Rīgas Tehniskās universitātes Polimērmateriālu institūta zinātnieki ir izstrādājuši tehnoloģiju, kā no dabiskām komponentēm izveidot materiālu, kas polimerizējas un ir mehāniski izturīgs, turklāt vidē sadalās, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
«Polimērus, kas nesadalās dabā, būs iespējams aizvietot ar tādiem, kas noārdās. Tā ir aktuāla tēma globālā līmenī,» saka Antons Kiščenko, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektora vietnieks biznesa un inovācijas jautājumos un SIA Biokompozītmateriālu institūts līdzīpašnieks. Uzņēmums, kurā līdzdarbojas arī RTU, vēlas izveidot biodegradabla materiāla granulu ražotni. Šīs ieceres īstenošanai tiek izmantots Zaļo tehnoloģiju inkubatora atbalsts. «Esam noslēguši pirmsinkubācijas periodu un ieguvuši finansējumu arī inkubācijas periodam,» stāsta A. Kiščenko. Dalība inkubatorā prasa līdzfinansējumu 20% apmērā. Viņš uzskata, ka līdzfinansējums ir laba ideja, jo tad projekts, ko virza, ir ar lielāku lietošanas vērtību, dalībniekiem ir lielāka motivācija un atbildība. «Ja tā nebūtu, varētu būt risks, ka iesaistītie atmet ar roku projektam, saskaroties ar pirmajām grūtībām,» pieļauj A. Kiščenko. Uzņēmums cer piesaistīt investoru un gada laikā sākt ražošanu. «Nepieciešams izveidot nelielu cehu, kur ražot materiālu. Pirmie klienti jau ir apzināti,» saka viens no uzņēmuma līdzīpašniekiem Ilmārs Vīksne. Lai sāktu ražošanu, nepieciešama iekārta, kuras svarīgākā sastāvdaļa ir ekstrūderis, kas ražos granulas. Tāpat nepieciešamas telpas ražošanai. «Inkubācijas periodam pieejamais finansējums ir nepietiekams, vajadzīgas investīcijas iekārtu iegādei un darbības nodrošināšanai. Esam sākuši sarunas ar investoriem, lai piesaistītu papildu finansējumu uzņēmuma straujākai attīstībai,» uzskaita A. Kiščenko.
Maina recepti
«Zaļo tehnoloģiju inkubatora ideja ir izcila. Tas ir vajadzīgs, lai attīstītu tehnoloģiju pārnesi. Universitāte pie esošās finansēšanas sistēmas ar saviem līdzekļiem nevar nodrošināt zinātnieku radītu produktu ieviešanu vai vismaz prototipu ražošanu,» uzsver A. Kiščenko.
Pirmā ideja bija materiālu klāt uz papīra, izstrādāt tehnoloģiju un iekārtu, lai izmantotu to dārzeņu sēklu lentu ražošanai. Piemēram, burkānu vai kādu citu dārzeņu sēkliņas tiek iestrādātas lentē, kuru varēs likt augsnē. «Lielražotāji, kam ir lieli sējumi, ar šādām lentēm varētu ietaupīt, jo uz lentes ir precīzs sēklu daudzums, kas nodrošina, ka sējumi nav jāretina, neaiziet postā sēklas, vējš sēklas neaizpūš, turklāt sēklu lentes var papildināt ar mēslojumu un augu aizsardzības līdzekļiem. Tādā veidā var nedēļu vai divas vinnēt dīgtspējā, kas biznesam ir nozīmīgi. Projekta analīze rādīja, ka šādu lentu ražošana būs pietiekami ienesīga,» stāsta A. Kiščenko.
Attīstot ieceri inkubatorā, radās ideja ražot biodegradablās granulas, no kā var izgatavot dažādus iepakojumus. Granulas būtu izgatavotas no cietes, glicerīna un citām piedevām. «Sākotnēji materiāla ražošanā bija paredzēta izliešanas tehnoloģija, bet, ņemot vērā mentora un potenciālo partneru ieteikumus, pilnveidojām ražošanas tehnoloģiju, izmantojot ekstrūdēšanu. Šīs tehnoloģijas priekšrocība ir tā, ka materiālu var lietot otrreizēji, ražošanas process ir īsāks, lētāks un konkurētspējīgāks,» stāsta I. Vīksne.
Visu rakstu Trauciņš sadalās kompostā lasiet 13. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.