Arvien jaunas prasības un ierobežojumi veicina nevienlīdzīgu konkurenci un nostiprina lielo tirdzniecības tīklu pozīcijas, uzskata mazo tirgotāju pārstāvji. Turklāt jaunu noteikumu ieviešana bieži vien saistīta ar papildu izdevumiem, kas daudziem nelielo veikalu īpašniekiem nav pa kabatai un mudina tos apsvērt sava biznesa likvidēšanu.
SIA Latvijas tirgotāju savienība valdes priekšsēdētājs Raimonds Okmanis uzsver, ka pēdējā laikā ieviesti daudzi jauni noteikumi – kases aparātiem, alkohola tirdzniecībai, enerģijas dzērieniem, gada sākumā stājās spēkā Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likums. Katra jauna prasība saistīta ar investīcijām, kas vienam tirdzniecības punktam nav mērāmas dažos desmitos, bet gan simtos un tūkstošos eiro, turklāt bez garantijām, ka nākamā valdība neatcels iepriekšējās laikā pieņemtās prasības. Tā, piemēram, notika ar prasību ierīkot videonovērošanas kameras alkohola tirdzniecībai. No sākuma šī ideja tika apstiprināta, bet vēlāk Saeima to atcēla.
Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs satraukts par vairāku Saeimas deputātu ierosinājumu aizliegt cigaretes veikalos novietot pircējiem redzamā vietā, turklāt tās būs jāglabā speciālos metāla skapjos, kas tirgotājiem radīs jaunus izdevumus. LTA aprēķini liecina, ka vienas tirdzniecības vietas pielāgošanai jaunajām prasībām nepieciešami no 700 līdz 1000 eiro, bet kopumā šādu izmaiņu ieviešana Latvijas veikalniekiem izmaksātu ap trim miljoniem eiro.
«Citu valstu pieredze apliecina, ka šis būtu kārtējais valsts eksperiments, kuru nāktos atcelt pēc tam, kad uzņēmēji par to samaksājuši. Priekšlikums pārcelt tabakas produktu tirdzniecību zem letes pirms diviem gadiem tika vērtēts arī Briselē. To noraidīja gan Eiropas Savienības Parlaments, gan Padome. Ieviestais produktu izvietojuma aizliegums kādā no četrām Eiropas valstīm – Somijā, Īrijā, Norvēģijā, Islandē – nav samazinājis smēķēšanas izplatību. Piemēram, Islandē pēc šāda ierobežojuma ieviešanas smēķēšana 15-19 gadus vecu jauniešu vidē palielinājās par 3%,» norāda H.Danusēvičs.
Pēc viņa domām, legālo cigarešu pārcelšana zem letes veicinātu arī kontrabandas cigarešu tirdzniecības pieaugumu. Kanādā, kurā ieviesta šāda kārtība, laikā no 2005. līdz 2007. gadam nelegālais cigarešu tirgus pieauga no 4% līdz 23%.
Būtiskāko izmaksu negatīvo ietekmi pret apgrozījumu izjutīšot tieši mazie un vidējie tirdzniecības uzņēmumi. Vietējie Latvijas tirgotāji jau tā ir uz izmiršanas robežas. Tāpēc gan pats priekšlikums, gan veids, kādā tas tiek iemānīts likumā, liek aizdomāties par vēršanos galvenokārt pret vietējiem Latvijas tirgotājiem, radot priekšrocības dominējošiem tirgotājiem, uzskata H.Danusēvičs. Viņaprāt, šādu likuma normu pieņemšanas gadījumā, valdībai jāparedz kompensācijas mazumtirgotājiem – gan tiem, kas spēs pielāgot veikalu iekārtojumu jaunajām tehniskajām prasībām, gan tiem, kas būs spiesti pārtraukt tirdzniecību līdzekļu trūkuma vai vietas nepietiekamības dēļ.
Latvijas mazo un vidējo uzņēmēju asociācijas valdes locekle Patrīcija Kraukle piekrīt LTA viedoklim, ka konkurences līdzsvarošanai likuma pieņemšanas gadījumā šī brīža redakcijā būtu jāparedz kompensācijas mazumtirgotājiem.
«Dažās citās valstīs alkohols un cigaretes ir nopērkamas tikai specializētajos valsts veikalos, bet Latvijā tās tirgot atļauts jebkurā mazumtirdzniecības vietā, ja ir licence. Jābūt balansam starp likuma mērķi, sabiedrības ieguvumu un mazumtirgotāju spēju praksē ieviest šādas prasības,» norāda P.Kraukle.
«Iecere uzlikt jaunas prasības mazumtirgotājiem saistībā ar tabakas izstrādājumiem rosina domāt, ka kādam ir vēlme ar populistiskām metodēm un kārtējiem ierobežojumiem pārdalīt tirgu par labu lielajām tirdzniecības ķēdēm. Liela daļa mazo tirgotāju, īpaši Latgalē, ļoti nopietni apsver iespēju pārtraukt šo biznesu, jo liktie šķēršļi rada nevienlīdzīgu konkurenci ar lielajiem veikaliem. Saistībā ar tabakas izstrādājumu tirdzniecību jau vairāku gadu garumā tikušas ieviestas vairākas iniciatīvas, kas ir pārdomātas un samērojamas. Tomēr specializētu skapju novietošanas ideja ar nozari nav izdiskutēta, viedoklis mums nav prasīts. Manuprāt, mērķis netiks sasniegts, jo vienīgās izmaiņas faktiski ir prasība mazumtirgotājiem atkal investēt tehniskajos līdzekļos. Jau šobrīd tabaku tirgo ierobežoti – no rokas – rokā, ne jaunākiem par 18 gadiem un norobežojot pārdodamās vienības pircējiem nepieejamā vietā. Ja mazajiem tirgotājiem nebūs izdevīgi tirgot cigaretes, izdzīvot pamatā tikai ar pārtikas tirdzniecību būs faktiski neiespējami,» saka R.Okmanis.