Turpinot tēmu par dzimumu kā biznesa vidi ietekmējošu faktoru, skaidrojām, vai dzimums ietekmē algas lielumu. Tā kā atalgojums ir konfidenciāls jautājums, par to runā reti un bieži vien gadu garumā netiek pamanīta vai apzināti tiek ignorēta bīstama tendence – dziemžēl sieviešu darbam tiek piešķirta zemāka vērtība, nekā vīriešu darbam. Rezultātā sievietes saņem mazāku atalgojumu nekā vīrietis.
Tas ir biznesa vides skelets skapī jeb birojā, par ko izvairāmies runāt, bet statistika nepārprotami liecina - šobrīd Latvijā sieviešu alga ir par vidēji 17% zemāka nekā vīriešiem. No vienas puses tas saistīts ar faktu, ka sievietes vairāk nodarbinātas zemāk atalgotās nozarēs un ieņem zemākus amatus, bet no otras puses – vēl joprojām atalgojuma līmeni ietekmē arī stereotipi par vīrieti kā galveno pelnītāju, ģimenes galvu, kuram pienākas lielāks atalgojums un līdz ar to par līdzvērtīgas nozīmes darbu vīrietis saņem lielāku algu nekā kolēģe - sieviete.
Rezultātā sieviete labprātīgi divus mēnešus gadā faktiski strādā bez atalgojuma, ja salīdzinām viņas ienākumus ar vīrieša algu. Vienkāršojot situāciju, varētu teikt, ka daļa vainas jāuzņemas pašām sievietēm, jo viņas izvēlējušās zemāk apmaksātas profesijas, turas pie darbavietas, kur netiek novērtētas un necīnās par tiesībām saņemt adekvātu atalgojumu par padarīto. Tomēr būtiski apzināties, ka ieguvēju šajā situācijā nav, bet zaudētāji ir visas iesaistītās puses – gan pati darbiniece un viņas ģimene, gan darba devējs, uzņēmums un tā peļņas rādītāji, gan arī ekonomika kopumā.
Atalgojuma nevienlīdzība – vēsturiska problēma biznesa vidē
Latvija nav vienīgā Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts, kur pastāv būtiska atšķirība starp vīriešu un sieviešu atalgojuma līmeni biznesa vidē. Pēc Eurostat 2014. gada februāra datiem (1) , ES vidēji atšķirība starp sieviešu un vīriešu algu ir 16,7%. Tā ir problēma, ar ko cīnās politikas plānotāji un ko aktualizē ES Vienotā tirgus, kā arī globālā un lokālā biznesa līmenī.
Līga Meņģelsone, Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore un biedrības „Līdere” valdes locekle uzsver, ka nelīdzvērtīgs atalgojums ir vēsturiska tendence: „Dzimumu līdztiesības jautājumi un tieši atšķirība sieviešu un vīriešu atalgojumā, nodarbinātībā un nozares izvēlē veidojusies vēsturiski. Dzimumu līdztiesības problemātika un jautājumi redzami arī latviešu literatūrā, sociālo zinību uzdevumos, kur tiek skarti tradīciju vai kultūras vēstures attīstības jautājumi.
Mūsdienu Latvijā sievietes darba tirgū sastāda tiešu konkurenci vīriešiem, par ko liecina statistikas dati. Ja palūkojamies kaut vai uz sieviešu īpatsvaru uzņēmējdarbībā, tas, pēc „Lursoft” 2014. gada pētījuma datiem (2) , sastāda ap 33% no visu uzņēmēju skaita. Arī amatpersonu vidū vadošos amatos ir vairāk nekā 30% sieviešu. Proporcija nav 50:50, tomēr tā ir augstāka nekā ļoti daudzās citās pasaules valstīs.
Tiesa gan, neskatoties uz šķietamo līdztiesību daudzās citās jomās, Latvijā sieviešu vidējā bruto alga salīdzinājumā ar vīriešu atalgojumu pēdējos 6 gados bijusi par 15-19% zemāka (3) . Kā vienu no iemesliem šādai situācijai varu minēt darba tirgus segregāciju, kuras pamatā ir tradicionālā izglītības un tai sekojošas karjeras izvēle. Tas savukārt ietekmē to, ka lai gan kopumā Latvijā, tāpat kā ES sieviešu nodarbinātības līmenis ir audzis un to izglītības līmenis ir augstāks nekā vīriešu, joprojām vīriešu atalgojuma līmenis ir augstāks. Tas ir jautājums, kas būtu jārisina.”
Problēmas identificēšana ir puse no uzvaras
Nav vienotas formulas vai panacejas, kā samazināt vīriešu un sieviešu atalgojuma atšķirības plaisu dažādās tautsaimniecības nozarēs. Var teikt, ka problēmas apzināšana ir puse no uzvaras un šajā aspektā primāra nozīme ir pašu sieviešu proaktīvai rīcībai, pirmkārt, izvēloties savu profesionālo karjeru pēc aicinājuma un cīnoties pret klaju diskrimināciju un tiesību pārkāpumiem karjeras gaitā.
„Nenoliedzami ietekme profesijas izvēlē ir arī stereotipiem, tomēr, manuprāt, nupat Latvijā paliekam brīvāki, piemēram, - cik šobrīd daudz taksometru šoferīšu - sieviešu. Arī pati esmu piedzīvojusi diskrimināciju – par vienādu darbu man tika maksāts mazāk, nekā tāda paša amata un atbildības līmeņa kolēģim - vīrietim. Varu tikai pieminēt, ka mans priekšnieks tajā laikā bija vīrietis, un, manuprāt, tieši priekšnieki - vīrieši ir tie, kas attiecībā uz atalgojumu diskriminē sievietes. Esmu sajutusi, ka mans viedoklis netiek tik augstu novērtēts, cik vīrietim. Šo pieredzi es neesmu aizmirsusi un šobrīd, vadot portālu, varu iejusties kolēģu ādā un palīdzēt pārvarēt līdzīgas situācijas. Sievietēm ir jāapzinās sava vērtība un par šādu pieredzi nav jāklusē," norāda Inga Smildziņa – Akmentiņa, portāla Mammamuntetiem.lv vadītāja.
Kolektīvs ir profesionāļu komanda, nevis džentlmeņu klubs
Otrkārt, uzņēmējiem ir jāapzinās, ka līdzvērtības principu ievērošana nav sieviešu un vīriešu vienādošana vai piesliešanās feminisma kustībai, bet gan uzņēmuma ilgtspējas garants. Tā ir iespēja veidot profesionāļu komandu, izmantojot sieviešu un vīriešu daudzpusīgās zināšanas, talantus un arī pieejas uzņēmuma vadīšanai. Ir pierādīts, ka uzņēmumi, kuru darbībā tiek ievēroti līdzvērtības principi, iemanto teicamu reputāciju un ir pieprasītas darbavietas nozares profesionāļu vidū.
Jānis Palkavnieks, Draugiem.lv grupas runasvīrs uzsver: „Nekādā gadījumā ne dzimums, ne vecums, ne diploma nosaukums nevar būt noteicošais atalgojumā. Prasmes un tikai un vienīgi prasmes ir galvenais kritērijs. Arī attiecībā uz izglītību, diplomam ir jābūt, bet tas viens pats neko neizsaka, bez prasmēm. Dzimums ir līdzīgi kā vecums - vecums nav nekāds nopelns, un jaunība nav nekāds trūkums. Draugiem.lv grupas komandā sieviešu/vīriešu īpatsvars ir līdzīgs, ja neskaita programmētājus, tur mums ir tikai viena meitene - Juta. Mēs labprāt gribētu vēl, bet diemžēl sieviešu īpatsvars šajā profesijā ir minimāls, tāpēc arī tāda situācija. Komandas veidošanās nepievēršam uzmanību dzimumam, vecumam, bet tikai un vienīgi prasmēm. Draugiem.lv grupas projektu vadībā un uzņēmuma vadībā pārsvarā ir sievietes - Draugiem.lv direktore, Draugiem.lv grupas finanšu direktore ir sieviete, Personāla vadītāja ir sieviete un PerkamKopa.lv vadītāja ir sieviete. Līdz ar to nevar teikt, ka IT sieviešu ir maz.”
Dzimumu līdztiesības eksperti un pētījumi apliecina, ka zaudētāji ir tie uzņēmumi, kuri komandu veido pēc dzimuma, ne profesionāļa spējām. Sievietes bieži vien izvēlas mainīt darbavietu, nevis cīnīties par savām tiesībām. Piemēram, Austrālijas valdības Dzimumu līdztiesības aģentūras 2013. gadā veikts apkopojums apliecina, ka līdzvērtības principu ievērošana palīdz ievērojami samazināt izdevumus, kas rodas darbinieku mainības un jaunu profesionāļu piesaistes, apmācības rezultātā.
Darbinieks kā vērtība un līdzvērtīga atalgojuma nodrošināšana saliedē komandu, uzlabojot ne tikai uzņēmuma sniegumu, bet arī iekšējo mikroklimatu. Arttu Airiainen, SIA „Neste Latvija” valdes priekšsēdētājs: „Atbilstoši Skandināvu vērtībām, mūsu uzņēmums vienmēr ir pievērsis lielu uzmanību samērīgumam un vienlīdzīgu iespēju nodrošināšanai starp darbiniekiem, nodrošinot līdzvērtīgas karjeras iespējas un atalgojumu vīriešiem un sievietēm. Vienlīdzīga un godprātīga attieksme pret darbiniekiem veicina apmierinātību, rada pozitīvu atmosfēru un iedvesmo mērķu sasniegšanai, kas vainagojas ar labiem biznesa rezultātiem.”
Informatīvā kampaņa "Līdzvērtīgas iespējas"
Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) īsteno kampaņu "Līdzvērtīgas iespējas" ar mērķi sekmēt sabalansētu sieviešu un vīriešu pārstāvniecību ekonomisko lēmumu pieņemšanā Latvijā un mazināt sabiedrībā esošos mītus par dzimumu lomām un to ietekmi uz atalgojuma līmeni, karjeras izaugsmes iespējām un studentu nākotnes profesijas izvēli.
Ikviens interesents aicināts sekot līdzi "Līdzvērtīgas iespējas" aktivitātēm: http://www.draugiem.lv/lidzvertigasiespejas un http://www.twitter.com/lidzvertiba.
Atsauces uz rakstā izmantotajiem materiāliem:
1. http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Gender_pay_gap_statistics
3. http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Gender_pay_gap_statistics