SIA «Cemety» vadītājs Miks Blate jau piekto gadu īsteno vienu no lielākajiem digitalizācijas projektiem Latvijā – kapsētu plānu un datu pārnešanu elektroniskā formātā, vēsta reģionālais medijs Bauskas Dzīve.
Ikvienu kapu kopiņu plānots fotografēt un publicēt internetā.
Ideju par kapu digitalizāciju Mikam Blatem ieteica paziņa, sirms kungs. «Viņš bija mantojis Rīgā kapa vietu. Aizgāja uz kapsētu un tur gaidīja divas stundas, kamēr kapsētas grāmatās atrada minēto un nokārtoja visas formalitātes. Viņš atnāca pie manis un paprasīja: «Vai tiešām to nevar elektroniski sakārtot?» Un mēs sākām domāt,» atceras M. Blate.
Bija vajadzīgi ieguldījumi – aptuveni 200 tūkstoši eiro. Tā ir liela nauda, tāpēc vispirms braukuši uz Jelgavas pašvaldību ar piemēru un kapsētas plānu. «Kad viņi pateica, ka to grib, mums vēl digitālās platformas nebija. Arī turpmākos gadus firma strādāja ar zaudējumiem. Mērķis ir uzņēmumu uzturēt par sistēmas apkalpošanas maksu. Peļņa mums nav liela, digitalizējot mazas kapsētas, ir pat zaudējumi,» stāsta SIA «Cemety» vadītājs. Pieaugot apkalpojamo kapsētu skaitam, palielinās ieņēmumi un darbība kļūst rentabla.
Vienu hektāru plašu kapu apstrāde un plāna ievadīšana datubāzē maksā gandrīz tūkstoš eiro.
Lielākais digitalizētais objekts ir Rīgas Lāčupes kapsēta – 35 tūkstoši kapu kopiņu 38 hektāru platībā. Vissarežģītākā kapsēta varētu būt Liepājā – tur bija tikai ap 3000 kapu kopiņu, bet kapsētas grāmatā ierakstīti gandrīz 24 tūkstoši apbedīto.
Mājaslapa pieejama arī mobilajos telefonos, taču pagaidām vēl ir problēmas. Jūlijā sākusi darboties iespēja ar aplikāciju «Waze» atrast precīzu maršrutu, kā uz kapiem aizbraukt ar mašīnu. «Ir plāns izmantot globālās pozicionēšanas sistēmu, lai var precīzi aiziet līdz kapu kopiņai. Tomēr tas ir ļoti liels darbs un izdevumi, kam pagaidām neesam gatavi,» atzīst uzņēmuma vadītājs.
Tiek domāts par plašāku starptautisko darbību. Jau ir sadarbība ar vairākiem Lietuvas rajoniem, plānots iet Polijas tirgū.