Sešu miljonu latu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izkrāpšanas shēmā, kurā starp aizdomās turētajiem ir metālapstrādes uzņēmuma Dīlers īpašnieki, izmantotas ofšoru kompānijas, aģentūra LETA uzzināja Valsts ieņēmumu dienestā (VID).
Patlaban šajā kriminālprocesā notiek pirmstiesas izmeklēšana, tiek veiktas norēķinu kontu analīzes, apskatīti kratīšanu laikā izņemtie priekšmeti, dokumenti un datu nesēji.
Tāpat arī tiek gatavoti tiesiskās palīdzības lūgumi uz vairākām Eiropas Savienības un citām valstīm, jo izmeklēšanā noskaidrojies, ka noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizēšanā izmantotas ofšoru kompānijas.
Kā ziņots, Dīlers, kas pieder Denisam un Sergejam Zaiceviem un Kasparam Čerekovam, pārstrādā metāllūžņus, izgatavo alumīnija sakausējumus, kā arī savāc un utilizē bīstamos atkritumus. Pēc firmas.lv informācijas, Dīlers 2011.gadā apgrozījis 23,9 miljonus latu, bet gadu iepriekš - 15,91 miljonu latu. 2011.gadu uzņēmums noslēdzis ar 1,15 miljonu latu peļņu, bet iepriekšējā gadā Dīlers peļņa bijusi 1,23 miljoni latu.
VID informē, ka PVN izkrāpšana notikusi laikā no 2009.gada līdz šā gada aprīļa sākumam. Noziedzīgajā grupējumā bija iesaistītas 13 personas, no kurām divas bija organizatori, un 25 uzņēmumi, no kuriem 16 bija fiktīvi. Shēmā iesaistīto fiktīvo uzņēmumu amatpersonas bija nerezidenti vai personas, kurām dzīvesvieta bija patversme. Kā fiktīvo uzņēmumu darbinieki parasti tika reģistrētas viena vai divas personas, vairumā gadījumu tie bija valdes locekļi - nerezidenti.
Visa noziedzīgā grupējuma naudas plūsma tika novirzīta ārpus Latvijas, kas ievērojami apgrūtinājis iespēju iegūt precīzu informāciju par naudas plūsmu, norāda VID.
Izmeklējot kriminālprocesu, izdevies atklāt, ka 150 Dīlers darbiniekiem katru mēnesi tika izmaksātas kopumā ap 45 000 latu algas, nemaksājot par tām nodokļus. Tāpat aplokšņu algas maksātas arī citos Zaiceva kontrolē esošajos uzņēmumos.
VID norāda, ka tālākajā kriminālprocesa izmeklēšanas gaitā tiks vērtēta arī Dīlers iespējamā krāpšana saistībā ar kāda ES fonda atbalsta finansējuma saņemšanu.
Sākotnēji šajā lietā apcietinājums tika piemērots uzņēmuma īpašniekiem Denisam Zaicevam un Čerekovam. Abi vēlāk tika atbrīvoti pret drošības naudu - D. Zaicevs pret 200 000 latu, bet K. Čerekvos pret 100 000 latu. Pret 50 000 latu drošības naudu atbrīvota vēl viena persona, ko VID uzskata par nozieguma organizatoru. VID gan atturas konkretizēt šīs personas identitāti.
TV3 raidījums Nekā personīga vēstīja, ka uzņēmuma centrālais birojs bijis izveidots kā cietoksnis ar mūra sienām, dzeloņdrātīm un video novērošanu. Kratīšanas laikā darbinieki metuši ārā pa logiem datorus, kā arī centušies iznīcināt dokumentus un elektronisko failus.
Raidījums ziņoja, ka krāpniecības shēmā bijis iesaistīts arī bijušais Finanšu policijas iekšējās drošības daļas inspektors, vēlāk aizsardzības ministra Einara Repšes padomnieks Edgars Puķītis. No Puķīša, kurš šobrīd ir uzņēmējs, "Dīlers" iepircis iekārtas alumīnija pārstrādes modernizācijai. Puķītis savu vainu noliedza. Viņš vien uzņēmumam piegādājis iekārtas no ASV trīs miljonu latu vērtībā.