Lielākā daļa zaļo iepirkumu saistīti ar ES līdzfinansētiem projektiem, vides prasībām atbilstošu datoru iegādi. Tā var secināt no Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) un Elektroniskās iepirkumu sistēmas (EIS) datiem.
Zaļais publiskais iepirkums tiek uzskatīts par vides un ilgtspējīgas attīstības politikas instrumentu un lielākoties – arī brīvprātīgu. Latvijā ir izveidots tiesiskais pamats, lai varētu īstenot zaļo iepirkumu.
Publisko iepirkumu skaits, kuros izvirzītas vides aizsardzības prasības, no kopējā publisko iepirkumu skaita veido 5,25%, liecina dati par 2011.gadu. Kopš 2008.gada zaļo publisko iepirkumu (ZPI) īpatsvars ir lēni, bet stabili audzis – katru gadu vidēji par 2–3%, informē VARAM. Ministrija uzskata, ka tas ir pozitīvs rādītājs, ņemot vērā to, ka bieži vien prece ir dārgāka, tirgus dalībniekiem trūkst nepieciešamās pieredzes, ir sarežģīta tehniskā specifikācija, kā arī piegādātājiem nav izpratnes par standartos rakstītajām normām, kas paaugstina sūdzību varbūtību, problēmas preču pieņemšanas brīdī.
IUB dati liecina, ka iepirkumu skaits, kuros ņemtas vērā vides prasības, būtiski pieauga 2011. gadā. Kopējā līgumsumma projektiem, kuros bija ņemtas vērā vides prasības, 2010. gadā bija 50,8 miljoni latu, bet 2011. gadā – gandrīz četras reizes vairāk – 275,9 miljoni latu. Arī pērn šis rādītājs auga – par 25%.
Galvenokārt vides aizsardzības prasības tiek izvirzītas autoceļu un meža autoceļu rekonstrukcijas, ēku energoefektivitātes paaugstināšanas iepirkumos, ūdenssaimniecības attīstībā, ķīmisko un sadzīves atkritumu savākšanā, transportlīdzekļu iegādē un nomā, liecina IUB apkopotie dati.