Lietuvas finanšu tehnoloģiju (“fintech”) uzņēmums “SME Finance” no Apvienotās Karalistes (UK) alternatīvās īpašuma pārvaldības uzņēmuma ir piesaistījis 120 miljonus eiro investīciju, informē uzņēmumā.
Ar investēto līdzekļu palīdzību uzņēmums plāno šogad palielināt aizdevumu portfeli līdz 200 miljoniem eiro.
“Esam kļuvuši par pirmo sektora pārstāvi Baltijas valstīs, kurā ir investējis šis UK fonds. Kopā ar pārējiem piesaistītajiem līdzekļiem šī investīcija ļaus vēl vairāk palielināt “SME Finance” un “SME Bank” ekosistēmas finansējuma pieejamību mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kā arī paplašināt pakalpojumu spektru. Tāpēc plānojam, ka mūsu aizdevumu portfelis šogad pieaugs vēl par trešdaļu – no pašreizējiem 160 miljoniem līdz 200 miljoniem eiro,” saka “SME Finance” ģenerāldirektors Mindaugs Mikalajūns.
Tikai šajā gadā organizācijas aizdevumu portfelis ir izaudzis par 70% no 94 milj. līdz 160 miljoniem eiro. Kā apgalvo M. Mikalajūns, straujo pieaugumu nodrošinājusi izveidotā unikālā “SME Finance” ekosistēma, kas piedāvā ātrus un individuāli pielāgotus risinājumus mazo un vidējo uzņēmumu sektoram, kuram līdz šim bija gana sarežģīti saņemt nepieciešamo finansējumu.
“SME Finance” darbojas kopā vienā ekosistēmā ar digitālo banku “SME Bank”, kas jūlijā uzsāka darbību un no darbības sākuma jau ir piesaistījusi 20 miljonus eiro ieguldījumus no ārvalstīm.
“Piesaistītie ieguldījumi un pakalpojumu inovācijas ļaus mums vēl aktīvāk aizdot un palīdzēt uzņēmumiem augt visās Baltijas valstīs. Tuvākajā laikā piedāvāsim ne vienu vien jaunu aizdevumu un līdzekļu pārvaldes pakalpojumu, bet vēl ātrāku finanšu risinājumu sniegšanu klientiem nodrošinās mūsu attīstītie automatizācijas rīki un inovatīvā finansējuma platforma. Ar tiem varēsim konkurēt ne tikai Baltijas valstu, bet arī plašākā Eiropas tirgū,” stāsta M. Mikalajūns.
Pašlaik pie “SME Finance” finanšu ekosistēmas piederošo uzņēmumu klienti ir vairāk nekā 2000 uzņēmumi; gandrīz 90% piešķirtā finansējuma ir saņēmuši mikro (44%), kā arī mazie un vidējie (45%) uzņēmumi. Lielāko portfeļa daļu – 75% – veido aizdevumi uzņēmumiem (120 miljoni eiro), faktorings – 18% (28 miljoni eiro), bet līzings un operatīvais līzings – 7% (12 miljoni eiro).
Pēc 2021. gada otrā ceturkšņa datiem starp “SME Finance” ekosistēmas klientiem dominē tirgotāji (34,3%), tiem seko ražošanas (24,8%) un pakalpojumu (14,2%) sektora pārstāvji. Vairāk nekā 10% no portfeļa ir loģistikas sektoram, bet mazāk nekā desmitā daļa – būvniecības, lauksaimniecības, nekustamā īpašuma uzņēmumiem.
Lietuviešu nebanku finansēšanas tehnoloģiju platforma “SME Finance” darbību uzsāka 2016. gadā. Līdz šim tā piešķīrusi finansējumu vairāk nekā 770 miljonu eiro apmērā. Šī gada februārī “SME Bank” saņēma Eiropas Centrālās bankas licenci, bet oficiāli banka darbību sāka šī gada jūnijā.