Priekšlikums tirdzniecības vietās ierobežot tabakas izstrādājumu izvietošanu ir vērsts uz mazumtirdzniecības pārdali par labu dominējošajiem tirgotājiem, kā arī veicinās nelegālās tirdzniecības pieaugumu, uzskata nelielo tirgotāju un degvielas pārdevēju pārstāvji.
Izskatīšanai Saeimā iesniegts priekšlikums mazumtirdzniecības vietās aizliegt atklāti izvietot tabakas izstrādājumus un to preču zīmes. Šis ierobežojums attiektos arī uz augu smēķēšanas produktiem un elektroniskās smēķēšanas ierīcēm. Pircēji par produktu pieejamību un cenām tirdzniecības vietā tiktu informēti ar cenu lapas starpniecību. Ierobežojumi neattiektos uz vietām, kuru pamatnodarbošanās ir minēto izstrādājumu tirdzniecība un kurām nav atsevišķas ieejas, kā arī tirgotā prece nav redzama ārpus tirdzniecības vietas.
Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs norāda, ka šādas tirdzniecības vietas bez atsevišķas ieejas jeb tā saucamās «saliņas» dominējošie tirgotāji jau tālredzīgi izveidojuši tirdzniecības centros, bet tikai retais Latvijas tirgotājs būs spējīgs izveidot savos veikalos.
Gadījumā, ja šāds priekšlikums gūtu likuma spēku, dominējošajiem tirgotājiem rastos ievērojamas priekšrocības, jo 40% Latvijas iedzīvotāju tiks novirzīti no vietējiem piemājas un citiem veikaliem, kas neatrodas tirdzniecības centros un kur nebūs nopērkamas cigaretes, uz lielajiem tirdzniecības centriem. Priekšlikums ir vērsts uz mazumtirdzniecības pārdali par labu dominējošiem tirgotājiem, līdzīgi kā tas notika ar kases aparātu sertifikācijas ieviešanu, uzskata H.Danusēvičs.
Arī Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas padomes priekšsēdētājs Ojārs Karčevskis ir pārliecināts, ka piedāvātie ierobežojumi, pirmkārt, radīs konkurences priekšrocības lielveikaliem un tirdzniecības centriem, uz kurieni pārvietosies tabakas izstrādājumu tirdzniecība. Šajā situācijā zaudētāji būs nelieli veikali, tajā skaitā degvielas uzpildes stacijās esošie.
«Otrkārt, ierobežojumi veicinās nelegālās tirdzniecības pieaugumu. Izvietošanas aizliegums būtībā ir kontrabandas cigarešu atbalsts, jo legāli pārdoti tabakas izstrādājumu nonāk vienā statusā ar kontrabandas cigaretēm, kuras tirgo »zem letes«. Treškārt, tabakas tirdzniecības joma Eiropas Savienībā ir nopietni regulēta, šādi ierobežojumi nav paredzēti Eiropas Komisijas Tabakas izstrādājumu direktīvā un to pieņemšana būs jāsaskaņo ar EK,» skaidro O.Karčevskis.
Viņš piebilst, ka tabakas izstrādājumu patēriņš un nodokļu ieņēmumi pēdējos gados mazinās, un kā galvenais iemesls tam minams ikgadējais akcīzes nodokļa palielinājums. Piemēram, 2017. gada sešos mēnešos akcīzes nodoklī par tabakas izstrādājumiem iekasēti 88,07 miljoni eiro, kas ir par 1,19 miljoniem jeb 1,33% mazāk nekā 2016. gada pirmajā pusē. Cigarešu realizācijas apjomi šajā periodā sarukuši par 2,5%, bet cigāru un cigarillu – par 20%.
H.Danusēvičs uzskata, ka jaunu ierobežojumu veicinātā legālo tirdzniecības vietu skaita samazināšanās un nelegālā tirgus pieaugums sekmēs nodokļu nomaksas samazināšanos, kas 2018. gadā novedīs pie 10 miljonus eiro liela iztrūkuma no plānotajiem tabakas izstrādājumu akcīzes nodokļa ieņēmumiem.
«Tabakas izstrādājumus tirgojot »zem letes«, sarežģītāks būs iepirkšanās process, pircējam būs jāmeklē cenu lapa, pārdevējam būs jāskaidro, līdz ar to pircēja apkalpošanas laiks būs ilgāks nekā tas ir pašlaik. Tāpat pastāv iespēja lobēt kādu noteiktu cigarešu marku, kuru, piemēram, ieteiks pārdevējs,» uzskata Gatis Rozenfelds, kura vadītajam uzņēmumam «HRG Lux» pieder tīklā «Aibe» strādājoši vairāk nekā 10 veikali Kurzemē.
Viņš akcentē, ka tirgotājiem līdz ar ierobežojumu ieviešanu radīsies papildu izdevumi, kas būs saistīti ar īpašu stendu vai aprīkojuma iegādi tabakas izstrādājumu glabāšanai. Tāpat ir vairāki neskaidri jautājumi, piemēram, vai būs iespējams šādu aprīkojumu izvietot pie esošajām kasēm, kā arī, vai cenu lapai būs noteikti kādi standarti, piemēram, tās formāts, burtu šrifts un lielums.
«Nav saprotams, ko likumdevējs grib ar šādām izmaiņām panākt. Vai to, lai pircēji un pārdevēji spēlē kādas spēles? Smēķētāju skaitu šādi ierobežojumi diez vai samazinās, jo kaislīgs smēķētājs vienmēr atradīs vietu, kur kāroto nopirkt. Ierobežojumi padarīs pieejamākas tieši nelegālās cigaretes. Turklāt sarežģīs mazo tirgotāju ikdienu un nāks par labu lielveikaliem,» uzsver G.Rozenfelds.