Pēc Siguldas novada pašvaldības vadības rīkojuma ir sagatavots iepirkums un uzsākta dokumentu izstrāde finansējuma saņemšanai, lai pašvaldības esošos īpašumos atteiktos no gāzes apkures.
Pāreja uz granulu apkures katliem notiks tajās pašvaldības ēkās, kuras nav pieslēgtas centralizētajai apkurei, un šobrīd apkures nodrošināšanai tiek izmantota gāze.
“Šobrīd, kad gan pašvaldības, gan ikvienas ģimenes maciņu daudz vairāk tukšo energokrīze un, tuvojoties ziemai, varam sagaidīt izmaksu kulmināciju, ir svarīgi rīkoties, nevis cerēt uz brīnumu! Lai rīkotos valstiski, mazinot mūsu kopējo atkarību no gāzes, kā arī kliedētu neziņu par to, vai apkure būs un tam sekos adekvāti rēķini, nevis kosmiskas izmaksas, mēs pieņemam lēmumu meklēt alternatīvu apkurei,” skaidro Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics.
Šobrīd pašvaldības īpašuma saimniecībā ir 14 objekti un ēkas, kuros apkure notiek individuāli, izmantojot gāzes apkures katlus. Lai nodrošinātu pašvaldības ēku simtprocentīgu neatkarību no gāzes apkures, ir sagatavoti dokumenti iepirkumu procedūrai papildu granulu katlu izbūvei.
Sākotnējie aprēķini rāda, ka kopējā investīcija apkures katlu nomaiņai Siguldas novadā varētu sasniegt vairāk nekā vienu miljonu eiro. Domes vadība ir saņēmusi konsultācijas no Finanšu ministrijas, ka šādam energoneatkarības plānam no gāzes, pašvaldībai varētu tikt piešķirti kredīta līdzekļi.
Siguldas novadā šādas rīcības pamatā ir varbūtējā gāzes cenu vairākkārtīga pieauguma prognoze vai pat deficīts gaidāmajā apkures sezonā.
Plānots, ka energoneatkarība no gāzes Siguldas novada pašvaldības īpašumos tiks sasniegta līdz šā gada beigām.
Objektiem, kas atrodas Siguldas pilsētā, šā brīža risinājums pārejai uz granulu katliem varētu būt vidēja termiņa risinājums, izvērtējot iespēju perspektīvā pieslēgties centrālapkures siltumtīkliem. Kā ilgtermiņa risinājumu, veicot papildu investīcijas, pašvaldība izvērtē iespēju izbūvēt maģistrālos siltumtīklus, jo šim risinājumam varētu pieslēgties arī citi lietotāji, tostarp citi pilsētas centrā esošie uzņēmēji. Gāzes katlu nomaiņa uz granulu katliem ir visātrākais risinājums, lai nodrošinātu siltumu šajā apkures sezonā. Savukārt jaunu maģistrālo tīklu izbūve ir ļoti laikietilpīga, veicot aprēķinus, projektēšanu, finansējuma piesaisti un būvniecību.
Bez tam šobrīd Siguldas pilsētā sadarbībā ar centrālapkures nodrošinātāju SIA “Adven”, kuram ar pašvaldību noslēgts koncesijas līgums, norit aktīvs darbs pie jaunu maģistrālo tīklu izbūves, lai centrālapkurei pieslēgtu Siguldas slimnīcu, kurai šobrīd ir gāzes apkure.
Ņemot vērā, ka šobrīd visneapskaužamākajā situācijā iepriekšējā apkures sezonā nonāca Raganas iedzīvotāji Krimuldas pagastā, kur gāzes apkure tika piegādāta daudzdzīvokļu mājām, kā arī pašvaldības ēkām, veidojot augstāko apkures tarifu Siguldas novadā, pašvaldība uzdevusi SIA “Entalpija-2” pēc iespējas ātrāk veikt apkures katlu maiņu un atsevišķu maģistrālo siltumtrašu izbūvi, iesniedzot projektu CEFLA, lai saņemtu atbalstu energoefektivitātes uzlabošanai un pārējai uz atjaunojamo energoresursu izmantošanu centralizētajā siltumapgādē. Plānotās investīcijas ir vairāk nekā 1,3 miljoni eiro, tai skaitā aptuveni 210 tūkstoši eiro no Kohēzijas fonda finansējuma.
Papildus tam koncesionārs SIA “Adven”, kas centralizētās apkures siltumu Siguldas pilsētā ar šķeldu jau šobrīd saražo 85% apmērā, iesniedzis projektu finansējuma saņemšanai, lai vecos šķeldas apkures katlus nomainītu uz jauniem. Uzņēmējs informējis pašvaldību, ka no 7 atdalītajām mazajām katlu mājām, kurās tiek nodrošināta centrālā apkure vairākos objektos, 5 apkures katli šajā vasarā tiks pielāgoti apkurei ar dīzeļdegvielu, kas ir ātrākais risinājums, lai sagatavotos nezināmajiem izaicinājumiem nākamajā apkures sezonā saistībā ar gāzes pieejamību.