Viens iedzīvotājs, sākot no 15 gadu vecuma, pasaulē gadā vidēji patērē 6,2 litrus alkohola, liecina Pasaules Veselības organizācijas apkopotie dati par 2010. gadu.
2012.gadā alkohols izraisīja 3,3 miljonu cilvēku nāves.
Dažās valstīs alkohola patēriņš bija lielāks nekā vidēji, un 10 valstīs tas pārsniedza 13 litrus uz vienu iedzīvotāju gadā. Latvija šajā sarakstā neietilpst, tomēr nav tālu no tā, jo 2010. gadā viens iedzīvotājs patērēja 12,3 litrus alkohola, ierindojot mūsu valsti 14. vietā starp PVO izpētītajām valstīm.
Savukārt valstī ar lielāko alkohola patēriņu, viens iedzīvotājs gadā vidēji patērē 17,5 litrus.
Valstu sarakstu, kur viens iedzīvotājs vidēji patērē visvairāk alkohola gadā, iespējams aplūkot galerijā augstāk!
#1/10
10./9. Slovākija
Patēriņš uz vienu iedzīvotāju vidēji gadā: 13 litri
Ar alkohola lietošanu saistītu nāves gadījumu īpatsvars: 7,7%
Sagaidāmais dzīves ilgums: 76,1 gads
Valstī ir viens no augstākajiem nāves gadījumu īpatsvariem, kas saistīts ar alkohola lietošanu. Vairāk nekā 10% iedzīvotāju vecumā no 15 gadiem ir alkohola atkarība vai citas saistītas problēmas. Iedzīvotāji priekšroku dod stiprajiem dzērieniem, piemēram, degvīnam. Saskaņā ar PVO datiem, šajā valstī ir problēmas, kas saistītas ar alkohola lietošanu, kas nav domāts patēriņam, bet, piemēram, tāda, ko izmanto ražošanā.
#2/10
10./9. Čehija
Patēriņš uz vienu iedzīvotāju vidēji gadā: 13 litri
Ar alkohola lietošanu saistītu nāves gadījumu īpatsvars: 5,8%
Sagaidāmais dzīves ilgums: 78,1 gads
Saskaņā ar pētījuma datiem čehiem vislabāk garšo alus. Viens faktors, kas veicina alkohola patēriņu, varētu būt vājā likumdošana šajā jomā. Čehijai nav sistēmas, kas uzrauga alkohola patēriņa radītās veselības problēmas vai sociālās sekas, kā arī valdība nav noteikusi alkohola pārdošanas ierobežojumus.
#3/10
8. Ungārija
Patēriņš uz vienu iedzīvotāju vidēji gadā: 13,3 litri
Ar alkohola lietošanu saistītu nāves gadījumu īpatsvars: 6,7%
Sagaidāmais dzīves ilgums: 75,1 gads
Nevienai valstij nav tik lielas iedzīvotāju veselības problēmas, kas saistītas ar alkohola lietošanu, kā Ungārijā. Tādas ir aptuveni 32,2% vīriešu un 6,8% sieviešu. PVO norāda, ka valstī trūkst dažādu brīdinājuma zīmju uz alkohola pudelēm, ieskaitot tādu, kas informē par alkohola saturu.
#4/10
7. Andora
Patēriņš uz vienu iedzīvotāju vidēji gadā: 13,8 litri
Ar alkohola lietošanu saistītu nāves gadījumu īpatsvars: 3,9%
Sagaidāmais dzīves ilgums: nav zināms
Atšķirībā no citām valstīm, kurās ir liels patērētā alkohola īpatsvars, Andoras ekonomika ir salīdzinoši labā stāvoklī. Mazajai valstij, kas atrodas starp Franciju un Spāniju, ir ārkārtīgi spēcīga tūrisma nozare, kas veido lielāko daļu no valsts IKP. Tāpat šajā valstī ir ļoti mazs nelegālā alkohola daudzums, tikai 1,4 litri uz iedzīvotāju. Andorieši labprātāk dzer vīnu.
#5/10
6. Ukraina
Patēriņš uz vienu iedzīvotāju vidēji gadā: 13,9 litri
Ar alkohola lietošanu saistītu nāves gadījumu īpatsvars: 34,4%
Sagaidāmais dzīves ilgums: 70,9 gadi
Valstī ir milzīgs nāves gadījumu skaits, kas saistīti ar alkohola lietošanu, un to pārspēj vienīgi Baltkrievija. Vispopulārākais dzēriens ir degvīns un tas veido gandrīz pusi no patērētā alkohola apjoma. Tāpat šeit ir populārs nelegālais alkohols, un tikai Moldovā iedzīvotāji patērēja vairāk nelegālā alkohola nekā Ukrainā.
#6/10
5. Rumānija
Patēriņš uz vienu iedzīvotāju vidēji gadā: 14,4 litri
Ar alkohola lietošanu saistītu nāves gadījumu īpatsvars: 8,9%
Sagaidāmais dzīves ilgums: 68,7 gadi
Patērētā alkohola īpatsvars jauniešu vidū Rumānijā ir īpaši augsts, taču populārāka alkohola lietošana ir tieši vīriešu vidū. Tāpat valstī ir augsts nāves gadījumu īpatsvars, kas saistīti ar alkohola lietošanu.
#7/10
4. Krievija
Patēriņš uz vienu iedzīvotāju vidēji gadā: 15,1 litrs
Ar alkohola lietošanu saistītu nāves gadījumu īpatsvars: 30,5%
Sagaidāmais dzīves ilgums: 70,5 gadi
Paredzams, ka Krievijā nākotnē alkohola patēriņš nemazināsies, un 2025.gadā tas būs ap 15%. 18,2% no iedzīvotājiem ir problēmas, kas saistītas ar alkohola lietošanu, piemēram, atkarība no tā, kas ir otrs augstākais rādītājs, atpaliekot tikai aiz Ungārijas. Tāpat nāves gadījumu skaits, kas saistīti ar alkohola lietošanu, ir augstākais apskatīto valstu vidū.
#8/10
3. Lietuva
Patēriņš uz vienu iedzīvotāju vidēji gadā: 15,4 litri
Ar alkohola lietošanu saistītu nāves gadījumu īpatsvars: 30,9%
Sagaidāmais dzīves ilgums: 73,9 gadi
Kaut arī Lietuva uzrauga alkohola patēriņu un apkopo datus par sociālajām sekām un ietekmi uz veselību, alkoholisms aizvien ir problēma šajā valstī. Martā Lietuvas amatpersonas paziņoja, ka patlaban tiek veidots jauns alkohola nodoklis, lai arī apkarotu alkoholismu un mazinātu to alkohola daudzumu, kas tiek pārdots nelegāli.
#9/10
2. Moldova
Patēriņš uz vienu iedzīvotāju vidēji gadā: 16,8 litri
Ar alkohola lietošanu saistītu nāves gadījumu īpatsvars: 33,1%
Sagaidāmais dzīves ilgums: 81,4 gadi
Moldovas ekonomika patlaban ir salīdzinoši neattīstīta un tās IKP uz vienu iedzīvotāju pērn bija tikai 3562 dolāri. Valstī ir arī augsts nabadzības līmenis – 16,6% 2012. gadā. Tas viss veicina nelegālā alkohola iegādi. Moldova ir starp retajām valstīm, kur nelegālā alkohola iegādes apjomi pārsniedz legālos, un viens iedzīvotājs vidēji patērē 10,5 litrus nelegālā alkohola. Paredzams, ka kopumā alkohola patēriņš augs un 2015. gadā sasniegs 17,4%.
#10/10
1. Baltkrievija
Patēriņš uz vienu iedzīvotāju vidēji gadā: 17,5 litri
Ar alkohola lietošanu saistītu nāves gadījumu īpatsvars: 34,7%
Sagaidāmais dzīves ilgums: 72,1 gads
Augstais alkohola patēriņa līmenis ir radījis nopietnas veselības problēmas Baltkrievijas iedzīvotājiem. Nelegāli saražotā alkohola patēriņš veidoja 3,2 litrus uz iedzīvotāju, kas ir viens no augstākajiem rādītājiem pasaulē.