Paplašinot iespējas iedzīvotājiem šķirot atkritumus, sadarbībā ar vides apsaimniekotāju SIA «Eco Baltia vide» un Latvijas Zaļo punktu pie sešiem «Rimi» veikaliem uzstādīti specializētie konteineri tekstila šķirošanai.
2,2 m augstajos un 1,14 m platajos un dziļajos tekstila izstrādājumu šķirošanas konteineros iedzīvotāji aicināti ievietot un pārstrādei nodot nevajadzīgos apavus, apģērbus, aizkarus, gultas veļu un citus tekstila izstrādājumus, tādējādi nodrošinot to atkārtotu izmantošanu, nevis nonākšanu kopējos atkritumos.
Konteineru uzstādīšanu Latvijas Zaļais punkts veic tekstila šķirošanas pilotprojekta ietvaros, kura laikā līdz 2020. gada februārim plānots praksē izvērtēt iespējas Latvijā attīstīt tekstila atkritumu šķirošanas infrastruktūru un izpētīt konteineru saturu un pārstrādei derīgo tekstila atkritumu apjomu.
«Pilotprojekta ietvaros vērtēsim, kā varam efektīvi nošķirot apģērbus no atkritumu plūsmas un kādas ir to turpmākās izmantošanas iespējas, jo no 2025.gada visā Latvijā būs jānodrošina tekstila šķirošana,» skaidro Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis.
Četri no tekstila šķirošanas konteineriem uzstādīti pie «Rimi» veikaliem Rīgā – «Rimi Hyper Valdemāra», «Rimi Hyper Spice», «Rimi Hyper Brieža», «Rimi Super Saharova», kā arī pa vienam konteineram pie Rimi veikaliem Salaspilī un Mārupē.
«Mūsu pircēju paradumi liecina, ka iespēja nodot pārstrādei ne vien papīra, plastmasas un stikla taru, bet arī izlietotās baterijas un mazo elektrotehniku lielveikalos vai blakus tiem izvietotajos šķirošanas konteineros ir ļoti parocīga un ērta. Vērtēsim, cik veiksmīgi pildīsies pirmie konteineri, lai izskatītu iespēju tos uzstādīt arī pie citiem veikaliem,» norāda Rimi Latvia sabiedrisko attiecību vadītāja Regīna Ikala.
Uzņēmumu pārstāvji informē, ka konteineros nedrīkst izmest tekstila izstrādājumus, kas izmantoti tīrīšanas darbos, bijuši saskarsmē ar ķīmiskajām vielām (piemēram, autoservisu darbos, būvniecībā) vai ir slapji. Tāpat iedzīvotāji aicināti neizmest neizmazgātu apģērbu un citus atkritumus, lai nesabojātu pārstrādei vai atkārtotai izmantošanai derīgos apģērbus.
Db.lv jau vēstīja, ka investējot 45 tūkstošus eiro, Rīgā un vairākās Pierīgas pašvaldībās kopumā tiks izvietoti 20 speciāli konteineri apģērbu, apavu un citu tekstila izstrādājumu šķirošanai.