"Sankciju normatīvi nav jāpārkāpj, taču, ja tie pieļauj izņēmumu, ja līgumi slēgti pirms sankciju stāšanās spēkā, bet piegādājamie materiāli ir specifiski un tie nepieciešami konkrētam klientam, tad būtu jāpieļauj izņēmumu piemērošana, vienlaikus nodrošinot, ka līgumu izpildes gadījumā pārskaitītā nauda sankcionētajam uzņēmumam tiek iesaldēta".
Tā uzskata metālapstrādes SIA VALPRO valdes priekšsēdētājs Aivars Flemings. “Latvija diemžēl nebūt ne pirmo reizi nonākusi specifiskā situācijā. Šoreiz konkrēti ar metālu. Proti, Igaunijā, Polijā ir Eiropas kapitāla metālapstrādes centrs ar griešanas iekārtām un tērauda izejvielas krājumiem. Latvijā ļoti labi strādāja Krievijas kompānijas Serverstaļ Servisa centrs, kura darbības nosacījumi un metāla noliktava bija izdevīga vietējiem metālapstrādātājiem, taču Krievijas kapitālam noteikto sankciju dēļ pēc šīs valsts invāzijas Ukrainā metāla izejvielu saņemšana no šīs kompānijas noliktavām Rīgā vairs nav iespējama,” skaidro A.Flemings.
Viņš atzīst, ka arī VALPRO saskārās ar metāla izejvielu nepieejamību, kaut arī uzņēmumam nepieciešamais tērauds jau atradās Severstaļ noliktavā Rīgā. “Būtībā Severstaļ noliktavā iesaldēts ir uzņēmumam piederošais metāls,” uzsver A. Flemings. Viņš atgādina, ka sankciju normatīvi nav jāpārkāpj, taču, ja tie pieļauj izņēmumu, ja līgumi slēgti pirms sankciju stāšanās spēkā, bet piegādājamie materiāli ir specifiski un tie nepieciešami konkrētam klientam, tad būtu jāpieļauj izņēmumu piemērošana, vienlaikus nodrošinot, ka līgumu izpildes gadījumā pārskaitītā nauda sankcionētajam uzņēmumam tiek iesaldēta.
“Tādējādi Latvijā strādājošie metālapstrādātāji varētu turpināt strādāt un pildīt savas līgumsaistības ar produktu pircējiem, strādājošajiem būtu darbs un ienākumi un valsts saņemtu attiecīgas nodokļu samaksas. Tādējādi īstermiņā tas būtu problēmu risinājums, ražojošie uzņēmumi netiktu atstāti izejvielu badā, un produkcijas gala patērētāji netiktu atstāti produktu badā," stāsta A. Flemings.
Viņš atzīst, ka vairāki uzņēmumi, kuru vidū ir arī VALPRO, ir mēģinājuši darbināt minēto sankciju normatīvu nosacījumu, taču metāla krājumi Severstaļ noliktavā nav atbrīvoti no sankciju lieguma. “Finanšu un kapitāla tirgus komisija sadarbībā ar Ārlietu ministriju ir izstrādājusi kārtību – sava veida ceļa karti, un to mēģinām izpildīt, lai saņemtu būtībā sev piederošu preci – metālu, kas nepieciešams ugunsdzēšamo aparātu korpusu un degvielas kannu ražošanai,” uz jautājumu par pašreizējo situāciju atbild A. Flemings.
Visu rakstu Kara trīskāršā ietekme uz metālapstrādi Latvijā lasiet 5.aprīļa žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!