No šodienas Latvijā stājas spēkā apjomīgas akcīzes nodokļa izmaiņas, kas tiek ieviestas kā daļa no valsts vidējā termiņa (2024. -2027. gads) nodokļu politikas, kas paredz, ka periodā no 2024. gada līdz 2026. gadam pakāpeniski tiek celtas akcīzes nodokļa likmes videi nedraudzīgiem un cilvēku veselībai nelabvēlīgiem produktiem.
Piemēram, izmaiņas paredz, ka akcīzes nodokļa likme tiek celta cigaretēm katru gadu vidēji par 5,6%, cigāriem un cigarellām katru gadu vidēji par 23,8%, lai tuvinātu akcīzes nodokļa likmi par 1 g tabakas akcīzes nodokļa likmei cigaretēm un karsējamai tabakai, smēķējamai tabakai un tabakas lapām katru gadu par 10%, kā arī alkoholisko dzērienu grupai "pārējie alkoholiskie dzērieni" katru gadu par 5% un alum, vīniem, raudzētajiem dzērieniem un starpproduktiem katru gadu vidēji par 10%. Tāpat akcīze tiek palielināta arī atsevišķiem citiem tabakas izstrādājumiem vai tabakas aizstājējproduktiem.
“Akcīzes nodokļa celšanai ir vairāki mērķi, bet galvenais ir palielināt budžeta ieņēmumus valsts funkciju nodrošināšanai un ekonomikas attīstībai, liekot īpašu uzsvaru uz papildus finansējuma nepieciešamību veselības aprūpes, iekšējās un ārējās drošības, kā arī izglītības sistēmas attīstības nodrošināšanai. Tomēr jāņem vērā, ka katra akcīzes palielināšana izdara spiedienu uz akcizēto preču lietotāju rocību un, jo augstākas akcizēto preču cenas, jo lielāka ir motivācija izmantot nelegālus, kontrabandas produktus. Turklāt pieaug arī kontrabandas grupējumu motivācija nodarboties ar nelegālo preču tirdzniecību. Tas nozīmē, ka uzraugošajām institūcijām ir pastiprināti jāapkaro kontrabandas grupējumu darbība un loģistika. Turklāt, jāņem vērā, ka ne visas nelegālās preces tiek ievestas pāri robežai – daļa visdrīzāk tiek ražota Latvijā kā preču viltojumi,” saka Ilona Butāne, EY Partnere Baltijas valstīs un nodokļu prakses vadītāja.
Tā kā izmaiņu tvērumā iekļautās akcīzes preces nav pirmās nepieciešamības preces, tad akcīzes nodokļa palielināšana neietekmēs iedzīvotāju līdzekļu apmēru pirmās nepieciešamības preču iegādei.
“Pozitīvi, ka akcīzes nodokļu politika ir saskaņota Baltijas valstu līmenī. Nākamo trīs gadu laikā pakāpeniskas akcīzes nodokļus likmes izmaiņas alkoholam, tabakas izstrādājumiem, kā arī naftas un dabasgāzes produktiem plāno ieviest arī kaimiņvalstis Lietuva un Igaunija. Tāpat jāmin, ka izstrādājot likumprojektu finanšu ministrija ir ņēmuši vērā arī kaimiņvalstīs piemērotās likmes. Šāda saskaņota nodokļu politika Baltijas reģionā palīdz nodrošināt vienlīdzīgas konkurences apstākļus visiem skartajās nozarēs strādājošajiem uzņēmumiem,” turpina Ilona Butāne.