Noziedzīgie grupējumi Latvijā sākuši izmantot pārdomātākus paņēmienus un arī fiktīvo uzņēmumu amatpersonu atlase un sagatavošana kļuvusi rūpīgāka, informējas Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadītāja Nellija Jezdakova.
Noziedzīgie grupējumi izmanto pārdomātākus paņēmienus – uzņēmumi grāmatvedībā iesniedz viltotus elektronisko kases aparātu čekus, lai pamatotu faktiski nenotikušus darījumus – kratīšanu laikā izņemtas elektronisko kases aparātu čeku viltošanai paredzētās iekārtas, čeku lentas un izgatavotie viltotie čeki, informē VID.
Tāpat VID novērojis tendenci, ka fiktīvo uzņēmumu amatpersonu atlase notiek rūpīgi, tās sagatavojot, lai nerastos aizdomas par uzņēmumu prettiesisko darbību.
Tāpat arī tiek veidotas sarežģītas naudas plūsmas shēmas, izmantojot Latvijas, Eiropas Savienības, NVS un citu valstu kredītiestādes. Shēmu organizatori ir izglītoti, labi orientēja finanšu un juridiskajos jautājumos.
Tāpat pēdējā laikā noziedzīgie grupējumi pārreģistrē uzņēmumus uz ārvalstu fiziskām personām un paplašinās skaidras naudas izņemšanas teritorija, novērojis VID.
Patlaban VID konstatējis 68 komersantus, kas, iespējams, veic krāpnieciskas darbības ar nepamatotu attaisnojuma dokumentu uzrādīšanu grāmatvedībā. Šie komersanti pārsvarā darbojas transporta, mežsaimniecības un lauksaimniecības nozarē. Viltoti dokumenti 63 gadījumos saistīti ar degvielas iegādi, piecos gadījumos – dažādu automašīnas rezerves daļu un būvmateriālu iegādi.
Kopumā šā gada pirmajā pusē VID atklājis un pārtraucis septiņu organizēto noziedzīgo grupējumu darbību, uzsācis 140 kriminālprocesus, kriminālvajāšanai nosūtījis 87 kriminālprocesus (tai skaitā 36 procesus par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, septiņus par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un 21 procesu par krāpšanu).