Godātā redakcija,vēlējos padalīties asociācijās, kuras mani nav likušas mierā iepriekšējo nedēļu sabiedriski politiskās aktivitātes dunā. Simtgades svinību emocionālais pacēlums tās varbūt pieslāpēja, bet svētki beigušies, un varam doties atpakaļ pie virpas. Uz brīdi pamestie darbi jāatsāk, tai skaitā valdības veidošanas riņķa dancis, un reizē ar to atgriežas mulsinošais jautājums: ko man tas atgādina?
Izrādās, citāts Bordāna k-ga snieguma raksturošanai valdības veidošanas žanrā ir stāvējis acu priekšā, tikai citā sadaļā, pie militārās vēstures, konkrēti, pie Līča kara vērtējuma ASV politiķu redzējumā. Atgādināšu jaunākajiem jūsu lasītājiem, ka vienlaicīgi ar traģiskajiem 1991. gada janvāra notikumiem Rīgā sākās arī karadarbība Persijas līcī, atbrīvojot Kuveitu no Sadama Huseina iebrukuma.
Vērtējums šai operācijai ir ļoti dažāds, jo rezultāti arī bija savā ziņā raibi. No vienas puses, Kuveita tika atbrīvota, bet no otras puses – Sadama Huseina režīms palika pie varas uz padsmit gadiem, līdz pat nākamā gadsimta sākumam. Savulaik ļoti ietekmīgais demokrātu senators Toms Harkins par to izteicās īsi un trāpīgi, pārstāstā tas skanētu tā: «Tas bija kā pusaudžu sekss - par ātru iekšā, par ātru ārā.» («The Gulf War was like teenage sex. We got in too soon and out too soon.»).
Bordāna k-ga valdības veidošanas sarunas bija kā piņņaina proftehskolas audzēkņa uzruna meitenei pirmajā ballītē: «Ei, to un to gribi? Nu tad ejam uz šķūni, fiksi un bez pļāpāšanas.» Bet pat akūtā puišu trūkumā ne visas uzreiz ir gājējas, nu tā bez parunāšanas un kādiem maziem uzmanības pierādījumiem. Uzmet lūpu un nenāk. Gadās, ka pašas pēc tam pārdzīvo, ka palikušas bešā, bet ir tak vēl citi puiši kolhozā, gan jau.
Ierastā atrunāšanās par «jaunajiem spēkiem» Bordāna k-ga gadījumā ir kategoriski nevietā. Jau kuro reizi atgādināšu: viņš pirms 25 gadiem bijis Latvijas Ceļa dibinātājs, 5. Saeimas deputāts un pat komisijas vadītājs. Var jau dēvēties par jauno konservatīvo, lai arī vēsturiski ir vecs liberālis, neskaitāmu partiju biedrs un reiz arī valdības ministrs. Sarunu vešanas maniere, mēģinot «ierādīt» vietu pārējiem, kad pašam nav pat sestdaļas deputātu droša atbalsta, vairs nav nez kāda «iesācēja politiska kļūda». Es te saredzu prastu sadzīvisku stulbumu, bez pēdiņām un metaforām. Stulbenis kā jau stulbenis. Un šī stulbuma rezultātā sarunu process noslīd līdz pusaudžu seksa līmenim, kurā visi neapmierināti.
Ceru, ka lasītāji ir spējuši pārslēgties no iepriekšējās politvārdnīcas ar uzjautrinošo «konstruktīvo» viskaut¬ ko, uz jauno, kurā dominē «ilgspējīga stabila valdība». Pamatlietas gan paliek nemainīgas – tie, kas māk sarunāties, galu galā apčakarēs tos, kuri nemāk. Protams, procesā var mainīties gan vadošie figuranti, gan kopējais sastāvs, bet viens ir skaidrs: lielā mērā tā vairs nebūs Bordāna k-ga rūpe. Kā redzam jau šobrīd, bez viņa stulbībām var arī iztikt.
Šai situācijai šķiet amizanti piemērots cits citāts. Līča kara redzamākā militārpersona, ASV spēku komandieris ģenerālis Švarckopfs reiz ir izteicies par iešanu karā bez Francijas. Tas esot līdzīgi, kā iet medībās bez akordeona. («Going to war without France is like going hunting without an accordion.»)
Taisīt valdību bez Bordāna k-ga droši vien ir līdzīgi kā medības bez trokšņaina mūzikas instrumenta: jautrības mazāk, bet varbūt var ko nomedīt. Un «stabilas ilgtspējīgas» valdības šīs Saeimas laikā varētu būt pāris trīs, tā ka visi vēl jau pagūs izgorīties publikas priekšā – gan ar bungām un taurēm, gan ar akordeoniem un varbūt pat bajāniem. Histēriskā sajūsma par jaunajiem daudzsološajiem, kas izmēzīs visus staļļus, lobijus un kafejnīcas, noplaks līdz ar atziņu, ka nekādu revolucionāru grautiņu galu galā nebūs. Komitejas un komisijas strādās «ilgtspējīgi un stabili», tas ir, mēreni draudzīgi, un nekādu revolucionāru grautiņu nebūs. Nu varbūt nocirtīs pa kādai galvai kā pie jaunlaicēnu valdīšanas, bet iepirkumu giljotīnām diez vai sludinās. Akordeonu jau tagad pietiek, viss būs labi. Ilgtspējīgi un stabili.
Ar šo pozitīvo noti aicinu ikkatru vienu gatavoties Adventei, un gan jau arī valdība izšķilsies, vainagu sveču apgaismota.