Vēršoties pret izvairīšanos no nodokļu nomaksas un aplokšņu algām, Valsts ieņēmumu dienests (VID) šī gada deviņos mēnešos ir veicis dažādus preventīvos, kontroles un nodokļu maksātājus izglītojošos pasākumus, informē VID.
Kopumā VID preventīvā darba rezultātā savu saimniecisko darbību legalizējušas 728 fiziskās personas. Darba devēju tematisko pārbaužu laikā veiktā preventīvā darba rezultātā 1257 nodokļu maksātāji paši ir novērsuši konstatētos pārkāpumus. Saistībā ar algu izmaksām aploksnēs 95 nodokļu auditos papildus aprēķināti maksājumi budžetā 5,21 miljona eiro apmērā. Pie kriminālatbildības ir sauktas uzņēmuma, kurš izvairoties no nodokļu nomaksas, samazinājis budžetā iemaksājamo nodokļu apmēru kopumā par 753,7 tūkstošiem eiro, amatpersonas.
Nodokļu administrācijas preventīvo pasākumu rezultātā, pēc kuriem darba devēji paši novērsuši pārkāpumus, legalizēti 11,3 tūkstoši darba ņēmēju un iemaksai valsts budžetā nodokļu maksātāji papildus paši ir aprēķinājuši 3115,6 tūkstošus eiro, tai skaitā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) – 2,095 miljonus eiro un iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) – 1,02 miljonus eiro.
Savu saimniecisko darbību legalizēja 728 fiziskās personas, kas reģistrējās kā nodokļu maksātājas, no tām septiņi nodokļu maksātāji deklarēja ienākumus no saimnieciskās darbības 12 tūkstošu eiro apmērā.
Ar 16182 nodokļu maksātājiem veikts preventīvais darbs datu ticamības novērtējuma ietvaros, nosūtot aptaujas lapas, lūdzot precizēt darba ņēmēju darba ienākumus vai deklarēt visas nodarbinātās personas.
2524 fiziskajām personām, kuras, iespējams, veic nereģistrētu saimniecisko darbību, nosūtīts atgādinājums reģistrēties kā nodokļu maksātājam.
VID 2014.gada deviņos mēnešos sniedza Valsts darba inspekcijai informāciju 1452 gadījumos, kad konstatēja pārkāpumus darba devēju un darba ņēmēju darba tiesisko attiecību noformēšanā.
Saistībā ar nelegālo nodarbinātību un algām aploksnēs organizēti arī 110 izglītojoši semināri nodokļu maksātājiem.
Veiktas 2820 darba devēju tematiskās pārbaudes, no tām 1901 pārbaudē konstatēti pārkāpumi. Šo pārbaužu rezultativitāte ir 67%.
Visbiežāk šajās pārbaudēs tika konstatēts, ka netiek pareizi aprēķināti un/vai maksāti nodokļi no darba algām (1446 gadījumos), ir pārkāpumi darba laika uzskaitē (1248 gadījumos), VID netiek sniegtas ziņas par darba ņēmēju kustību (411 gadījumos), kā arī citi normatīvo aktu pārkāpumi. Galvenokārt pārkāpumi konstatēti tirdzniecības un būvniecības uzņēmumu pārbaudēs.
Darba devēju tematisko pārbaužu laikā veiktā preventīvā darba rezultātā 1257 nodokļu maksātāji paši ir novērsuši konstatētos pārkāpumus un iemaksai budžetā papildus ir aprēķinājuši VSAOI un IIN 401,4 tūkst. EUR apmērā.
Par darba devēju tematiskajās pārbaudēs konstatētajiem pārkāpumiem saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu 273 gadījumos piemērots naudas sods 147,9 tūkstošu eiro apmērā, tajā skaitā 213 gadījumos piemērots naudas sods 87,2 tūkstošu apmērā par informatīvās deklarācijas par darba ņēmējiem neiesniegšanu nodokļu normatīvajos aktos noteiktajā termiņā. 63 gadījumos VID ir izbeidzis lietvedību, izsakot mutvārdu aizrādījumu.
2014.gada 31.jūlijā Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūrā minētais kriminālprocess tika pabeigts un par vainīgām noziedzīga nodarījuma izdarīšanā tika atzītas piecas personas, kurām kopā piemērotais naudas sods sastāda 270 minimālās mēnešalgas (86,4 tūkstoši eiro), piemērotie naudas sodi ir iemaksāti valsts budžetā.
Šobrīd notiek izmeklēšana vairākos ierosinātos kriminālprocesos, kas saistīti ar aplokšņu algu izmaksu, kopumā šajos kriminālprocesos noziedzīgo nodarījumu rezultātā valstij nodarītie zaudējumi ir 1,03 miljoni eiro.