzniecības apgrozījums sasniedza tikai desmit miljardus ASV dolāru, kas, kā norādīja Putins, «nav pietiekami».
Krievijas līderis vēlas demonstrēt, ka Maskava nav nonākusi starptautiskā izolācijā, norāda Krievijas eksperts Nandans Unikrišnans, piebilstot, ka zināmā mērā tā tas arī ir, jo Kremļa attiecības ar ekonomiski strauji augošajām attīstības valstīm - Brazīliju, Indiju, Ķīnu un Dienvidāfriku, kas veido tā dēvēto BRICS apvienību, - joprojām ir visai ciešas.
«Indiju šobrīd visvairāk interesē attīstība, un tā lūkojas uz Krieviju, lai iegūtu tās bruņojuma tehnoloģijas un ražotu to šeit,» piebilst domnīcas Observer Research Foundation pētnieks Unikrišnans.
Savukārt Maskava cer uz Indijas valsts uzņēmumu investīcijām savos naftas un gāzes ieguves projektos.
Putina vizītes laikā Krievija piekritusi helikopteru ražošanai Indijā, kā arī paātrināt sen iekavētā kopīgā iznīcinātāja izstrādi.
Modi uzsvēra, ka Krievija joprojām ir Deli «vissvarīgākais partneris» aizsardzības jomā, lai gan ASV to nesen apsteidza kā lielākais bruņojuma piegādājs Indijai.
Putins savas vizītes laikā tiksies arī ar Indijas prezidentu Pranabu Muherdžī, kā arī apmeklēs Pasaules Dimantu konferenci.
Krievijas dimantu ieguves gigants Alrosa paziņojis, ka gatavojas ceturtdien parakstīt līgumus ir indiešu pircējiem, tādējādi mazinot iespējamo rietumvalstu sankciju radīto apdraudējumu.
Krievija ir lielākais neapstrādāto dimantu ražotājs, un to eksporta lielākā daļa iet caur Indiju, kas nodrošina lētu darbaspēku dārgakmeņu apstrādei.
Taču tikai aptuveni piektdaļu dimantu Indija iepērk tieši no Krievijas raktuvēm, kamēr atlikušo daļu tā importē caur tādiem pasaules dimantu tirdzniecības centriem kā Antverpene un Dubaja.
Līdz ar Putinu Indijā ieradies arī anektētās Krimas pussalas tā dēvētais premjerministrs Sergejs Aksjonovs, kam paredzēta tikšanās ar indiešu uzņēmējiem.