Abi Latvijas uzņēmumi panākuši vienošanos, kas ietver 105 tūkstošu ASV dolāru kompensācijas izmaksu "Printful" un pienākumu "Printify" saskaņā ar tiesas izdoto rīkojumu turpmāk neveikt darbības, kas aizskar "Printful" intelektuālā īpašuma tiesības.
ASV Ziemeļkalifornijas apgabala Sanfrancisko tiesa ir pieņēmusi lēmumu izdot rīkojumu "Printful" prasībā pret "Printify". Rīkojumā tiks atzīts, ka "Printify" ir pārkāpis ASV federālos normatīvos aktus un ir nelikumīgi aizskāris "Printful" intelektuālā īpašuma tiesības.
"Ceram, ka "Printify" vadība pildīs tiesneša apstiprināto pienākumu izvairīties no intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumiem. "Printful" biznesa pamatvērtības raksturo cieņa pret klientiem un darba spēku, taisnīga nodokļu samaksa, godīga konkurence un intelektuālas jaunrades autorības respektēšana. To pašu sagaidām no citiem nozares spēlētājiem," lietas atrisinājumu komentē "Printful" galvenā juriste Baiba Orbidāne, piebilstot, ka uzņēmums gatavs arī turpmāk vērsties tiesā par līdzīgiem pārkāpumiem.
"Liela mēroga prāvas ASV bieži tiek izmantotas kā biznesa taktika, nevis kā mehānisms, lai novērstu faktisko kaitējumu. Es priecājos, ka šajā gadījumā mēs varējām pārliecināt "Printful", ka tiesvedības turpināšanai nav jēgas. Tā kā esmu bijis personīgi iesaistīts citos agrīnajos tiesvedības karos par publiski pieejamā atvērtā koda izmantošanu, man vienmēr sagādā vilšanos redzēt, kā uzņēmumi mēģina pārvērst atvērtā koda licenci no sadarbības rīka, kura mērķis ir kopienas labums, par rīku, ar kuru uzņēmums grib gūt finansiālu labumu. "Printful" problēmu šeit, ja tāda patiešām kādreiz bija, varēja atrisināt ar vienkāršu tālruņa zvanu. Tā vietā viņi skrēja uz tiesu, un šīs taktikas rezultāts ir tāds, ka vienīgie ļaudis, kas patiešām nopelnīja naudu šajā lietā, bija abu pušu juristi," savukārt norādījis "Printify" pārstāvis advokāts Allonn Levy.
"Printify" paziņojumā presei apgalvots, ka pilns tiesvedības process ASV, visticamāk, katrai pusei būtu izmaksājis vairākus miljonus dolāru. Lai novērstu šādas izmaksas, "Printify" esot centies saīsināt tiesvedībai nepieciešamo laiku un panākt mierizlīgumu. "Printify" līdzdibinātājs Jānis Berdigans apgalvo, ka vairākkārt aicinājis konkurentus uz dialogu, arī "Printify" advokāti piedāvājuši pretējai pusei uzsākt sarunas par mierizlīgumu, taču visi mēģinājumi esot tikuši noraidīti. "Printify" pieprasīja tiesai oficiālu paātrinātu mierizlīguma procedūru.
Pagājušā gada decembrī "Draugiem Group" uzņēmums "Printful" iesniedza prasību tiesā, norādot, ka atbildētājs "Printify" ir nelegāli nokopējis un pārveidojis "Printful" radīto programmatūras kodu integrācijai ar e-komercijas platformu "WooCommerce". Kods paredzēts pasta izmaksu uzstādīšanai un aprēķinam, lai lietotāji varētu ērti iegūt precīzas sūtīšanas izmaksas saviem produktiem. "Printful" prasības pieteikumā norādījis, ka jebkura rīcība, kā ietvaros kāds kopē un attiecīgi aizskar tā intelektuālā īpašuma tiesības, neatbilst godīgai komercpraksei un pārkāpj piemērojamos tiesību aktus gan konkurences, gan intelektuālā īpašuma tiesību jomā.
"Printify" norāda, ka 2017. gadā "Printify" izveidoja "WooCommerce" atvērtā koda bezmaksas spraudni, kas tika izmantots kopā ar tā programmatūras platformu konkrētam pārdošanas kanālam. Veidojot spraudni, "Printify" tajā iekļāva dažas rindas triviāla atvērtā koda, kuras pieejamas tiešsaistē ar atvērtā pirmkoda licenci. Tajā laikā "Printful" nebija reģistrējis nekādas autortiesības uz šo atvērto pirmkodu un padarīja to publiski pieejamu bez maksas ikvienam, kurš to vēlējās izmantot. "Printify" norāda, ka "Printful" apzinājās, ka "Printify" šo koda daļu lietoja vismaz līdz 2018. gada vidum, un 2019. gada oktobra beigās reģistrēja uz to autortiesības un 2019. gada 2. decembrī iesniedza sūdzību pret konkurentu tiesā.
Iepazīstoties ar sūdzību, "Printify" izņēma no aprites šo spraudi un izstrādāja jaunu versiju.
"Atklāti sakot, tā būtu bijusi jautra prāva, ja tiešām vajadzētu tiesāties. Man ir aizdomas, ka "Printful" centieni izmantot savu bezmaksas kodu, mēģinot to pārvērst naudas pelnīšanas mašīnā, nebūtu labi "spēlējuši" ASV tiesas žūrijas priekšā. Tāda ir realitāte, kas galu galā noveda pie labvēlīga izlīguma, kuru "Printify" spēja panākt," tā Allonn Levy.
Savukārt J. Berdigans norāda, ka cilvēks, kura nodomi ir miermīlīgi un prasība pamatota, būtu vēlējies apspriest mierizlīguma iespēju. "Ja "Printful" patiesi vēlētos taisnīgumu, viņi ar mums būtu iesaistījušies sarunās. Taču viņi acīmredzami mēģināja nonākt līdz tiesāšanās procesam, lai tādējādi pret mums izdarītu finansiālu spiedienu. Priecājos, ka uzņēmumam ir lieliski un saprotoši investori, kuri mūs atbalsta. Ja mūsu vietā būtu kāds mazāks Latvijas jaunuzņēmums, šāda agresīva tiesvedība, visticamākais, to būtu iedzinusi bankrotā," viņš teic.
"Mēs esam izjutuši negatīvo ietekmi, un reputācijas risku dēļ mums ir bijis daudz grūtāk pieņemt jaunus darbiniekus. Izplatot nepatiesu, nepilnīgu un izkropļotu informāciju par mūsu uzņēmuma komercdarbības veikšanas veidu, izstrādātajiem risinājumiem drukas pēc pieprasījuma pakalpojumu sniegšanai un citiem ar komercdarbību saistītajiem apstākļiem, "Printful" pārkāpa negodīgas konkurences aizliegumu," tā J. Berdigans.
"Printify" ir saņēmusi auditorkompānijas SIA "Ernst & Young Baltic" veikto zaudējumu aplēsi, un lai tos kompensētu, bija domāts celt prasību tiesā pret AS "Printful Latvia", prasot samaksāt 1,515 miljonus eiro, kas būtu atbilstoši sagatavotajam zaudējumu aprēķinam. "Mēs pat esam iemaksājuši valsts nodevu tiesā, lai ar juridiskā biroja "Cobalt Legal" starpniecību uzsāktu tiesvedību Latvijā. Tomēr pēc ASV mierizlīguma esam nolēmuši to neturpināt. Mēs labāk fokusējam savu laiku un resursus uz klientu vajadzībām, būvējot labākus risinājumus," saka J. Berdigans.