Daudziem banku sektorā un nebanku kredītdevēju nozarē strādājošajiem šis gads iesācies ar nopietnām pārmaiņām līdzšinējā parādu atgūšanas praksē, stāsta zvērinātu advokāts Māris Brizgo.
Ar Senāta Civillietu departamenta 30. janvāra spriedumu lietā Nr. SKC-644/ veikti būtiski precizējumi līdzšinējā tiesu praksē attiecībā uz līgumisko procentu un līgumsoda aprēķināšanu pēc tam, kad tiek izmantotas tiesības pirms termiņa lauzt līgumu. Šis spriedums ir radījis zināmu apmulsumu saistībā ar to, ka līdzšinējā kreditoru prakse, izmantojot savas tiesības lauzt līgumu pirms termiņa un veicot līgumisko procentu un līgumsoda aprēķinu pēc tam, vairs nav iespējama, saka M. Brizgo.
Līdz šim bankas un nebanku kredītdevēji, noslēdzot aizdevuma līgumus, parasti tajos iekļāva arī tiesības vienpusēji atkāpties no līguma gadījumā, ja otra puse nepilda saistības atbilstoši nolīgtajai kārtībai un termiņiem. Šādi atkāpjoties no līguma, kreditoram bija tiesības pieprasīt visas aizdevuma summas atdošanu, tajā pašā laikā, turpinot gan līgumsoda, gan līgumisko procentu aprēķinu.
Tomēr nu jaunākajā spriedumā tiesa ir noteikusi, ka ar vienpusēju kreditora atkāpšanos no līguma zūd līgumiskais pamats piemērot bijušā līguma noteikumus par līgumiskajiem procentiem un līgumsodu.
Tas nozīmē, ka gadījumā, ja kreditors izmanto savas tiesības vienpusēji atkāpties no līguma, līgumisko procentu un līgumsoda aprēķins izbeidzas brīdī, kad kreditors paziņo parādniekam par atkāpšanos no līguma. Kreditors saglabā tiesības uz līgumisko procentu un līgumsoda aprēķinu līdz brīdim, kad parādniekam ir paziņots par atkāpšanos no līguma. Tāpat kreditoram ir tiesības aprēķināt likumiskos procentus (6% gadā) no līguma izbeigšanās dienas.
<div class="read-more-archive">
<p>Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.</p>
<p class="read-more-archive-key">Laikraksta abonentiem elektroniskā versija <a href="http://www.db.lv/laikraksta-arhivs/saldo/atkapties-nav-izdevigi-397200" target="_blank">DB arhīvā</a>.</p>
</div>