2018. gada pirmajā pusgadā ir piesaistīti tikai 18,4 milj. eiro, kas ir mazākais apjoms, kopš 2010. gadā sāka darboties termiņuzturēšanās atļauju (TUA) piešķiršanas programma apmaiņā pret investīcijām.
To liecina valdības sēdē izskatītais Iekšlietu ministrijas ziņojums. Pēc veiktajām izmaiņām Imigrācijas likumā kopš 2014. gada būtiski ir sarucis gan piešķirto TUA skaits, gan arī šajā programmā piesaistīto investīciju apjoms. Pēc vairāku DB aptaujāto domām, šī programma faktiski ir pārstājusi darboties, un lai situāciju mainītu, ir vajadzīgi grozījumi normatīvos. Tomēr, ja tādi taps, tad ar tiem darbosies jau nākamā valdība. To, ka tādi varētu tapt, liecina arī ziņojuma secinājumi – ieteikumi turpināt attīstīt tos investīciju piesaistes veidus, kas tieši saistīti ar kapitālsabiedrību piekļuvi brīviem naudas līdzekļiem un to saimnieciskās darbības izaugsmi.
Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!
Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta vadītāja Dace Zīle aicināja valdību papildināt protokollēmumu ar punktu, kas uzdotu Iekšlietu ministrijai sadarbībā ar Ekonomikas ministriju līdz šā gada 1. maijam izstrādāt priekšlikumus grozījumiem Imigrācijas likumā, pārskatot iesniedzamās informācijas apjomu. Ministru prezidents Māris Kučinskis taujāja, vai par šādu priekšlikumu ir bijusi saruna ar Iekšlietu ministriju. Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis norādīja uz jautājuma būtību: Ekonomikas ministrijas nostāja ir tāda, ka šī programma faktiski nedarbojas, bet ir liels administratīvais slogs, kas liek gatavot ziņojumu, un šī norma ir jāmaina. Tika secināts: ja Ekonomikas ministrija vēlas šādus grozījumus, tad tai ir jāsagatavo konkrēts grozījumu projekts. M. Kučinskis atgādināja, ka šis ir tikai informatīvais ziņojums, kas arī tiks nosūtīts Saeimai, bet ar iespējamiem Imigrācijas likuma grozījumiem nodarbosies jaunā valdība atbilstoši tās deklarācijā rakstītajam.
Valdība gan akceptēja grozījumus Imigrācijas likumā, kas ietver sodus, kas pašlaik ir noteikti Administratīvo pārkāpumu kodeksā. Piedāvāts šos soda mērus koriģēt, bet par to apmēru vēl būs jālemj Saeimai. Savs viedoklis bija arī tieslietu ministram Dzintaram Rasnačam, jo TUA apmaiņa pret investīcijām skarot Latvijas drošības jautājumus. Ziņojumā norādīts, ka 2017.gadā, izvērtējot saņemtos pieteikumus, Drošības policija rosinājusi nepiešķirt TUA 26 ārzemniekiem. Pārsvarā gadījumu lēmums atteikt ārzemniekiem TUA bija saistīts ar to, ka tika konstatēti ekonomiskie riski, piemēram, pastāvēja pamatotas aizdomas par iespējamu nelegālas izcelsmes finanšu līdzekļu legalizāciju u.tml. Atsevišķos gadījumos tikuši identificēti nacionālās drošības riski– pastāvēja pamatotas aizdomas, ka TUA pretendents var tikt izmantots ārvalstu specdienestu aktivitātēs, kas vērstas pret Latvijas interesēm.
Visu rakstu TUA apmaiņā pret ieguldījumiem knapi elpo lasiet trešdienas, 16.janvāra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!