Katru gadu apģērbu, apavu un aksesuāru ražošanas nozare Latvijā viltojumu dēļ zaudē vairāk nekā 70 miljonus eiro, liecina Iekšējā tirgus saskaņošanas biroja (ITSB) pētījums.
Tas ir 22,5% no nozares kopējā pārdošanas apjoma valstī.
Igaunijā zaudējumi mērāmi 32 miljonu eiro apmērā jeb 11,7% no kopējā pārdošanas apjoma, savukārt Lietuvā - 83 miljonu eiro apmērā jeb 23% no kopējā pārdošanas apjoma.
Kopumā Eiropas Savienībā (ES) šajā nozarē tiek nodarīti vairāk nekā 26 miljardu eiro lieli zaudējumi katru gadu, kas ir gandrīz 10% no nozares kopējā pārdošanas apjoma 28 ES dalībvalstīs.
Zaudējumus var pārvērst arī 363 000 zaudētās darbvietās, jo legālie ražotāji un izplatītāji saražo un pārdod mazāk preču un līdz ar to viņi nodarbina mazāk darbinieku.
No viltojumiem cieš arī sabiedrība. Patērētājs tiek maldināts, kā rezultātā kārotās preces vietā tiek iegādāts viltojums, kura kvalitāte neatbilst gaidītajam. Iegādātā prece bieži vien izrādās nelietderīgi iztērēta nauda, jo viltotās preces ražo, neievērojot līdzvērtīgus kvalitātes standartus. Viltotās preces var nopietni apdraudēt arī veselību.
Pētījumā, ko publicējis Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centrs, novērtētas arī viltoto preču tirdzniecības izraisītās netiešās sekas. Ņemot vērā preču viltošanas pastarpināto ietekmi uz preču piegādātājiem, var aprēķināt, ka uzņēmumi visā ES zaudē 43,3 miljonus eiro no pārdošanas ieņēmumiem un aptuveni 518 000 darbvietu. Kopumā visu 28 ES valstu budžeta ieņēmumi ir par vairāk nekā astoņiem miljardiem eiro mazāki, jo viltojumu ražotāji un tirgotāji nemaksā nodokļus, sociālās iemaksas un pievienotās vērtības nodokli.
Iekšējā tirgus saskaņošanas birojs ir ES aģentūra preču zīmju un dizainparaugu reģistrācijas jomā. 2012.gadā tam tika uzticēta atbildība par Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centru, kura mērķis ir atbalstīt intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzību un cīņu pret pārkāpumiem.