Ventspils Vegoil Terminal (VEGOIL) iecerētā 10 miljonu eiro vērtā investīciju projekta realizācija – specializēta augu eļļu un melases pārkraušanas termināļa būvniecība Ventspils Brīvostā – jau kārtējo reizi apturēta.
2009.gada 09.janvārī Brīvostai tika oficiāli iesniegta detalizēta informācija par projektu, tai skaitā tehnoloģiskās un komerciālas daļas apraksts, kā arī lūgums sniegt piekrišanu nodot VEGOIL apakšnomā zemes gabalus Dzintaru ielā 9 un 13, kurus īrē AS Ventspils tirdzniecības osta. Īrnieka piekrišana tika saņemta savlaicīgi. No šī brīža jautājumu par apakšnomu Brīvostas Valde jau izskatījusi 4 reizes (pirmā 13.02.2009., pēdējā 03.09.2009.) un katru reizi bez pozitīva rezultāta, teikts VEGOIL pārstāvju atklātajā vēstulē, kuru parakstījis uzņēmuma valdes loceklis Vladislavs Šafranskis.
VEGOIL vadība vairākkārt vērsusies Brīvostā ar lūgumu ļaut tai piedalīties jautājuma izskatīšanā, tomēr investora lūgumi tika ignorēti, un kārtējo reizi jautājums tika izskatīts slepenībā aiz slēgtām durvīm, «acīmredzot, lai nedotu investoram iespēju izteikties vai kļūt par «absurdā teātra» lieciniekiem,» teikts vēstulē.
«Tai pat laikā VEGOIL ir izpildījusi visas domājamās un nedomājamās Brīvostas prasības – sniegusi izsmeļošu informāciju par plānotajām kravu plūsmām, veikusi projekta ietekmes uz apkārtējo vidi novērtējumu, iesniegusi ekoloģisku novērtējumu pazīstamas kompānijas ar starptautisku reputāciju izpildījumā, tomēr jau kārtējo reizi Brīvostas Valde izgudroja jaunas atrunas, lai kavētu projekta realizāciju.»
Pēc tam, kad Ventspils Brīvostas valdes lēmums atlikt jautājuma izskatīšanu tika iesūdzēts Liepājas Administratīvajā tiesā, kura 01.jūlijā nolēma atcelt Ventspils Brīvostas Valdes 2009.gada 15.maija lēmumu. Tiesa uzdeva Brīvostai kārtējo reizi izskatīt VEGOIL iesniegumu pēc būtības, kas tika paveikts 2009.gada 03.septembrī. Tomēr šoreiz Ventspils Brīvostas Valde gāja vēl tālāk un vispār atteica VEGOIL realizēt projektu un saņemt apakšnomā ostas zemes gabalu. Šoreiz negatīvais lēmums pamatots uz «saņemtajiem ekspertu atzinumiem», kuri lēmuma izrakstam pievienoti nebija.
«Pie tam Brīvosta jau atkal slēpj no mums informāciju par to, kā tieši jautājumā par VEGOIL balsojis katrs Brīvostas valdes loceklis. Acīmredzami amatpersonām šai gadījumā ir ko slēpt. Vai par ko kaunēties? Viennozīmīgi mēs pārsūdzēsim tiesā arī šo Brīvostas Valdes lēmumu, tomēr nelolojam ilūzijas – pilsētā un ostā esot šai varai, mums projektu attīstīt neļaus. Tranzītkaros daudz cietušā un smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga tuvākie cilvēki, kas kontrolē mūsu pilsētu un ostu, turpina smacēt saimniekam nevēlamo biznesmeņu biznesa projektus. Jau 9 mēnešus mīņājamies uz vietas un tērējam tik dārgo laiku, kuru veiksmīgi izmanto mūsu konkurenti kaimiņostās, tā vietā, lai būvētu jaunu objektu un investētu līdzekļus ostas attīstībā. Lūdzu Jūs sniegt atbildi: cik vēl absurdu lēmumu jāpieņem Ventspils Brīvostai un cik vēl tiesas prāvu mums jāuzvar, lai attieksme pret biznesu mūsu valstī un pilsētā izmainītos,» vēstulē netiek slēpts sašutums par situāciju.
VEGOIL pārstāvji atgādina, ka Brīvostas Valdē 4 no 8 balsīm pārstāv Latvijas Republikas ministrijas.