Krievijas uzņēmuma Gazprom plāns monopolizēt naftas cauruļvadu, kas tiks būvēts kā daļa no 400 miljardu dolāru vērtā Krievijas gāzes piegādes darījuma ar Ķīnu, ir nelegāls, uzskata kompānijas konkurents Rosņeftj.
Uzņēmums uzskata, ka Gazprom būtu jāļauj izmantot šo cauruļvadu, lai piegādātu gāzi vietējiem iedzīvotājiem valsts austrumu daļā, raksta Bloomberg.
«Mēs aizsargāsim savu iedzīvotāju tiesības,» sacījis Rosņeftj. «Gazprom kā infrastruktūras monopolistam ir jānodrošina, ka neatkarīgajiem ražotājiem ir pieeja transportēšanas sistēmai,» uzskata uzņēmums.
Gazprom preses pārstāvji uzsvēruši, ka kompānija cauruļvadā plāno transportēt tikai savu saražoto gāzi, kas domāta Ķīnai.
Abi uzņēmumi patlaban cīnās par savām pozīcijām, jo Krievija mēģina pievērsties Ķīnai, lai mazinātu Eiropas Savienības īpatsvaru šajās piegādēs.
Rosņeftj, kas ir lielākais Krievijas naftas ražotājs, paziņojis, ka gadā cauruļvadā varētu pārvietot vismaz 40 miljonus kubikmetru gāzes no naftas laukumiem Austrumsibīrijā. Uzņēmums meklēs veidus, kā nodrošināt pieeju cauruļvadam, mēģinot vienoties un vēršoties pie regularora, kompānijas pārstāvji paziņojuši.
Db.lv jau rakstīja, ka maija beigās Krievija un Ķīna panāca vienošanos par dabasgāzes piegādi caur jaunu cauruļvadu.
Vienošanās paredz 38 miljardu kubikmetru gāzes piegādi Ķīnai gadā nākamo 30 gadu laikā. Gazprom vadītājs Aleksejs Millers paziņojis, ka darījuma vērtība ir 400 miljardi ASV dolāru.
Krievija ir pievērsusies Ķīnai ar mērķi veicināt savas ekonomikas izaugsmi, jo attiecības ar ASV un Eiropas Savienību ir sašķobījušās Ukrainas dēļ. Šī vienošanās, kas parakstīta pēc vairāk nekā 10 gadus ilgām pārrunām, ļaus Gazprom attīstīt milzīgus gāzes laukumus Austrumsibīrijā, diversificējot eksporta tirgus, jo patlaban lielākā daļa dabasgāzes tiek eksportēta uz Eiropu.
Savukārt Ķīna saņems papildus gāzes apjomus, kas palīdzēs mazināt gāzes iztrūkumus. Gāze tiks piegādāta Ķīnas valstij piederošajai China National Petroleum Corp.