Rīgā sāk apspriest nākamā gada finanses, papildu miljoni tiek prasīti dažādiem mērķiem, tostarp skaļi dotu solījumu izpildei , ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Pagaidām gan pāragri spriest, vai visām vēlmēm nauda atradīsies, jo, kā zināms, Rīga jau gadiem ilgi dzīvo pāri saviem līdzekļiem, strauji noplicinot iepriekšējo gadu uzkrājumus, piemēram, šogad deficīts plānots 55,6 milj. eiro liels. Pēc operatīvās informācijas uz 6. oktobri gan secināms, ka pašvaldības budžeta ieņēmumi šobrīd par 15,7 milj. eiro pārsniedz izdevumus un pašvaldības naudas līdzekļu atlikums uz oktobra sākumu ir 57,5 milj. eiro. Jāatgādina, ka budžetā gada beigās plānotais atlikums ir daudz mazāks – 14,9 milj. eiro.
Lēš mazāku deficītu
Rīgas domes Finanšu departamentā DB norāda – Budžeta komisija, kas lems par nākamā gada budžetu, sanāks tikai novembra sākumā, jo šobrīd valsts budžets vēl tikai tiek skatīts Saeimā. Taču visticamākais, ka budžeta izdevumi nākamgad nebūs daudz lielāki kā šogad, kad tie plānoti teju 798,2 milj. eiro, jo šogad noslēdzas vairāki lieli ES līdzfinansēti projekti, kuri palielināja izdevumu un deficīta apmēru šogad. 2016. gada deficīta lielumu noteiks arī investīciju programma un struktūra, kuru šobrīd vēl ir pāragri komentēt, taču paredzams, ka deficīta apjoms samazināsies, lēš Finanšu departamenta speciālisti. Pagaidām vēlamos objektus, piemēram, Salu tilta rekonstrukcijas turpināšanu un vairāku ielu posmu atjaunošanu, minējis vien Satiksmes departaments.
Finanšu departamentā DB arī norāda – pašvaldība šogad pirmo reizi sāka indikatīvi plānot pilsētas budžetu turpmākajiem trim gadiem. Bāzes prognozē pašvaldības galvenā ieņēmumu avota – iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) – palielinājums 2016. gadā sākotnēji bija plānots 2,6% pret iepriekšējo gadu. Tomēr IIN likmes nesamazināšanas un noteikto atvieglojumu izmaiņu rezultātā šobrīd, saskaņā ar Latvijas Pašvaldību savienības un Ministru kabineta vienošanās protokolu, paredzēts lielāks IIN pieaugums 2016. gadā gan pašvaldībām kopā – varētu būt vairāk nekā 6%, gan tieši Rīgai – varētu sasniegt par 9% vai 43,4 milj. eiro vairāk, salīdzinot ar 2015. gadu. Rīgas pilsētas pašvaldības IIN pieaugumu 2016. gadā ietekmē arī Rīgas īpatsvara pieaugums kopējos pašvaldību IIN ieņēmumos valstī, pateicoties deklarēto iedzīvotāju skaita pieaugumam 2014. gadā (kas ir par pamatu Rīgas IIN koeficienta aprēķinam Valsts kases sadales kontā 2016. gadā). Tomēr aptuveni par 12 milj. eiro varētu palielināties arī Rīgas iemaksas pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā, kas 2016. gadā jau būs 86 milj. eiro.
Visu rakstu Solījumu izpildei nepieciešami miljoni lasiet 8. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.