Rīgas pils ugunsgrēka dzēšanas darbi atklājuši Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) tehniskā nodrošinājuma problēmas, atzina dienesta priekšnieks Oskars Āboliņš.
Sarunā ar Latvijas Radio viņš norādīja, ka dzēšanas darbu laikā saplīsusi sūkņu stacija, kura bijusi ražota vēl padomju gados, tāpat bijušas pieejamas tikai vienas no divām Rīgā esošajām autokāpnēm, jo otras atradušās remontā.
O. Āboliņš arī atzina, ka Vecrīgas ūdensvada tīkls nespēj pilnā apjomā nodrošināt intensīvu dzēšanu. Tāpēc tika mēģināts rast citus risinājumus un ūdens ņemts no Daugavas. Šādas ūdens padeves sistēmas ierīkošanas darbi ir laikietilpīgi.
VUGD tehniku mēģinot uzturēt tādā kārtībā, lai to jebkurā brīdī varētu izmantot, taču, kā rāda pieredze, šādi sarežģīti ugunsgrēki parāda vājās vietas.
Dzēšanas darbus apgrūtinājusi arī sarežģītā ēkas konfigurācija, kas traucējusi piekļūt uguns perēkļiem. Ugunsdzēsēji piesaistījuši visas automašīnas, kas atradušās Rīgā, kā arī divus transportlīdzekļus no Jūrmalas. Paši ugunsdzēsēji strādājuši uz spēku izsīkuma robežas. Ugunsgrēka dzēšanas laikā prioritāri bijis nosargāt muzeja daļu.
Tikmēr kultūras ministre Žanete Jaunzeme-Grende sarunā ar radio norādīja, ka ugunsgrēkā Mākslas muzejs nav cietis, Rakstniecības muzejs cietis daļēji, bet vislielākajās briesmās bijis Nacionālais Vēstures muzejs, kur atrodas 100 nacionālie dārgumi. Pateicoties ugunsdzēsējiem un muzeja darbiniekiem, izdevies šos dārgumus pārvietot ēkas citā vietā. Ministre norādīja, ka objekti ugunsgrēkā ir daļēji cietuši. No krājumiem nekas bojā nav gājis, tomēr daļa ir bojāta.
Db.lv jau iepriekš vēstīja, ka šobrīd VUGD transportlīdzekļu nodrošinājums nesedz pat pusi no nepieciešamā speciālā tehniskā aprīkojuma apjoma, kas noteikts Ministru kabineta noteikumos. Turklāt vairums esošo speciālo transportlīdzekļu ir vecāki par 20 gadiem, tāpēc, pēc dienesta teiktā, nav nekādas garantijas, ka šīs automašīnas nokļūs līdz notikuma vietai.
Šobrīd VUGD savu funkciju pildīšanai izlīdzas ar mazāk nekā 40% no Ministru kabineta noteikumos paredzētā skaita speciālo transporta vienību. Faktiski VUGD ir 688 transporta vienības, bet Ministru kabineta noteikumos noteiktās normas paredz, ka VUGD rīcībā būtu jābūt 1833 transporta un speciālās tehnikas vienībām. Tādējādi pašlaik ugunsdzēšanas un glābšanas dienestam trūkst 1145 tehniskas vienību.